Obowiązek wydania świadectwa pracy (art. 97)
REKLAMA
REKLAMA
Dlatego też ustawodawca nałożył na pracodawcę obowiązek wydania świadectwa pracy niezwłocznie po rozwiązaniu stosunku pracy, w tym samym dniu, w którym następuje rozwiązanie stosunku pracy.
REKLAMA
Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.
Zakres obowiązku pracodawcy wydania pracownikowi świadectwa pracy określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. W załączniku do rozporządzenia zawarty został wzór świadectwa pracy.
Zobacz: Przeciwdziałanie mobbingowi (art. 94(3))
Wyjątkiem od zasady wydawania świadectwa pracy jest sytuacja, kiedy pracodawca podpisuje z tym samym pracownikiem kolejną umowę o pracę, np. na czas nieokreślony. Jeżeli zatem stosunek pracy nadal trwa, pracodawca nie ma obowiązku wydawania świadectwa. Musi jednak to zrobić, jeżeli pracownik tego zażąda.
Co powinno się znaleźć w świadectwie pracy?
W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące:
- okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
- zajmowanych stanowisk,
- trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy,
- informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.
Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.
Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.
Zobacz serwis: ZUS
Sprostowanie świadectwa
Jeżeli pracownik po odebraniu świadectwa stwierdzi, że zawiera ono błędy, może on żądać od pracodawcy jego sprostowania w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.
Podstawa prawna: Art. 97 Kodeksu pracy, rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat