reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Zwolnienia grupowe > Ponowne zatrudnienie pracownika zwolnionego w ramach zwolnień grupowych

Ponowne zatrudnienie pracownika zwolnionego w ramach zwolnień grupowych

Pracodawca zwalniający pracowników poprzez zwolnienia grupowe ma obowiązek zatrudnić ich w pierwszej kolejności, jeśli upora się z problemami i rozpocznie ponowne zatrudnianie.

Jeśli pracodawca ponownie zacznie zatrudniać pracowników, w wcześniej dokonał zwolnień grupowych w pierwszej kolejności musi zatrudnić zwolnionych przez siebie pracowników. Pracodawca ma obowiązek zatrudnienia pracownika, z którym rozwiązał umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych.

Pracownik, który chce być ponownie przyjętym musi zgłosić zamiar powrotu do pracy w ciągu roku od dnia rozwiązania stosunku pracy, a zatrudnienie pracownika powinno nastąpić w ciągu 15 miesięcy od tego dnia.

Zobacz: Odprawa pieniężna dla pracownika przy zwolnieniach grupowych

W razie ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej pracodawca powinien zatrudnić pracownika, z którym rozwiązał stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia. Co oznacza stwierdzenie "ta sama grupa zawodowa"? Przyjmuje się, ze tym określeniem oznacza się grupę pracowników wyodrębnioną pod względem przygotowania zawodowego do wykonywania pracy w określonym zawodzie lub specjalności zawodowej.

Jeśli pracodawca nie chce zatrudnić ponownie zwolnionego w ramach zwolnień grupowych pracownika, pracownik ma prawo wnieść pozew do sądu o nawiązanie stosunku pracy.

Pracodawca nie ma prawa odmówić nawiązania stosunku pracy, ze względu na niskie kwalifikacje pracownika skoro powodem zwolnienia, było zwolnienie w ramach zwolnienia grupowego.

Zobacz serwis: Rozwiązanie bez wypowiedzenia

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników ( Dz. U. z 2003 Nr 90 poz. 844, z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli pracodawca nie chce zatrudnić ponownie zwolnionego w ramach zwolnień grupowych pracownika, ma on prawo wnieść pozew o nawiązanie stosunku pracy.
Jeśli pracodawca nie chce zatrudnić ponownie zwolnionego w ramach zwolnień grupowych pracownika, ma on prawo wnieść pozew o nawiązanie stosunku pracy.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama