REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Definicja „pracownika” w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń

Pracownikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Z reguły osoba taka będzie również pracownikiem w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych. Ale nie zawsze.

Czy nieprawidłowe zgłoszenie pracodawcy szczególnie chronionych związkowców pozbawia ich ochrony stosunku pracy

Niezgodne z przepisami zgłoszenie imienne pracownika-związkowca szczególnie chronionego przez nieuprawniony organ związku zawodowego nie pozbawia go ochrony z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej bądź przewodniczącego komitetu założycielskiego związku zawodowego (wyrok Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2011 r., II PK 272/10).

Czy dział personalny to jeszcze administrator, czy już partner strategiczny dla biznesu?

Hasło „warto rozmawiać” zrobiło karierę, ale czy działy HR i biznes znalazły wspólny język? Czy rzeczywiście wiemy, jak skutecznie argumentować decyzje związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi? Czy karuzela wydarzeń i wyzwań pozwoliła rozwinąć skrzydła? Odpowiedzi na wiele pytań pomaga udzielić przegląd kluczowych wyników badania wskaźników efektywności zarządzania kapitałem ludzkim HR Nawigator 2011.

Czy pracownika można przenieść z jednego do dwóch zakładów

Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na pełny etat w zakładzie obsługi szkół. Ze względu na zmiany organizacyjne chcemy go przenieść do dwóch innych zakładów obsługi. W jednym pracowałby na 3/4 etatu, a w drugim na 1/4 etatu. Czy możemy tak zrobić?

REKLAMA

Wolontariat - korzyści i zobowiązania pracodawcy

Rok 2011 został ogłoszony Europejskim Rokiem Wolontariatu. Rozwój wolontariatu pracowniczego w Polsce rozpoczął się pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Obecnie ta forma aktywności cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Wybór systemu czasu pracy a potrzeby firmy

Pracodawca ma prawo wybrać jeden lub kilka systemów czasu pracy, w zależności od potrzeb firmy.

Dni wolne udzielone w związku z udziałem pracownika w komisji wyborczej

Zatrudniamy pracownika w równoważnym systemie czasu pracy. Jest on członkiem obwodowej komisji wyborczej w wyborach do Sejmu i Senatu. W związku z pełnioną funkcją pracownik poprosił o udzielenie 2 dni wolnych od pracy 10 i 11 października br. Czy musimy udzielić mu takich dni wolnych po terminie wyborów? Jeśli tak, to czy przysługuje za nie wynagrodzenie?

Określenie miejsca pracy pracownika

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie wystawione na nazwisko panieńskie pracownicy

Mąż naszej pracownicy dostarczył nam zwolnienie lekarskie, w którym jest wpisane jej panieńskie nazwisko, pozostałe dane się zgadzają. Pracownica jest po ślubie 2 miesiące. Czy należy zwrócić takie zwolnienie, aby zostało poprawione, czy możemy na jego podstawie wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe?

Kontrola wynagrodzeń przez związek zawodowy

Umowa-zlecenie zawarta z własnym pracownikiem

Zleceniobiorca, który zawiera umowę-zlecenie z aktualnym pracodawcą, jest pod względem ubezpieczeniowym traktowany jak pracownik. Przychody ze zlecenia takiej osoby wlicza się nie tylko do podstawy wymiaru składek, ale również do podstawy zasiłku.

Umowy śmieciowe nie są idealne, ale dzięki nim wiele osób pracuje

Szef Europarlamentu Jerzy Buzek uważa, że w ciągu 2-3 lat w sposób prawny powinien zostać rozwiązany na szczeblu UE problem umów śmieciowych. Polityk zaznaczył, że nie uważa ich za idealne, ale pozwalają one wielu milionom na pracę.

Przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości bez zmiany umowy o pracę

Treść regulaminu zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych a pomoc indywidualna

Pomocy indywidualnej udziela się na wniosek. Dlatego w regulaminie należy określić także treść wniosku, który powinien zawierać m.in. imię i nazwisko wnioskodawcy i numer PESEL, a w razie jego braku – numer dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Czy pracodawca powinien złożyć za pracownika dokumentację wymaganą do przyznania renty wypadkowej

Pod koniec września 2010 r. pracownica uległa wypadkowi przy pracy. Od tego czasu przebywa na zwolnieniach lekarskich i odbywa zalecane rehabilitacje. Mimo to jej stan zdrowia nie uległ poprawie (w dalszym ciągu jest niezdolna do pracy). Pracownicy skończył się zasiłek chorobowy, a obecnie jest na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy pracownica może ubiegać się o przyznanie renty wypadkowej? Jakie dokumenty wymagane do uzyskania renty powinniśmy za nią złożyć do ZUS? Czy musimy czekać na jej wniosek w tej sprawie?

Odmowa wykonania polecenia pracodawcy

Wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego

Pracownik młodociany ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za każdy dzień objęty zwolnieniem lekarskim. Wysokość tego świadczenia za jeden dzień choroby wynosi 1/30 podstawy wymiaru ustalanej na zasadach obowiązujących pracowników.

Komu pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie?

Przepisy Kodeksu pracy określają, że wynagrodzenie musi być wypłacone do rąk pracownika, chyba że pracownik złoży pisemny wniosek o przekazywanie należnego mu wynagrodzenia na rachunek bankowy.

Czy pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko, jeśli jej mąż przebywa na zwolnieniu lekarskim

Jednej z naszych pracownic rozchorowało się 5-letnie dziecko. Pediatra wypisał jej zwolnienie, ale mam wątpliwości, czy może ona korzystać z opieki na tej podstawie. W okresie objętym zwolnieniem lekarskim na dziecko mąż tej pracownicy – ojciec chorego dziecka nie pracuje, gdyż przebywa na poszpitalnym zwolnieniu lekarskim. Czy pracownica może korzystać ze zwolnienia na dziecko, jeśli mąż nie pracuje i przebywa w domu?

Praca za granicą a prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Staż pracy w innym państwie członkowskim może zostać doliczony do krajowego stażu pracy, jeżeli wymagany okres zatrudnienia w Polsce nie jest wystarczający do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych.

Emerytura albo praca - dzisiaj mija termin rozwiązania stosunku pracy przez pracujących emerytów

Dzisiaj, 30 września, mija termin rozwiązania stosunku pracy przez osoby uprawnione do emerytury. Jeżeli tego nie zrobią, od 1 października ZUS zawiesi im świadczenie.

Pracodawca nie może otrzymać wyników obowiązkowych badań lekarskich pracowników

Wyniki obowiązkowych badań lekarskich przeprowadzonych przez pracownika nie mogą zostać wydane pracodawcy - twierdzi Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Przepisy zezwalają jedynie na wydanie zaświadczenia o braku przeciwwskazań lub o przeciwwskazaniach zdrowotnych danego pracownika do pracy na określonym stanowisku.

Czy byłemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za udział w inwentaryzacji

Lodołamacze 2011 - wręczono statuetki najlepszym pracodawcom

Podczas Gali Finałowej Konkursu dla pracodawców wrażliwych społecznie najlepszym pracodawcom wręczono statuetki „Lodołamacz 2011”.

Czas trwania podróży służbowej

Jaki awans dla młodego pracownika?

Dział personalny, w którym pracuję, co pewien czas ma za zadanie zaproponować rozwiązanie sprzyjające dalszemu rozwojowi i podtrzymaniu motywacji młodych pracowników zespołu. W organizacji nie ma wyznaczonych ścieżek karier, a decyzje o dalszym rozwoju młodej osoby zależą, w głównej mierze, od klienta wewnętrznego – menedżera i pracownika działu HR. W takiej sytuacji pojawia się pytanie o awans młodego pracownika. Co można mu zaproponować?

Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu pracownika

Zatrudniamy pracownika, który bardzo często, czasami dwa razy w miesiącu, przychodzi do działu kadr z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Pracownik twierdzi, że zaświadczenie jest mu potrzebne do przedłożenia odpowiednim organom. Czy w każdym przypadku musimy wydawać takie zaświadczenia, czy możemy np. ograniczyć ich sporządzanie do jednego zaświadczenia na kwartał?

Zwolnienia od pracy - nowelizacja rozporządzenia

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

PIT-11 i PIT-4R w razie likwidacji pracodawcy

Od 1 lutego do 30 kwietnia br. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, a od 4 maja do 31 lipca br. ta sama osoba świadczyła u nas pracę na podstawie umowy o pracę. Czy mamy obowiązek wystawić pracownikowi, a wcześniej zleceniobiorcy, w ciągu roku jeden PIT-11 obejmujący przychody zarówno ze zlecenia, jak i z umowy o pracę? Czy powinniśmy jednak odrębnie rozliczyć jego przychody i wystawić dwie informacje PIT-11? Ponadto z końcem sierpnia zakład zostanie zlikwidowany. W jakim terminie powinniśmy wystawić PIT-11 i PIT-4R?

W jakim terminie należy udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego

Pracownica wyszła za mąż 3 miesiące temu. Wtedy odbył się tylko jej ślub cywilny, natomiast obecnie pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu okolicznościowego z okazji ślubu kościelnego. Czy 3 miesiące po ślubie cywilnym pracownica może skorzystać z urlopu okolicznościowego na ślub kościelny?

Czy polskie przedsiębiorstwa potrzebują zarządzania wiekiem?

Termin zarządzanie wiekiem (age management) staje się coraz bardziej popularny. Pojęcie to pojawia się zarówno w dyskursie naukowym, medialnym, jak i związanym z problematyką zarządzania zasobami ludzkimi. Czy jednak krajowe firmy są rzeczywiście zainteresowane wprowadzeniem założeń koncepcji zarządzania wiekiem do swoich organizacji? Jak pod tym względem wypadają na tle przedsiębiorstw zagranicznych?

Zwrot składek nienależnie pobranych z wynagrodzenia zmarłego pracownika

Rok temu zmarł nasz pracownik. Niedawno otrzymaliśmy pismo z ZUS zawiadamiające o przekroczeniu przez niego w 2009 r. rocznej podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowych. W związku z tym składki te są nadpłacone. Co zrobić z tą kwotą składek? Czy zwrócić ją małżonce, której już wcześniej wypłaciliśmy część wynagrodzenia pracownika? Czy taki zwrot stanowi przychód z praw majątkowych?

Emerytura albo praca - pracujący emeryci muszą wybrać do 30 września

Osoby uprawnione do emerytury, które nie rozwiązały jeszcze stosunku pracy, powinny zrobić to do końca września br. W przeciwnym razie ZUS zawiesi im świadczenie od 1 października.

Prawo do zasiłków i ich wysokość a urlop wypoczynkowy

Czy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, świadczenie urlopowe lub kwoty dopłat do wypoczynku pracownika należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego? W jaki sposób należy uzupełniać wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku, jeżeli pracownik oprócz wynagrodzenia otrzymał w danym miesiącu wynagrodzenie za urlop? Czy choroba lub inna przyczyna usprawiedliwiająca nieobecność w pracy skutkuje tym, że planowany urlop się nie rozpoczyna, a rozpoczęty ulega przerwaniu? Te i podobne pytania powodują wiele praktycznych wątpliwości i problemów.

Umowa o pracę nie może być umową śmieciową - musi zapewniać elementarne gwarancje pracownicze

Przepisy dotyczące umów o pracę powinny być elastyczne, to jednak nie mogą być "śmieciowe" i powinny zapewniać "elementarne gwarancje pracownicze" - stwierdził Donald Tusk.

Czy pracownicy muszą codziennie podpisywać listę obecności

Nasi pracownicy pracują na budowach w różnych miejscach w kraju. Ich pracę nadzorują brygadziści, u których pracownicy potwierdzają przybycie do pracy. Listy obecności pracownicy podpisują w biurze po zakończeniu miesiąca za wszystkie dni miesiąca. Listy te są akceptowane przez brygadzistów. Taki sposób potwierdzania obecności w pracy zakwestionował jeden z pracowników, który twierdzi, że listy obecności powinno się podpisywać codziennie. Czy musimy zmienić naszą praktykę?

Korzyści dla przedsiębiorcy w razie zatrudnienia osoby czasowo zarządzającej przedsiębiorstwem

Odpowiedzialność dyscyplinarna różnych grup zawodowych

Radca prawny, nauczyciel, nauczyciel akademicki - podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej. Czy zasady odpowiedzialności są różne dla poszczególnych grup zawodowych?

Wymagania wobec kandydata pochodzącego z innego państwa Unii Europejskiej

Pracodawca może m.in. uzależnić zatrudnienie kandydata od uznania posiadanych przez niego kwalifikacji zawodowych zdobytych w innym państwie członkowskim UE przez odpowiedni organ w Polsce.

Wynagrodzenie za czas odsunięcia od pracy z powodu przeciwwskazań do jej wykonywania

Pracownik przedstawił nam 5 września br. decyzję z ZUS o przyznaniu renty. W tym samym dniu złożyliśmy mu 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Pracownik w tym czasie nie będzie świadczył pracy, ponieważ nie jest zdolny do jej wykonywania na ostatnio zajmowanym stanowisku, a nie mamy możliwości przeniesienia go na inne. Jakie wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia powinniśmy wypłacać temu pracownikowi?

Świadectwo pracy - nowelizacja rozporządzenia

Ministerstwo Pracy Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Zmiana przepisów ma na celu ujednolicenie zasad wydawania świadectwa pracy.

Praca dla młodych - szkoły nie gwarantują zatrudnienia

Trudności młodych w karierze zawodowej obnażają niedopasowanie polskiego systemu edukacji do potrzeb przedsiębiorców - powiedział wicemarszałek woj. mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski podczas konferencji podsumowującej badania dot. szkół zawodowych.

Zwrot nadpłaconego wynagrodzenia

Z powodu awarii systemu naliczającego płace jeden z naszych pracowników za lipiec br. otrzymał wynagrodzenie w potrójnej wysokości. Niezwłocznie po wykryciu błędu zwróciliśmy się do pracownika o dobrowolny zwrot nienależnie pobranej kwoty, proponując wpłatę w ratach miesięcznych w dogodnym dla niego terminie. Jednak pracownik odmówił. Jak powinniśmy postąpić w tej sytuacji?

Udzielenie pełnomocnictwa do zawarcia umowy o zakazie konkurencji

W naszej spółce niedawno został przeprowadzony wewnętrzny audyt, który wykazał, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy z prezesem została podpisana bez ważnego pełnomocnictwa. Zakaz konkurencji stanowi wyodrębniony paragraf w umowie o pracę, a załączone do niej pełnomocnictwo wskazuje, że pełnomocnik został umocowany przez zgromadzenie wspólników do zawarcia tej umowy. Skąd zatem wnioski audytu o nieprawidłowościach? Jeśli wnioski są prawidłowe, to czy możemy teraz jakoś zaradzić tej sytuacji?

Czy wyższe wykształcenie zmniejsza szansę na znalezienie pracy?

Większość studentów uważa, że studia zwiększają szanse na rynku pracy i ułatwiają zatrudnienie. Jednak bezrobocie wśród młodych ludzi cały czas rośnie. Już teraz niemal co trzeci absolwent jest zarejestrowany jako bezrobotny.

Choroba pracownika w trakcie urlopu bezpłatnego

Pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego od 13 do 22 lipca. Wcześniej wnioskował również o urlop bezpłatny od 25 lipca do 12 sierpnia i otrzymał od pracodawcy zgodę na ten urlop. Następnie do zakładu pracy wpłynęło zwolnienie lekarskie pracownika od 13 do 26 lipca. W związku z tym jego urlop wypoczynkowy został przesunięty na późniejszy termin. Czy ta sama zasada dotyczy urlopu bezpłatnego? Co zrobić w sytuacji, gdy zwolnienie lekarskie pokrywa się z urlopem bezpłatnym? Czy należy wypłacić wynagrodzenie za całe zwolnienie lekarskie czy tylko za dni do urlopu bezpłatnego?

Pracownik decyduje o terminie udzielenia urlopu okolicznościowego

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi 2 dni wolnego w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

Ustalanie wysokości drugiej raty odpisu na fundusz socjalny w razie zmiany stanu zatrudnienia

Tworzymy w zakładzie pracy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Średnioroczny stan zatrudnienia wyliczony przed pierwszą ratą odpisu na fundusz wynosił 73 osoby (etaty), jednak z różnych przyczyn zmalał do 50 osób (etatów) i nie planujemy w tym roku jego zwiększenia. Biorąc pod uwagę daty zwolnień, średnioroczny stan zatrudnienia będzie wynosił 56 pracowników (etatów), jeśli nie nastąpią dalsze zmiany. Czy dokonując drugiej wpłaty możemy zredukować kwotę odpisu na zfśs, czy musimy poczekać z korektą do końca roku?

Na jaki adres pracodawca powinien wysłać świadectwo pracy?

Pracownik kończy pracę w naszym przedsiębiorstwie i wyjeżdża za granicę. W związku z zakończeniem zatrudnienia musimy wydać pracownikowi świadectwo pracy. W jego aktach osobowych mamy adres zameldowania, ale pod tym adresem nikogo nie będzie. Czy mogę wysłać świadectwo na podany przez niego adres rodziców? Czy muszę mieć na piśmie prośbę pracownika o wysłanie świadectwa pracy na wskazany adres?

Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw nr 192 opublikowane jest rozporządzenie Rady Ministrów z 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r.

REKLAMA