REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak aplikować, nie mając doświadczenia – poradnik początkującego kandydata

Monika Duda-Kawa
Jak aplikować, nie mając doświadczenia – poradnik początkującego kandydata/fot. Shutterstock
Jak aplikować, nie mając doświadczenia – poradnik początkującego kandydata/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Potrzebujesz pracy, żeby zdobyć doświadczenie, jednak nikt nie chce zatrudniać osoby niedoświadczonej? W takim błędnym kole znajduje się bardzo wielu świeżo upieczonych absolwentów. Doświadczenie kandydata odgrywa coraz większe znaczenie w procesie rekrutacji. Praktyczne umiejętności ugruntowują posiadaną wiedzę i ukończone kursy. Boisz się, że brak doświadczenia wykluczy Cię z rynku pracy? Nie martw się, da się z tego wybrnąć! O sposobach i trikach na zdobycie wymarzonej posady opowiada specjalistka międzynarodowego portalu pracy Talinkme.pl, Monika Duda-Kawa.

Popraw swoje CV!

Istnieje wiele szablonów Curriculum Vitae. Niektóre z nich charakteryzują się piękną oprawą graficzną, inne tak gospodarują przestrzeń, że znikome doświadczenie kandydata wydaje się dużo bogatsze, niż jest w rzeczywistości. Część z nich podkreśla mocne strony bądź zwraca uwagę na nietypowe umiejętności czy wartościowe kursy kandydata. Powinieneś wybrać format podkreślający Twoje szczególne umiejętności i cechy, które będą wyróżniały Cię na tle pozostałych kandydatów. – Znacząca większość aplikantów wysyła do wszystkich firm to samo CV. Osobiście uważam to za nie do końca trafiony pomysł. Warto poświęcić trochę więcej czasu na dopracowanie tego dokumentu i spersonalizowanie go pod kątem miejsca, do którego jest kierowany. Kreatywność to cecha, którą bardzo ceni się na rynku pracy – tłumaczy Monika Duda-Kawa. – Aplikując do firmy zajmującej się odzieżą, wyszyj swoje CV na kawałku materiału własnego projektu. Starając się o pracę w cukierni, niech Twoje Curriculum Vitae pachnie świeżymi babeczkami. Przez takie nietypowe rozwiązanie z pewnością zostaniesz zapamiętany – dodaje ekspertka Talinkme.pl.

REKLAMA

Autopromocja

Dobrym pomysłem jest także wypisanie wszelkiego rodzaju projektów społecznych czy wolontariatów, nawet jeżeli nie są bezpośrednio związane z daną branżą. Pokażesz w ten sposób rekruterowi chęć działania i rozwoju na różnych płaszczyznach. Jeśli akurat ukończyłeś studia, podkreśl swój tytuł naukowy. Opowiedz o tytule swojej pracy inżynierskiej czy magisterskiej, udowodnisz wtedy umiejętności analityczne, krytycznego myślenia oraz pokażesz, że masz wiedzę na dany temat. Pamiętaj, że rekruter wśród dziesiątek innych CV na przeglądnięciu Twojego dokumentu spędzi zaledwie chwilę (statystyki wskazują na jedynie 6 sekund!).

Najważniejsze elementy zamieść w najbardziej widocznym miejscu. Podaj przykłady działań, które podjąłeś (nawet w ramach szkoły czy zajęć na studiach) i opisz, czego Cię one nauczyły. Bardzo cenioną umiejętnością jest również zarządzanie własnym czasem!

Zrób świetne wrażenie!

Gdy Twoje CV zostanie uznane za interesujące i otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, poświęć chwilę na dokładne zaplanowanie tej części, na którą masz realny wpływ. – Aż 33% rekruterów wie już po pierwszych 90 sekundach, czy zatrudni danego kandydata. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz – ostrzega Monika Duda-Kawa. – W tym wypadku warto również sprawdzić, jaki dress code obowiązuje w danej firmie. Na większość rozmów kwalifikacyjnych, nie związanych z branżą kreatywną, wypada ubrać się formalnie, skromnie i gustownie. Oczywiście zjawienie się na czas da świadectwo naszej punktualności i rzetelności. Uśmiech i pewne wejście będą mówić o pewności siebie i poczuciu własnej wartości – radzi specjalistka portalu pracy.

W przypadku zdarzenia losowego bądź spóźnienia, należy poinformować rekrutera o zaistniałej sytuacji. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej utrzymuj kontakt wzrokowy i nie uciekaj od niewygodnych pytań. Bądź szczery – na pytanie o doświadczenie powiedz prawdę. Jednak mając okazję do wypowiedzi, podkreśl, że mimo niedużego doświadczenia w branży, zajmowałeś się różnymi projektami, które nauczyły Cię danych umiejętności. Obracaj każdą wypowiedź na swoją korzyść, przekonaj potencjalnego pracodawcę, że będziesz się firmie opłacał, że Twoje umiejętności oraz zapał do zdobywania nowej wiedzy są atutem!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Bądź cierpliwy!

Pamiętaj, nie od razu Rzym zbudowano… a teraz wszystkie drogi do niego prowadzą! Niepowodzenia zdarzają się każdemu. Wykorzystaj dany czas na wolontariat, akcję charytatywną czy nawet bezpłatny staż. Bardzo często sprawdzający się stażysta zostaje w firmie na dłużej. Jeśli nie – to zawsze dodatkowy punkt w CV i zdobyte cenne, praktyczne doświadczenie! Małymi krokami zbudujesz swoją indywidualną historię, tworząc zestaw wyjątkowych cech i umiejętności.

Bądź zmotywowany i nie poddawaj się. – Rozsyłaj CV, przeszukuj portale pracy, powiedz znajomym, że szukasz pracy. Czasem takie polecenie jest warte więcej, niż doświadczenie. Jeśli dostałeś propozycję, ale nie z wymarzonej branży – skorzystaj z okazji! Łatwiej szuka się pracy, gdy już się jakąś posiada – zachęca Monika Duda-Kawa. – Doświadczenie jest istotne, jednak odpowiednią postawą, charakterem oraz umiejętnościami pewne braki da się zatuszować. Ryzykuj i wygrywaj – dodaje ekspertka Talinkme.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA