| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Świadectwo pracy > Sprostowanie świadectwa pracy

Sprostowanie świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy wskazujące dane dotyczące zatrudnienia pracownika. W przypadku wydania błędnego świadectwa pracownik ma prawa żądać jego sprostowania.

Pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa.

Wniosek pracownika może zostać złożony na piśmie lub ustnie. Pracodawca ma dwie możliwości. Po pierwsze może uwzględnić wniosek pracownia. Po drugie może odmówić sprostowania. Ma na obie czynności czas 7 dni.

Uwzględniając wniosek pracownika pracodawca ma obowiązek wydać nowe świadectwa pracy.

W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. Prawo to przysługuje pracownikowi, pod warunkiem że wcześniej wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy. Bez dokonania tej czynności sąd pracy oddali pozew pracownika. Natomiast przekroczenie wymaganego 7 dniowego terminu powoduje z urzędu oddalenie pozwu. Sąd pracy może przywrócić termin do złożenia pozwu, jeśli pracownik udowodni, że bez swojej winy nie wystąpił w wymaganym terminie z pozwem o sprostowanie świadectwa pracy. Wniosek ten pracownik powinien złożyć w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu.

Zobacz: Szczególne przypadki rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika

W przypadku, kiedy sąd uwzględni żądanie pracownika pracodawca ma obowiązek wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy pracownikowi. Pracodawca musi tego dokonać nie później niż w ciągu 3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sadu w sprawie sprostowania świadectwa.

Jeżeli z orzeczenia sądu pracy wynika, że rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca jest obowiązany zamieścić w świadectwie pracy informację, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę.

Pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy o pracę

Odszkodowanie, o przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.

Orzeczenie o odszkodowaniu w związku z wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy stanowi podstawę do zmiany tego świadectwa.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »