Zaległy urlop wypoczynkowy (art. 168)
REKLAMA
REKLAMA
Ustawodawca w art. 168 Kodeksu pracy przewidział sytuację wypoczynkowego urlopu zaległego. Dochodzi do niej wtedy, gdy pracownik nie wykorzystał lub nie mógł wykorzystać urlopu wypoczynkowego w roku, w którym nabył do niego prawo. Jak wiadomo pracownik nabywa prawo do całości urlopu wypoczynkowego 1 stycznia danego roku kalendarzowego (nie dotyczy pracowników podejmujących pracę po raz pierwszy). Pracownicy mają prawo wykorzystać przysługujący im urlop w tym roku, w którym nabyli do niego prawo. Jak jednak pokazuje praktyka, notorycznie zdarza się, że wraz z nadejściem nowego roku, pracownik ma kilka lub kilkanaście dni urlopu z roku poprzedniego.
REKLAMA
Zobacz: Urlop na żądanie (art. 167 (2) i (3))
W takie sytuacji ustawodawca w Kodeksie pracy zawarł normę, zgodnie z którą zaległy urlop należy wykorzystać do końca pierwszego kwartału roku następnego (do dnia 31 marca). Słowo „należy” ma tutaj kluczowe znaczenie, gdyż nie jest to norma bezwzględnie obowiązująca jak na przykład zwroty „musi wykorzystać” czy „jest zobowiązany udzielić”. Oznacza to, że jeżeli pracodawca nie zastosuje się do tego przepisu, to nie grożą mu za to żadne konsekwencje.
Zobacz serwis: Urlopy
Podstawa prawna: art. 168 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat