Pracownika ma prawo do urlopu wypoczynkowego (art.152)
REKLAMA
REKLAMA
Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z najważniejszych praw przysługujących pracownikowi. Jest ono zagwarantowane zarówno przez Kodeks pracy, jak i Konstytucje Rzeczpospolita Polską.
REKLAMA
Urlop wypoczynkowy jest czasem w którym pracownik nie pracuje, ale dostaje od pracodawcy wynagrodzenie.
Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje tylko pracownikom. Oznacza to, że osoba zatrudniona na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, nie może żądać od swojego pracodawcy udzielenie jej urlopu. Nie ma natomiast znaczenia dla uprawnień urlopowych rodzaj umowy o pracę, na podstawie której zatrudniony jest pracownik (na okres próbny, na czas określony, na czas zastępstwa, na czas wykonania określonej pracy, na czas nieokreślony).
Zobacz: Praca podczas urlopu wychowawczego
Urlop wypoczynkowy jest okresem ochronnym dla pracownika. Pracownik w sposób szczególny chroniony jest przed wypowiedzeniem. Jednak może zostać zwolniony ze swojej winy bez wypowiedzenia, jeśli zaistnieją ku temu przesłanki. W czasie trwania urlopu wypoczynkowego pracownik może rozstać się ze swoim pracodawcą za porozumieniem stron lub też wypowiedzieć umowę o pracę z winy pracodawcy.
Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu urlopowego pracownika.Wymiar urlopu wynosi rocznie:
- 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Urlop wypoczynkowy powinien być nieprzerwany. Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu w całości. Podział urlopu na części może nastąpić jedynie na wniosek pracownika. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Pracownik nie może przenieść swojego prawa do urlopu na osobę trzecią. Jakiekolwiek oświadczenie pracownika, na mocy którego zrzekłby się on urlopu jest bezskuteczne. Ponadto urlop wypoczynkowy nie może zostać nawet za zgodą pracownika skrócony w stosunku do tego, jaki jego wymiar przewidują przepisy kodeksu pracy.\
Zobacz serwis: Kadry
Podstawa prawna: Art. 152 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat