Odpowiednie stosowanie przepisów kodeksu pracy do powołania (art. 69)
05 maja 2010
Stosunek pracy na podstawie powołania podlega w zasadzie przepisom, które regulują umowny stosunek pracy, czyli taki który powstał na podstawie umowy o pracę. Z pewnymi jednak wyjątkami.
Sytuacja odwołanego w okresie wypowiedzenia i po jego upływie (art. 71)
05 maja 2010
Zgodnie z konstrukcją prawną odwołania równoznacznego z wypowiedzeniem umownego stosunku pracy pracownik może zostać pozbawiony stanowiska wcześniej niż upłynie okres wypowiedzenia.
Termin i forma powołania (art. 68(2))
05 maja 2010
Powołanie, jak każda inna forma powstania stosunku pracy, musi spełniać pewne określone prawem przesłanki, aby było ważne i zgodne z prawem.
Umowa o zakazie konkurencji również w aktach osobowych
30 kwi 2010
Umowa o zakazie konkurencji jest zawierana pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, która ma na celu uniemożliwienie pracownikowi pracy w firmie konkurencyjnej, często w zamian za pewne wynagrodzenie, szczególnie jeżeli dotyczy także okresu po rozwiązaniu stosunku pracy.
Warunki zatrudnienia pracownika skierowanego do pracy na terytorium Polski (art. 67(2))
28 kwi 2010
Omawiany artykuł określa enumeratywnie warunki zatrudnienia, które dla pracowników skierowanych do pracy na terytorium Polski nie mogą być mniej korzystne niż te, które przewidują przepisy polskiego prawa pracy.
Równe traktowanie telepracownika (art. 67(15))
27 kwi 2010
Pomimo odrębności zarówno dotyczących sposobu świadczenia pracy, jak i miejsca jej wykonywania pracownikowi świadczącemu pracę w formie telepracy przysługują - tak jak pozostałym pracownikom - wszystkie prawa wynikające ze stosunku pracy, na przykład prawo do urlopu wypoczynkowego.
Ewidencje niebędące częścią akt osobowych
27 kwi 2010
Oprócz omówionych w niniejszym dziale poszczególnych działów akt osobowych pracownika, do których prowadzenia jest zobowiązany pracodawca, przepisy prawa nakładają na niego także obowiązek prowadzenia innych ewidencji i rejestrów.
Jakie oświadczenia rodzica będącego opiekunem dziecka znajdują się w aktach osobowych pracownika?
27 kwi 2010
Dokumentacja pracownicza musi zawierać wszystkie dane dotyczące m.in. przebiegu zatrudnienia, w tym korzystanie ze szczególnych uprawnień związanych z opieką nad małoletnim dzieckiem.
O czym pracodawca musi powiadomić nowego pracownika na piśmie?
27 kwi 2010
Pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia pewnej dokumentacji pracowniczej i jej przechowywania. W takiej dokumentacji muszą znaleźć się wszystkie dokumenty stanowiące historię zatrudnienia danego pracownika w firmie, w szczególności te wymagane prawem.
Z czego składają się akta osobowe pracownika?
27 kwi 2010
Pracodawca zakłada i prowadzi oddzielne dla każdego pracownika akta osobowe.
Czym jest norma pracy?
08 kwi 2010
Norma pracy, mówiąc najogólniej to podstawowe czynności, jakie pracownik musi wykonać w określonym czasie pracy, przy normalnych warunkach pracy.
Akta osobowe pracownika
30 mar 2010
Pracodawca ma obowiązek założenia i prowadzenia dla każdego pracownika akt osobowych. Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie prowadzenia akt osobowych pracowników akta powinny składać się z 3 części: A, B i C.Porównaj: Obowiązki pracodawcy (art.94 kp)
Wypożyczenie pracownika innej firmie
25 mar 2010
W obecnej dobie kryzysu może dojść do sytuacji, że nasza firma nie będzie potrzebować tylu pracowników, ilu zatrudnialiśmy do tej pory. Aby uniknąć ich zwolnienia, szczególnie jeżeli są fachowcami, można ich wypożyczyć innej firmie, w której akurat jest zapotrzebowanie na dodatkowe zatrudnienie.
Kiedy pracodawca może zlecić wykonywanie innej pracy?
22 mar 2010
Zasadniczo pracownik wykonuje pracę przewidzianą w umowie o pracę. Pracodawca może jednak, pod pewnymi warunkami, polecić pracownikowi wykonywanie pracy nieprzewidzianej w łączącej strony umowie.
Pracownicy nie muszą płacić podatku od transportu zapewnionego przez pracodawcę
03 lut 2010
Transport zapewniony pracownikom, w celu ułatwienia im dojazdu do pracy nie musi powodować po ich stronie obowiązku podatkowego. Nie zawsze można bowiem przypisać przychód z tego tytułu konkretnemu pracownikowi.
Wynagrodzenie członka komisji pojednawczej (art. 257)
27 lis 2009
Komisja pojednawcza nie jest organem ustanowionym na stałe, ze stałą liczbą członków.
Żądanie uznania ugody za bezskuteczną (art. 256)
27 lis 2009
Oprócz tego, że ugoda może być sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego, może ona także naruszać interes pracownika.
Kiedy nie można zawrzeć ugody? (art. 253)
27 lis 2009
Kodeks pracy wskazuje sytuacje, kiedy ugoda jest niedopuszczalna. Mianowicie wtedy, gdy ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego.
Przywrócenie do pracy natychmiastowo zwolnionego pracownika
10 paź 2009
Pracownik, który z nieuzasadnionych przyczyn został zwolniony z pracy przez pracodawcę w trybie natychmiastowym może żądać przywrócenia go do pracy.
Odszkodowanie dla pracownika bezzasadnie zwolnionego z pracy
10 paź 2009
Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów przysługuje roszczenie o odszkodowanie. O odszkodowaniu orzeka sąd pracy.
Jak udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego?
09 paź 2009
Jednym z najważniejszych uprawnień pracownika jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi płatnych dni wolnych na odpoczynek.
Ponowne zatrudnienie pracownika zwolnionego w ramach zwolnień grupowych
08 paź 2009
Pracodawca zwalniający pracowników poprzez zwolnienia grupowe ma obowiązek zatrudnić ich w pierwszej kolejności, jeśli upora się z problemami i rozpocznie ponowne zatrudnianie.
Czym jest świadectwo pracy?
08 paź 2009
Świadectwo pracy jest jednym z najważniejszych dokumentów stwierdzających zatrudnienie pracownika u danego pracodawcy. Jest niezbędny przy podejmowaniu kolejnego stosunku pracy.
Co musi znaleźć się w świadectwie pracy?
08 paź 2009
Świadectwo pracy wydawane jest pracownikowi w związku z zakończeniem trwania stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W treści świadectwa pracy muszą znaleźć się informacje szczegółowe dotyczące zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy.
Pozew o wydanie świadectwa pracy
08 paź 2009
Pracodawca rozstając się ze swoim pracownikiem ma obowiązek sporządzić świadectwo pracy. Świadectwo pracy zawiera najważniejsze informacje dotyczące zatrudnienia pracownika.
Sprostowanie świadectwa pracy
08 paź 2009
Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy wskazujące dane dotyczące zatrudnienia pracownika. W przypadku wydania błędnego świadectwa pracownik ma prawa żądać jego sprostowania.
Zaległy urlop wypoczynkowy (art. 168)
27 wrz 2009
Każdemu pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu w ciągu roku. Co się dzieje w przypadku, gdy pracownik tych dni nie wykorzysta?
Kiedy wolno zatrudniać młodocianych? (art.191)
03 wrz 2009
Młodociani pracownicy mogą zostać zatrudnieni tylko w celu przygotowania zawodowego lub przy wykonywaniu prac lekkich.
Sprzeciw od kary (art. 112)
28 sie 2009
Każdy ma prawo odwołać się od krzywdzącej dla niego decyzji. Również pracownik może sprzeciwić się decyzji o nałożeniu na niego kary porządkowej.
Przy jakich pracach nie wolno zatrudniać kobiet? (art. 176)
28 sie 2009
Nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
Ochrona pracownicy w ciąży (art.177)
28 sie 2009
Kobiety - pracownice w ciąży podlegają szczególnej ochronie. Pracodawcy muszą im stworzyć odpowiednie warunki zatrudnienia.
Pracownika ma prawo do urlopu wypoczynkowego (art.152)
28 sie 2009
Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.
Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika (art.153)
28 sie 2009
Pracownik podejmujący pierwszą w swoim życiu pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu jest jednak liczony w sposób odmienny niż w przypadku innych pracowników.
Prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego (art.161)
28 sie 2009
Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
Urlop wypoczynkowy w częściach (art. 162)
28 sie 2009
Pracownik ma prawo do nieprzerwanego urlopu. Jedynie na wniosek pracownika pracodawca może udzielić urlopu podzielnego na części.
Obowiązek wydania świadectwa pracy (art. 97)
27 sie 2009
Świadectwo pracy jest bardzo ważnym dokumentem. Na jego podstawie uzyskujemy urlop u następnego pracodawcy, czy ustalamy okresy składowe do emerytury.
Przeciwdziałanie mobbingowi (art. 94(3))
27 sie 2009
Jednym z podstawowych obowiązków nałożonych przez Kodeks pracy na pracodawcę jest przeciwdziałanie mobbingowi.
Prawo do tworzenia organizacji związkowych (art. 18(1), 18(2), 18(3))
26 sie 2009
Pracownicy i pracodawcy, w celu ochrony swoich spraw mają prawo zrzeszać się w różnego rodzaju organizacje związkowe.
Równe traktowanie w zatrudnieniu (art. 18 (3a))
26 sie 2009
Nowelizacja Kodeksu pracy z 2004 roku w znaczący sposób uszczegółowiła przepisy prawa pracy dotyczące równego traktowania wszystkich pracowników.
Naruszenie zasady równego traktowania (art. 18 (3b))
26 sie 2009
W nowelizacji Kodeksu pracy z 2004 roku ustawodawca nie tylko rozszerzył i uszczegółowił przepisy dotyczące dyskryminację, ale wprowadził także przepisy przewidujące sankcje za naruszenie tej zasady.
Ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 17)
25 sie 2009
Kodeks pracy, jako jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy wymienia także obowiązek ułatwiania podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracownika (art. 16)
25 sie 2009
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zaspokajania potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych pracownika, oczywiście w takim zakresie, w jakim budżet pracodawcy może na to pozwolić.
Prawo do wypoczynku (art. 14)
25 sie 2009
Jednym z podstawowych praw pracowniczych jest prawo do odpoczynku od pracy na warunkach przewidzianych w przepisach prawa.
Niedyskryminacja w zatrudnieniu (art. 11(3))
25 sie 2009
Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek niedyskryminacji pracowników w zatrudnieniu. Jest on ściśle powiązany z obowiązkiem równego traktowania wyrażonym w art. 112 Kodeksu pracy.
Równe traktowanie w zatrudnieniu (art. 11(2))
25 sie 2009
Kodeks pracy obliguje pracodawców do stosowania zasady równości w zatrudnieniu w każdym jej aspekcie, ze szczególnym naciskiem na równość kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu.
Obowiązek szanowania godności pracownika (art. 11(1))
25 sie 2009
Jednym z pierwszych przepisów Kodeksu pracy jest przepis nakładający na pracodawcę obowiązek poszanowania godności osobistej każdego pracownika.
Odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika (art. 281)
13 sie 2009
Wykroczenie to zawinione popełnienie czynu społecznie szkodliwego zabronionego przez ustawę pod groźbą kary. Wykroczeniem jest tylko ten czyn, co do którego uznano, że jest społecznie szkodliwy.
Jakie kary grożą pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika? (art. 282)
13 sie 2009
Pracodawca odpowiada za szkody wyrządzone przez niewypłacania wynagrodzenia, niewydanie świadectwa pracy i nieudzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego.
Odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu pracy (art. 283)
13 sie 2009
Na pracodawcy ciąży obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W razie nie wywiązywania się ze swojego obowiązku musi się on liczyć z konsekwencjami finansowymi.
Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika (art. 281-283)
07 sie 2009
W dziale trzynastym znajdują się regulacje dotyczące odpowiedzialność za naruszenie indywidualnych praw pracowników.