Kiedy pracownik może utracić prawo do urlopu wypoczynkowego?
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik może utracić prawo do urlopu jedynie w dwóch przypadkach:
REKLAMA
- w wyniku przedawnienia roszczenia;
- w przypadku śmierci pracownika.
Przedawnienie roszczeń urlopowych następuje po upływie 3 lat od dnia, w którym prawo do urlopu stało się wymagalne. Pewne wątpliwości może budzić kwestia początkowego dnia obliczania terminu przedawnienia prawa do urlopu. Bezsporne jest, że pracownik powinien wykorzystać urlop w roku, w którym nabył do niego prawo, zaś termin urlopu zostaje określony w planie urlopów.
Prawo do urlopu staje się wymagalne w dniu wskazanym w planie urlopów. Jeżeli natomiast u danego pracodawcy nie sporządzono planu urlopów albo też dany pracownik został zatrudniony już po sporządzeniu planu urlopów i nie został w tym planie uwzględniony, to trzyletni termin przedawnienia rozpocznie się w ostatnim dniu roku kalendarzowego, w którym pracownik uzyskał prawo do urlopu, chyba że termin urlopu został przesunięty na następny rok.
Oczywiście z istoty samego przedawnienia wynika, że następuje ono wyłącznie na zarzut podniesiony przez drugą stronę - pracodawcę, jeśli zatem ten nie powoła się na okoliczność, że prawo pracownika do urlopu uległo przedawnieniu, to prawo to nie wygaśnie.
Przeczytaj także: Kiedy rozpoczyna się bieg przedawnienia roszczenia?
W przypadku śmierci pracownika sprawa wydaje się oczywista, nie można w takim wypadku wykorzystać urlopu wypoczynkowego w naturze. Natomiast samo wynagrodzenie za niewykorzystany urlop, należne zmarłemu pracownikowi, przechodzi na jego małżonka i inne osoby uprawnione do otrzymania renty rodzinnej
Polecamy: Przedawnienie roszczeń
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat