REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak aplikować, nie mając doświadczenia – poradnik początkującego kandydata

Monika Duda-Kawa
Jak aplikować, nie mając doświadczenia – poradnik początkującego kandydata/fot. Shutterstock
Jak aplikować, nie mając doświadczenia – poradnik początkującego kandydata/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Potrzebujesz pracy, żeby zdobyć doświadczenie, jednak nikt nie chce zatrudniać osoby niedoświadczonej? W takim błędnym kole znajduje się bardzo wielu świeżo upieczonych absolwentów. Doświadczenie kandydata odgrywa coraz większe znaczenie w procesie rekrutacji. Praktyczne umiejętności ugruntowują posiadaną wiedzę i ukończone kursy. Boisz się, że brak doświadczenia wykluczy Cię z rynku pracy? Nie martw się, da się z tego wybrnąć! O sposobach i trikach na zdobycie wymarzonej posady opowiada specjalistka międzynarodowego portalu pracy Talinkme.pl, Monika Duda-Kawa.

Popraw swoje CV!

Istnieje wiele szablonów Curriculum Vitae. Niektóre z nich charakteryzują się piękną oprawą graficzną, inne tak gospodarują przestrzeń, że znikome doświadczenie kandydata wydaje się dużo bogatsze, niż jest w rzeczywistości. Część z nich podkreśla mocne strony bądź zwraca uwagę na nietypowe umiejętności czy wartościowe kursy kandydata. Powinieneś wybrać format podkreślający Twoje szczególne umiejętności i cechy, które będą wyróżniały Cię na tle pozostałych kandydatów. – Znacząca większość aplikantów wysyła do wszystkich firm to samo CV. Osobiście uważam to za nie do końca trafiony pomysł. Warto poświęcić trochę więcej czasu na dopracowanie tego dokumentu i spersonalizowanie go pod kątem miejsca, do którego jest kierowany. Kreatywność to cecha, którą bardzo ceni się na rynku pracy – tłumaczy Monika Duda-Kawa. – Aplikując do firmy zajmującej się odzieżą, wyszyj swoje CV na kawałku materiału własnego projektu. Starając się o pracę w cukierni, niech Twoje Curriculum Vitae pachnie świeżymi babeczkami. Przez takie nietypowe rozwiązanie z pewnością zostaniesz zapamiętany – dodaje ekspertka Talinkme.pl.

Autopromocja

Dobrym pomysłem jest także wypisanie wszelkiego rodzaju projektów społecznych czy wolontariatów, nawet jeżeli nie są bezpośrednio związane z daną branżą. Pokażesz w ten sposób rekruterowi chęć działania i rozwoju na różnych płaszczyznach. Jeśli akurat ukończyłeś studia, podkreśl swój tytuł naukowy. Opowiedz o tytule swojej pracy inżynierskiej czy magisterskiej, udowodnisz wtedy umiejętności analityczne, krytycznego myślenia oraz pokażesz, że masz wiedzę na dany temat. Pamiętaj, że rekruter wśród dziesiątek innych CV na przeglądnięciu Twojego dokumentu spędzi zaledwie chwilę (statystyki wskazują na jedynie 6 sekund!).

Najważniejsze elementy zamieść w najbardziej widocznym miejscu. Podaj przykłady działań, które podjąłeś (nawet w ramach szkoły czy zajęć na studiach) i opisz, czego Cię one nauczyły. Bardzo cenioną umiejętnością jest również zarządzanie własnym czasem!

Zrób świetne wrażenie!

Gdy Twoje CV zostanie uznane za interesujące i otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, poświęć chwilę na dokładne zaplanowanie tej części, na którą masz realny wpływ. – Aż 33% rekruterów wie już po pierwszych 90 sekundach, czy zatrudni danego kandydata. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz – ostrzega Monika Duda-Kawa. – W tym wypadku warto również sprawdzić, jaki dress code obowiązuje w danej firmie. Na większość rozmów kwalifikacyjnych, nie związanych z branżą kreatywną, wypada ubrać się formalnie, skromnie i gustownie. Oczywiście zjawienie się na czas da świadectwo naszej punktualności i rzetelności. Uśmiech i pewne wejście będą mówić o pewności siebie i poczuciu własnej wartości – radzi specjalistka portalu pracy.

W przypadku zdarzenia losowego bądź spóźnienia, należy poinformować rekrutera o zaistniałej sytuacji. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej utrzymuj kontakt wzrokowy i nie uciekaj od niewygodnych pytań. Bądź szczery – na pytanie o doświadczenie powiedz prawdę. Jednak mając okazję do wypowiedzi, podkreśl, że mimo niedużego doświadczenia w branży, zajmowałeś się różnymi projektami, które nauczyły Cię danych umiejętności. Obracaj każdą wypowiedź na swoją korzyść, przekonaj potencjalnego pracodawcę, że będziesz się firmie opłacał, że Twoje umiejętności oraz zapał do zdobywania nowej wiedzy są atutem!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Bądź cierpliwy!

Pamiętaj, nie od razu Rzym zbudowano… a teraz wszystkie drogi do niego prowadzą! Niepowodzenia zdarzają się każdemu. Wykorzystaj dany czas na wolontariat, akcję charytatywną czy nawet bezpłatny staż. Bardzo często sprawdzający się stażysta zostaje w firmie na dłużej. Jeśli nie – to zawsze dodatkowy punkt w CV i zdobyte cenne, praktyczne doświadczenie! Małymi krokami zbudujesz swoją indywidualną historię, tworząc zestaw wyjątkowych cech i umiejętności.

Bądź zmotywowany i nie poddawaj się. – Rozsyłaj CV, przeszukuj portale pracy, powiedz znajomym, że szukasz pracy. Czasem takie polecenie jest warte więcej, niż doświadczenie. Jeśli dostałeś propozycję, ale nie z wymarzonej branży – skorzystaj z okazji! Łatwiej szuka się pracy, gdy już się jakąś posiada – zachęca Monika Duda-Kawa. – Doświadczenie jest istotne, jednak odpowiednią postawą, charakterem oraz umiejętnościami pewne braki da się zatuszować. Ryzykuj i wygrywaj – dodaje ekspertka Talinkme.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwolnienie lekarskie na urlopie

    Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

    Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

    Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
     

    Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

    Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

    Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

    Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

    REKLAMA

    Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

    Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

    Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

    Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

    Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

    Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

    Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

    Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

    REKLAMA

    Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

    Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

    Dyżur 2024

    Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

    REKLAMA