| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Mało Polaków wyjeżdża do pracy w Niemczech

Mało Polaków wyjeżdża do pracy w Niemczech

1 maja 2011 roku został otwarty niemiecki rynek pracy. Według prognoz przedstawianych przez minister pracy Jolantę Fedak, do naszych zachodnich sąsiadów w ciągu czterech lat miało wyjechać nawet 400 tysięcy polskich pracowników. Jednak z danych niemieckiego Centralnego Rejestru Obcokrajowców (AZR) wynika, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy do pracy w Niemczech wyjechało jedynie 22 tysiące Polaków.

Najwięcej przyjazdów pracowników z Polski odnotowano w pierwszym miesiącu, tuż po otwarciu niemieckiego rynku pracy. Wówczas pojawiło się niemal 7 tysięcy naszych rodaków, którzy znaleźli posady za Odrą. Jednak w kolejnym miesiącu doszło do wyhamowania dynamiki przyjazdów emigrantów zarobkowych. Do naszych zachodnich sąsiadów w kolejnym miesiącu przybyło 4,5 tysiąca pracowników z Polski, zaś w następnych dwóch miesiącach zaobserwowano zwiększoną ich ilość.

Praca za granicą - najczęściej w Niemczech i Wielkiej Brytanii >>

"Dane z lipca i sierpnia na poziomie niespełna 5,5 tysiąca nowozatrudnionych pracowników pokazują tylko niewielką poprawę dynamiki emigracji zarobkowej. Ten wzrost powinien być wyższy, bo okresie letnim naturalny jest wzmożony popyt na pracowników do zajęć sezonowych" – mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A. "W kolejnych miesiącach możemy się spodziewać spadku liczby rejestracji nowych emigrantów zarobkowych z Polski. Zapobiec może temu jedynie likwidacja bariery informacyjnej, związanej z poszukiwaniami pracy u naszych zachodnich sąsiadów, która tak mocno hamuje dynamikę wyjazdów naszych pracowników" – dodaje Tomasz Hanczarek.

Praca w Niemczech - stawka minimalna za godzinę pracy >>

W celu ułatwienia dostępu do ofert pracy i informacji związanych z dopełnieniem wszystkich formalności wynikających z podjęcia zatrudnienia w Niemczech, powstał specjalnie przygotowany portal www.workport24.com. W porozumieniu z Polsko-Niemieckim Klubem Biznesowym uruchomiona zastała platforma internetowa, która będzie stanowiła giełdę ogłoszeń z niemieckiego rynku pracy. Dodatkowo będą się na niej znajdować porady ułatwiające znalezienie mieszkania, wykupienia ubezpieczenia oraz poznania specyfiki świadczeń socjalnych u naszych zachodnich sąsiadów.

Otwarcie rynku pracy w Niemczech - ubezpieczenie osób podejmujących pracę w RFN >>

"Ufamy, że uruchomienie kompleksowo przygotowanej platformy informacyjnej ułatwi zarówno pracownikom jak i pracodawcom nawiązanie kontaktu, który zaowocuje likwidacją poważnej bariery hamującej podejmowanie pracy przez Polaków w Niemczech. Jesteśmy przekonani, że ułatwienie dostępu do informacji przybliży naszym pracownikom drogę do tysięcy nieobsadzonych miejsc pracy za Odrą" – podsumowuje Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service SA.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »