Urlopy szkoleniowe
REKLAMA
REKLAMA
Kwestię tą reguluje szczegółowo rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych. Zakres świadczeń przysługujących pracownikowi jest zróżnicowany w zależności od formy kształcenia (szkolna, pozaszkolna) oraz od tego czy pracownik podjął naukę na podstawie skierowania z zakładu pracy, czy też kształci się bez takiego skierowania.
REKLAMA
Porównaj: Dokształcanie się pracownika młodocianego
Pracownikowi, który podjął naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, przysługuje urlop szkoleniowy i zwolnienie z części dnia pracy. Wymiar urlopu szkoleniowego dla pracownika skierowanego, który przystępuje do egzaminów końcowych - także egzaminów eksternistycznych - w szkołach ponadpodstawowych wynosi 6 dni. Taki sam wymiar urlopu przysługuje pracownikowi skierowanemu, który po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej przystępuje do egzaminu dojrzałości. Pracownikowi skierowanemu, który uczęszcza do szkoły ponadpodstawowej w systemie zaocznym, przysługuje w każdym roku szkolnym 12 dni urlopu, przeznaczonego na udział w zajęciach obowiązkowych. Pracownik skierowany, kształcący się w szkole wyższej ma prawo w każdym roku nauki do 21 dni urlopu w przypadku nauki w systemie wieczorowym, a w przypadku nauki systemem zaocznym do 28 dni. W trakcie ostatniego roku studiów pracownikowi skierowanemu przysługuje dodatkowo 21 dni urlopu na przygotowanie pracy magisterskiej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu magisterskiego. Zakład pracy może pracownikowi skierowanemu, który podjął naukę w szkole udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.
W przypadku, gdy pracownik podjął naukę w szkole bez skierowania przysługuje mu urlop bezpłatny i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy zakładem pracy a pracownikiem.
Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu lub zwolnienia z części dnia pracy, jeżeli pracownik z powodu niezadowalających wyników w nauce powtarza rok lub semestr. Odmowa może dotyczyć jedynie okresu powtarzania nauki.
Polecamy: Urlop na żądanie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat