| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy uczelnia opłaca składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracowników?

Czy uczelnia opłaca składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracowników?

Jesteśmy prywatną uczelnią wyższą. Oprócz działalności dydaktycznej i naukowej prowadzimy również działalność gospodarczą. Czy powinniśmy opłacać za pracowników uczelni składkę na FGŚP? Czy ma tu znaczenie, przy którym rodzaju działalności zatrudniony jest pracownik (pracownicy naukowi oraz pozostali pracownicy)?

Jako prywatna uczelnia wyższa nie mają Państwo obowiązku opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za żadnego pracownika. Nie ma znaczenia charakter wykonywanej pracy ani rodzaj stanowiska. Obowiązek opłacania składki na ten fundusz nie zależy również od tego, czy obok działalności dydaktycznej i naukowej uczelnia prowadzi również działalność gospodarczą.

UZASADNIENIE

Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych opłacają pracodawcy będący przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którzy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zatrudniają zgodnie z przepisami polskiego prawa co najmniej jedną osobę.

Przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, jest podmiot, który wykonuje we własnym imieniu działalność gospodarczą. Może to być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której zdolność prawną przyznaje odrębna ustawa.

Z kolei „działalność gospodarcza” w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej to każda zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, a także poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż. Za działalność gospodarczą uznaje się również działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

Uczelnie wyższe mają prawo do prowadzenia działalności gospodarczej na mocy ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Działalność gospodarcza prowadzona przez uczelnię musi być wyodrębniona organizacyjnie i finansowo od działalności dydaktycznej i naukowej (a także związanej z prowadzeniem domów studenckich i stołówek).

WAŻNE!

Podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej nie mają obowiązku opłacania składki na FGŚP.

Aby jednak powstał obowiązek opłacania składek na FGŚP, nie wystarczy samo prowadzenie działalności gospodarczej – musi być spełniony jeszcze jeden warunek. Przedsiębiorcą jest podmiot, wobec którego może zajść niewypłacalność w rozumieniu ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Oznacza to, że podmiot prowadzący działalność gospodarczą musi posiadać tzw. zdolność upadłościową, która jest uregulowana przepisami ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze. Nie można natomiast ogłosić upadłości uczelni wyższej (art. 6 pkt 6 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »