Przeciwdziałanie mobbingowi (art. 94(3))
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest mobbing?
Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Pojęcie i zakres mobbingu są niejasne i często trudne do odróżnienia od dyskryminacji. Osobami dopuszczającymi się mobbingu wobec pracownika mogą być jego przełożeni lub inni pracownicy. Według niektórych poglądów mogą być nimi także osoby trzecie, np. klienci. Przełożony również może być podmiotem mobbingu ze strony pracowników.
REKLAMA
Zobacz: Obowiązek informowania o wolnych stanowiskach pracy (art. 94(2))
Mobbing to działanie długie i uporczywe, które wcale nie musi być bezprawne. Musi jednak być nieakceptowane w kontekście zwyczajowo przyjętych zasad współżycia społecznego.
pracodawca powinien nie tylko powstrzymać się od wszelkich praktyk mobbingowych, ale jest obowiązany zjawisku temu przeciwdziałać.
Zadośćuczynienie i odszkodowanie
Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Ponadto, Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Zobacz serwis: Wypowiedzenie
Rozwiązanie stosunku pracy z powodu mobbingu powinno zostać zgłoszone pracodawcy na piśmie, z podaniem przyczyny zwolnienia, a także uzasadnienia.
Podstawa prawna: Art. 943 Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat