Kategorie

Rynek pracy - 2020 rokiem wyzwań

Paweł Drąg
Rynek pracy - 2020 rokiem wyzwań/fot.shutterstock
Odliczanie zostało rozpoczęte. Za moment rozpocznie się 2020 rok i wszystko wskazuje na to, że pod wieloma względami czeka nas trudny czas. Przede wszystkim przez wzgląd na zbyt małą liczbę pracobiorców w odniesieniu do wolnych etatów oraz liczne zadania, na które nie ma gotowych odpowiedzi.
Reklama

Główny Urząd Statystyczny w swoim raporcie poinformował, że w drugim kwartale 2019 roku liczba aktywnych zawodowo osób w wieku 15 lat i więcej wyniosła ponad 17 mln osób. 16,5 mln to jednostki pracujące, zaś bezrobotni to 548 tys. Jednocześnie, z danych pochodzących z 10. edycji Barometru Rynku Pracy firmy Work Service, wynika iż ponad 45% przedsiębiorstw planuje uruchomić rekrutację, by utrzymać lub zwiększyć poziom zatrudnienia. Połowa pracodawców donosi jednak, że ma duże trudności ze znalezieniem kompetentnych pracobiorców. Jeszcze większy odsetek odpowiedzi odnosi się opinii, iż brak odpowiednich pracowników uniemożliwia dynamiczniejszy rozwój firm. Tak twierdzi 58% badanych.

To też powoduje, iż maleją oczekiwania pracodawców względem nabytego doświadczenia oraz kompetencji potencjalnych kandydatów do pracy. Przedsiębiorcy muszą imać się wszelkich sposobów, by skusić perspektywą atrakcyjnego zatrudnienia w swoich szeregach. – Bez wątpienia dużym problemem staje się również automatyzacja i robotyzacja, które wymuszają zdobywanie nowych kompetencji nie dla każdego pokolenia przystępnych i możliwych do szybkiego przyswojenia. Kluczowy jest jednak przede wszystkim niedobór wykwalifikowanej kadry oraz rotacja w firmach. W tych zakresach trudno upatrywać poprawy w 2020 roku. Przed pracodawcami kolejny trudny rok – uważa Katarzyna Opiekulska, dyrektor zarządzająca LSJ HR Group.

Reklama

- Podstawowym zagadnieniem, z którym muszą się zmierzyć pracodawcy, jest ocena tego, czy aby na pewno nasze miejsce pracy jest właściwie zarządzane, czy nasi pracownicy mają zapewnione dogodne warunki do wykonywania swoich obowiązków. Mam poczucie, że wbrew pozorom większość z nich nie oczekuje kwestii, których pracodawca nie jest w stanie zagwarantować. To zazwyczaj stabilizacja, jasno określony zakres obowiązków, uczciwe relacje z szefem, a także możliwość nauki i ewentualnego awansu. Kluczem jest sprawienie, aby rzeczywiście to wszystko zaistniało w firmie. Wtedy problemy z rekrutacją mogą być w znacznej mierze ograniczone – dodaje Katarzyna Opiekulska. - Dzisiaj młodzi jasno stawiają swoje oczekiwania i zmuszają przedsiębiorców do zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu. Oczekują szacunku, równego traktowania. Nie wszystkie firmy są na to gotowe. W takich miejscach problem z kadrą będzie największy, bo pracownicy odejdą tam, gdzie ten komfort będzie zapewniony – dodaje Marta Cichecka, project manager LSJ HR Group.

Ogrom specjalistów uważa, że w 2020 roku jeszcze mocniej rozwiną się alternatywne formy zatrudnienia. Coraz więcej osób pracuje w kilku miejscach jednocześnie – np. w jednym przedsiębiorstwie na etat, a w kolejnych projektowo. Wymagania w stosunku do elastyczności pracodawców więc rosną. To też powoduje, że siłą rzeczy muszą oni dać większy kredyt zaufania pracownikom, wierząc że część obowiązków będą w stanie wykonać w domu bez negatywnego wpływu na płynność funkcjonowania danego działu. – Wiele osób oczekuje, że firma zapewni im możliwość pracy zdalnej, tzw. home office, co może być bardzo dużym, nic nie kosztującym pracodawcę „benefitem”, ale aby być na niego gotowym trzeba wykazać się dużą dozą zaufania lub wdrożyć narzędzia sprawnej komunikacji i wymiany wiedzy - uzupełnia Marta Cichecka.

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Nowy rok to też stopniowe wejście na rynek kolejnego pokolenia. Generacja Z to ludzie urodzeni pomiędzy 1995 a 2000 rokiem. To najbardziej technologiczne pokolenie w historii i tym samym posiadające największe umiejętności w zakresie poruszania się po aplikacjach, programach i wszelkich działach związanych z informatyzacją. Ci młodzi ludzie cenią swoją niezależność i chcą zarabiać dobre pieniądze – koniecznie jak najszybciej. To też zazwyczaj zadaniowcy, którzy ponad wszystko stawiają swobodę w pracy. U nich wygranymi będą ci przedsiębiorcy, którzy mają nowoczesne podejście do prowadzenia firm i potrafią być elastyczni w kwestiach związanych z oczekiwaniami pokolenia.

W kończącym się roku stawka płacy minimalnej wynosiła 2250 zł, natomiast minimalna stawka godzinowa za pracę na umowie zlecenie czy umowę o dzieło zamykała się w kwocie 14,70 zł. Od 1 stycznia wzrost będzie zauważalny. Minimalne wynagrodzenie wyniesie 2600 zł, zaś minimalna stawka godzinowa podniesie się do 17 zł. Nowością będzie to, że dodatek stażowy zostanie wyłączony z wynagrodzenia minimalnego. Dotychczas nie wliczano do niego jedynie odprawy rentowej i emerytalnej, nagrody jubileuszowej i dodatku wypłacanego za nadgodziny.

Według raportu „Europe 2020 Poland” za osiem lat rynek pracy w naszym kraju będzie mocno wyludniony i kwestia braku rąk do pracy stanie się wielce poważna. Do tego stopnia, że rodzima gospodarka przestanie się harmonijnie rozwijać. Dlatego też eksperci już teraz apelują o zwrócenie uwagi w stronę pracobiorców powyżej 50. roku życia, a także na osoby spoza naszego kraju. Według Personal Service w 2020 roku Polskę może opuścić nawet pół miliona pracowników z Ukrainy, którzy mają szukać lepszych zarobkowo kierunków emigracji. W ogólnopolskich mediach specjaliści biją na alarm, przekonując iż koniecznie musimy zmienić politykę migracyjną, mocniej stawiając na integrację i stały pobyt imigrantów w naszym kraju. Personal Service twierdzi również, że już samo pojawienie się informacji o tym, że Niemcy zamierzają się otworzyć na specjalistów spoza UE, skutkowało wyjazdem z Polski około 250 tys. Ukraińców.

Z analizy PwC wynika, że do 2025 w Polsce może zabraknąć 1,5 mln pracowników. To zwiastuje poważne problemy i sytuację, której nie sposób będzie zaradzić bez realnych strat. Po stronie naszych atutów nie będą stały pieniądze i wszyscy winniśmy zdawać sobie z tego sprawę. Dlatego też kwestia stworzenia warunków życiowych, umożliwiających pobyt stały wartościowym pracobiorcom, staje się kluczowa. Za tym mogłyby pójść takie korzyści, jak zezwolenia na pracę wydawane na dłużej niż tylko pół roku, ułatwienie drogi poświadczania kwalifikacji czy szerszy dostęp do edukacji. - Jedną z najważniejszych kwestii jest również uproszczenie procedury legalizującej pobyt cudzoziemców w naszym kraju. W Zachodniopomorskiem na jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę czeka się ponad rok.

Cudzoziemcy przyjeżdżający do naszego kraju w celach zarobkowych, często zostawiwszy rodzinę w swojej ojczyźnie, przez ponad rok nie mają możliwości pojechania do domu, aby zobaczyć się z bliskimi. Stale wydłużające się procedury oczekiwania na dokumenty pobytowe sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na wyjazd z naszego kraju. Spora część z nich wraca do Polski, ale kilkumiesięczne przerwy w pracy zdecydowanie są problematyczne dla pracodawców. Jednak często jest to lepszym rozwiązaniem niż utrata wykwalifikowanego pracownika na zawsze – uważa Mercedes Gorajska, project manager LSJ HR Group. To koresponduje z oczekiwaniami przedsiębiorców. Z wyników „Barometru Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018” wynika, że 66% przedsiębiorców chciałoby, aby pracownicy z Ukrainy pracowali w Polsce dłużej niż tylko pół roku.

Brak wykwalifikowanych pracowników, odpływ siły roboczej, starzejące się społeczeństwo i potrzeba dostosowania funkcjonowania firm do ery automatyzacji i robotyzacji. Lista poważnych wyzwań, z którymi już rozpoczęły się zmagania, a będą one się nasilać, jest pokaźna. W 2020 roku nie będzie większych zaskoczeń. Wydaje się, że problemy są wyartykułowane już od dawna. Pytanie jednak czy za tą wiedzą pójdą konkretne ruchy i zmiany, które staje się koniecznością. Jedno jest pewne – najlepiej poradzą sobie pracodawcy, nastawieni na elastyczność oraz stałe wzbogacanie wiedzy, a także hołdujący dobrym praktykom relacyjności na linii pracodawcaprzedsiębiorca.

Życzymy powodzenia i do zobaczenia w 2020 roku!

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?