REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak aplikować, nie mając doświadczenia – poradnik początkującego kandydata

Monika Duda-Kawa
Jak aplikować, nie mając doświadczenia – poradnik początkującego kandydata/fot. Shutterstock
Jak aplikować, nie mając doświadczenia – poradnik początkującego kandydata/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Potrzebujesz pracy, żeby zdobyć doświadczenie, jednak nikt nie chce zatrudniać osoby niedoświadczonej? W takim błędnym kole znajduje się bardzo wielu świeżo upieczonych absolwentów. Doświadczenie kandydata odgrywa coraz większe znaczenie w procesie rekrutacji. Praktyczne umiejętności ugruntowują posiadaną wiedzę i ukończone kursy. Boisz się, że brak doświadczenia wykluczy Cię z rynku pracy? Nie martw się, da się z tego wybrnąć! O sposobach i trikach na zdobycie wymarzonej posady opowiada specjalistka międzynarodowego portalu pracy Talinkme.pl, Monika Duda-Kawa.

Popraw swoje CV!

Istnieje wiele szablonów Curriculum Vitae. Niektóre z nich charakteryzują się piękną oprawą graficzną, inne tak gospodarują przestrzeń, że znikome doświadczenie kandydata wydaje się dużo bogatsze, niż jest w rzeczywistości. Część z nich podkreśla mocne strony bądź zwraca uwagę na nietypowe umiejętności czy wartościowe kursy kandydata. Powinieneś wybrać format podkreślający Twoje szczególne umiejętności i cechy, które będą wyróżniały Cię na tle pozostałych kandydatów. – Znacząca większość aplikantów wysyła do wszystkich firm to samo CV. Osobiście uważam to za nie do końca trafiony pomysł. Warto poświęcić trochę więcej czasu na dopracowanie tego dokumentu i spersonalizowanie go pod kątem miejsca, do którego jest kierowany. Kreatywność to cecha, którą bardzo ceni się na rynku pracy – tłumaczy Monika Duda-Kawa. – Aplikując do firmy zajmującej się odzieżą, wyszyj swoje CV na kawałku materiału własnego projektu. Starając się o pracę w cukierni, niech Twoje Curriculum Vitae pachnie świeżymi babeczkami. Przez takie nietypowe rozwiązanie z pewnością zostaniesz zapamiętany – dodaje ekspertka Talinkme.pl.

REKLAMA

Autopromocja

Dobrym pomysłem jest także wypisanie wszelkiego rodzaju projektów społecznych czy wolontariatów, nawet jeżeli nie są bezpośrednio związane z daną branżą. Pokażesz w ten sposób rekruterowi chęć działania i rozwoju na różnych płaszczyznach. Jeśli akurat ukończyłeś studia, podkreśl swój tytuł naukowy. Opowiedz o tytule swojej pracy inżynierskiej czy magisterskiej, udowodnisz wtedy umiejętności analityczne, krytycznego myślenia oraz pokażesz, że masz wiedzę na dany temat. Pamiętaj, że rekruter wśród dziesiątek innych CV na przeglądnięciu Twojego dokumentu spędzi zaledwie chwilę (statystyki wskazują na jedynie 6 sekund!).

Najważniejsze elementy zamieść w najbardziej widocznym miejscu. Podaj przykłady działań, które podjąłeś (nawet w ramach szkoły czy zajęć na studiach) i opisz, czego Cię one nauczyły. Bardzo cenioną umiejętnością jest również zarządzanie własnym czasem!

Zrób świetne wrażenie!

Gdy Twoje CV zostanie uznane za interesujące i otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, poświęć chwilę na dokładne zaplanowanie tej części, na którą masz realny wpływ. – Aż 33% rekruterów wie już po pierwszych 90 sekundach, czy zatrudni danego kandydata. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz – ostrzega Monika Duda-Kawa. – W tym wypadku warto również sprawdzić, jaki dress code obowiązuje w danej firmie. Na większość rozmów kwalifikacyjnych, nie związanych z branżą kreatywną, wypada ubrać się formalnie, skromnie i gustownie. Oczywiście zjawienie się na czas da świadectwo naszej punktualności i rzetelności. Uśmiech i pewne wejście będą mówić o pewności siebie i poczuciu własnej wartości – radzi specjalistka portalu pracy.

W przypadku zdarzenia losowego bądź spóźnienia, należy poinformować rekrutera o zaistniałej sytuacji. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej utrzymuj kontakt wzrokowy i nie uciekaj od niewygodnych pytań. Bądź szczery – na pytanie o doświadczenie powiedz prawdę. Jednak mając okazję do wypowiedzi, podkreśl, że mimo niedużego doświadczenia w branży, zajmowałeś się różnymi projektami, które nauczyły Cię danych umiejętności. Obracaj każdą wypowiedź na swoją korzyść, przekonaj potencjalnego pracodawcę, że będziesz się firmie opłacał, że Twoje umiejętności oraz zapał do zdobywania nowej wiedzy są atutem!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Bądź cierpliwy!

Pamiętaj, nie od razu Rzym zbudowano… a teraz wszystkie drogi do niego prowadzą! Niepowodzenia zdarzają się każdemu. Wykorzystaj dany czas na wolontariat, akcję charytatywną czy nawet bezpłatny staż. Bardzo często sprawdzający się stażysta zostaje w firmie na dłużej. Jeśli nie – to zawsze dodatkowy punkt w CV i zdobyte cenne, praktyczne doświadczenie! Małymi krokami zbudujesz swoją indywidualną historię, tworząc zestaw wyjątkowych cech i umiejętności.

Bądź zmotywowany i nie poddawaj się. – Rozsyłaj CV, przeszukuj portale pracy, powiedz znajomym, że szukasz pracy. Czasem takie polecenie jest warte więcej, niż doświadczenie. Jeśli dostałeś propozycję, ale nie z wymarzonej branży – skorzystaj z okazji! Łatwiej szuka się pracy, gdy już się jakąś posiada – zachęca Monika Duda-Kawa. – Doświadczenie jest istotne, jednak odpowiednią postawą, charakterem oraz umiejętnościami pewne braki da się zatuszować. Ryzykuj i wygrywaj – dodaje ekspertka Talinkme.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

REKLAMA

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

REKLAMA