Zmiana miejsca zamieszkania a zasiłek dla bezrobotnych
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie wypłacane osobom bezrobotnym przez powiatowe urzędy pracy po dokonaniu formalnej rejestracji i spełnieniu odpowiednich warunków. Okres pobierania zasiłku jest uzależniony od wielu czynników, szczególnie ważna jest stopa bezrobocia na terenie danego powiatu. Może być on przyznany na okres sześciu lub dwunastu miesięcy.
REKLAMA
Może się zdarzyć, że osoba bezrobotna, której urząd pracy przyznał zasiłek, zmienia miejsce zamieszkania. Nie jest to równoznaczne z utratą statusu bezrobotnego, a tym samym z pozbawieniem prawa do przyznanego świadczenia. Aby tak się nie stało, należy jednak dopełnić pewnych formalności.
Formalności przed zmianą zamieszkania
W przypadku zmiany miejsca zameldowania lub pobytu czasowego, bezrobotny zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie urząd pracy, w którym jest zarejestrowany w ciągu siedmiu dni kalendarzowych od zmiany miejsca meldunku lub pobytu. Zostanie wówczas wykreślony z rejestru osób bezrobotnych.
Formalności po zmianie zamieszkania
Po zmianie miejsca zameldowania lub pobytu czasowego, osoba bezrobotna powinna udać się do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działań przebywa, w nieprzekraczalnym terminie 14 dni kalendarzowych. Wówczas taka osoba zostanie ponownie zarejestrowana i zasiłek, którego nie zdążyła pobrać, zostanie jej wypłacony do końca okresu, na jaki został jej przyznany.
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucja rynku pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat