reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Kiedy pracownik może utracić prawo do urlopu wypoczynkowego?

Kiedy pracownik może utracić prawo do urlopu wypoczynkowego?

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest zagwarantowanym przez Kodeks pracy podstawowym prawem pracowniczym, którego pracodawca musi przestrzegać. Są jednak dwie sytuacje, kiedy pracownik może takie prawo utracić.

Pracownik może utracić prawo do urlopu jedynie w dwóch przypadkach:

  • w wyniku przedawnienia roszczenia;
  • w przypadku śmierci pracownika.

Przedawnienie roszczeń urlopowych następuje po upływie 3 lat od dnia, w którym prawo do urlopu stało się wymagalne. Pewne wątpliwości może budzić kwestia początkowego dnia obliczania terminu przedawnienia prawa do urlopu. Bezsporne jest, że pracownik powinien wykorzystać urlop w roku, w którym nabył do niego prawo, zaś termin urlopu zostaje określony w planie urlopów.

Prawo do urlopu staje się wymagalne w dniu wskazanym w planie urlopów. Jeżeli natomiast u danego pracodawcy nie sporządzono planu urlopów albo też dany pracownik został zatrudniony już po sporządzeniu planu urlopów i nie został w tym planie uwzględniony, to trzyletni termin przedawnienia rozpocznie się w ostatnim dniu roku kalendarzowego, w którym pracownik uzyskał prawo do urlopu, chyba że termin urlopu został przesunięty na następny rok.

Oczywiście z istoty samego przedawnienia wynika, że następuje ono wyłącznie na zarzut podniesiony przez drugą stronę - pracodawcę, jeśli zatem ten nie powoła się na okoliczność, że prawo pracownika do urlopu uległo przedawnieniu, to prawo to nie wygaśnie.

Przeczytaj także: Kiedy rozpoczyna się bieg przedawnienia roszczenia?

W przypadku śmierci pracownika sprawa wydaje się oczywista, nie można w takim wypadku wykorzystać urlopu wypoczynkowego w naturze. Natomiast samo wynagrodzenie za niewykorzystany urlop, należne zmarłemu pracownikowi, przechodzi na jego małżonka i inne osoby uprawnione do otrzymania renty rodzinnej

Polecamy: Przedawnienie roszczeń

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama