reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Kto ma największą szansę na znalezienie nowej pracy w dobie koronawirusa?

Kto ma największą szansę na znalezienie nowej pracy w dobie koronawirusa?

Lęk Polaków o utratę pracy jest obecnie najwyższy od 10 lat. Okazuje się, że największe szanse na znalezienie nowej pracy w dobie koronawirusa ma inżynier i kierowca. Warto zwrócić uwagę na to, że to mężczyźni potrzebują mniej czasu na znalezienie zatrudnienia.

Największe szanse na znalezienie pracy w obliczu pandemii mają inżynier i kierowca

Koronawirus diametralnie zmienił sytuację na rynku pracy. Przed ogłoszeniem pandemii wskazywano na spadek poziomu bezrobocia oraz tzw. rynek pracownika. W marcu, zaraz po wprowadzeniu przez rządy wielu krajów obostrzeń, obserwowaliśmy natomiast najwyższy od 10 lat lęk Polaków o utratę zatrudnienia. Obecnie sytuacja, powoli się normuje, jednak obawy pozostają. Nawet w tak ekstremalnych sytuacjach są jednak zawody, które radzą sobie lepiej. Z 40. edycji badania Monitor Rynku Pracy, realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że o swoje szanse na nową pracę spokojne pozostają osoby zatrudnione jako inżynierowie i kierowcy.

Pobierz bezpłatny ebook „WYNAGRODZENIA W CZASIE KRYZYSU”

Co 10 zatrudniony aktywnie poszukuje nowego zajęcia

10% pracowników, którzy wzięli udział w badaniu Randstad deklaruje, że aktywnie szuka pracy. 44% rozgląda się natomiast za nowym zatrudnieniem. Najczęściej nowego zatrudnienia aktywnie poszukują osoby młode, tj. od 18 do 29 lat, mieszkańcy wschodnich regionów Polski, średniej wielkości miast oraz zatrudnieni w oparciu o umowę o dzieło lub zlecenie.

Biorąc pod uwagę podział na stanowiska, najaktywniej nowej pracy poszukują sprzedawcy i kasjerzy oraz przedstawiciele branży hotelarskiej i gastronomicznej. Z drugiej strony mamy techników i robotników wykwalifikowanych oraz branżę opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Przedstawiciele tych zawodów rzadko rozglądają się za nowymi ofertami na rynku.

Mężczyźni krócej szukają zatrudnienia niż kobiety

Najkrócej, bo niecałe 2 miesiące, pracy szukali mieszkańcy wschodnich regionów Polski. Biorąc pod uwagę typy miejscowości, najmniej trudności z podjęciem pracy mieli mieszkańcy miast od 50 do 200 tys. mieszkańców. W ostatnim czasie łatwiej było także mężczyznom niż kobietom.

Taka dysproporcja wynikać mogła ze specyfiki sektorów, które notowały dynamiczne wzrosty popytu na kandydatów w okresie pandemii. Magazyny największych internetowych detalistów, odczuwały wzmożone zapotrzebowanie na pracowników kompletacji zamówień. Wzrost widoczny był również w branży producentów środków czystości i logistyce w obszarze firm kurierskich.

Pracę najszybciej znajdą inżynier i kierowca

4 na 5 zatrudnionych uważa, że w przypadku zwolnienia znajdzie jakąkolwiek pracę, a ponad połowa z nich, że będzie to posada tak samo dobra lub lepsza niż obecnie. Przy czym 1/5 Polaków jest przekonana, że raczej nie ma i zdecydowanie nie ma szans na nowe zatrudnienie. Największymi optymistami, jeśli chodzi o możliwość podjęcia zarówno jakiejkolwiek, jak i analogicznej lub lepszej pracy są mieszkańcy północy Polski. Najsłabiej sytuacja wygląda na wschodzie kraju. Biorąc pod uwagę typy miejscowości, najszybciej jakąkolwiek pracę spodziewają się znaleźć osoby mieszkające w miastach powyżej 200 tys. oraz tych do 20 tys. mieszkańców. Swoje szanse na rynku pracy lepiej oceniają też mężczyźni. Ponadto, zauważono, że ocena możliwości zawodowych spada wraz z wiekiem.

W podziale na stanowiska najczęściej pracę spodziewają się znaleźć inżynierowie i kierowcy. Jeśli chodzi o branże, to obaw o znalezienie nowego zatrudnienia nie odczuwają przedstawiciele hotelarstwa i gastronomii, a także budownictwa oraz transportu i logistyki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Randstad Polska

lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kto ma największą szansę na znalezienie nowej pracy w dobie koronawirusa? Okazuje się, że kierowca i inżynier.
Kto ma największą szansę na znalezienie nowej pracy w dobie koronawirusa? Okazuje się, że kierowca i inżynier.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama