Urlop wypoczynkowy w częściach (art. 162)
REKLAMA
REKLAMA
Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Zasada ta nie jest stosowana w przypadku pierwszego urlopu pracownika. Dzieje się tak bowiem pracownik podejmujący swoją pierwszą pracę z upływem każdego miesiąca zyskuje prawo do kolejnych dni urlopu.
REKLAMA
Do 14 nieprzerwanych dni kalendarzowych należy zaliczyć wszystkie kolejne dni poza dnami roboczymi w tym niedziele, święta, wolne soboty, także te występujące bezpośrednio przed i po zakończeniu urlopu.
Zobacz: Prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego (art.161)
Podział urlopu może nastąpić tylko na wniosek pracownika. Pracodawca nie może z własnej inicjatywy udzielić pracownikowi urlopu w częściach. Pracodawca może odmówić podzielenia urlopu na części, ale nie może samodzielnie udzielić pracownikowi urlopu w częściach.
Wniosek o podział urlopu może zostać złożony w dowolnej formie. Nie musi być także przez pracownik uzasadniany.
W przypadku, kiedy termin urlopu nie jest ustalany w planie urlopów, tylko w porozumieniu z pracodawcą, wtedy wniosek o urlop będzie faktycznie wnioskiem o przesunięcie terminu wcześniej ustalonego urlopu.
Zobacz serwis: Kodeks pracy
Podstawa prawna: Art. 162 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat