REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regulamin wynagradzania - najczęściej spotykane błędy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Bartman

REKLAMA

Regulamin wynagradzania zawiera przepisy określające zasady wypłacania wynagrodzenia. Najczęstsze błędy występujące w regulaminach dotyczą niejasno sformułowanych przepisów ustalających stawki wynagrodzeń.

Rozmowa z dr Magdaleną Rycak, prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego oraz kierowniczką studiów podyplomowych Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na Uczelni Łazarskiego.

REKLAMA

● Czy pracodawca zawsze musi tworzyć regulamin wynagradzania?

REKLAMA

– Pracodawcy nie zawsze muszą tworzyć regulamin wynagradzania. Zwolnieni z tego obowiązku są wszyscy ci pracodawcy, którzy zatrudniają poniżej 20 pracowników. Przy czym do tych 20 pracowników wlicza się wszystkich zatrudnionych u danego pracodawcy w ramach stosunku pracy bez względu na wymiar świadczonej pracy. Nieważne jest to, czy aktualnie przebywają oni na urlopach macierzyńskich lub wychowawczych. Należy o tym pamiętać, bo zatrudniając pracownika na zastępstwo za takie osoby, pracodawca może przekroczyć ustawowy limit 20 pracowników i wówczas będzie musiał wydać regulamin wynagradzania.

Do pracowników danego pracodawcy nie są natomiast wliczani pracownicy tymczasowi, którzy nie są pracownikami danego pracodawcy-użytkownika, ale są zatrudnieni w agencji pracy tymczasowej.

● Jakie grupy pracowników nie mogą być objęte postanowieniami regulaminu wynagradzania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Pracodawcy, którzy zatrudniają członków korpusu służby cywilnej, pracowników urzędów państwowych, pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania, powołania, pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie mianowania lub powołania w urzędach marszałkowskich, powiatowych oraz gminnych, a także sędziów i prokuratorów, są zwolnieni z obowiązku wydawania regulaminu wynagradzania w stosunku do wyżej wymienionych grup zawodowych. Oznacza to, że grupy te nie są objęte postanowieniami regulaminu wynagradzania.

Natomiast w przypadku pracowników państwowych jednostek sfery budżetowej, takich jak np. państwowe szkoły wyższe, warunki wynagradzania za pracę określane są w drodze rozporządzenia lub układu zbiorowego pracy.

● Jak należy postąpić w przypadku zbiegu regulacji? Co jest ważniejsze: postanowienia umów o pracę czy regulaminu wynagradzania?

REKLAMA

– Jeśli w regulaminie wynagradzania są przewidziane inne warunki wynagradzania, niż to wynika z umów o pracę, to możliwe są dwa scenariusze. Pierwszy jest taki, że pracownik ma korzystniej ukształtowane warunki wynagradzania w umowie o pracę, niż wynika to z regulaminu wynagradzania. W takiej sytuacji stosuje się korzystniejsze postanowienia wynikające z umowy o pracę. Natomiast jeśli w regulaminie wynagradzania warunki wynagradzania będą korzystniejsze dla pracownika niż te wynikające z jego umowy o pracę, wówczas na zasadzie automatyzmu prawnego stosuje te z regulaminu wynagradzania.

Może zaistnieć również taka sytuacja, że u pracodawcy obowiązują postanowienia regulaminu wynagradzania, które są zgodne z postanowieniami zawartymi w umowach o pracę. Wyobraźmy sobie, że w takiej sytuacji pracodawca chce obniżyć wysokość wynagrodzeń pracownikom i w tym celu zmienia regulamin wynagradzania. W nowym regulaminie są mniej korzystne warunki wynagradzania, ale pracowników w dalszym ciągu obowiązują warunki korzystniejsze, wynikające z ich umów o pracę. W takiej sytuacji, jeśli pracodawca nie wypowie warunków zawartych w umowach o pracę lub nie zawrze porozumień zmieniających warunki wynagradzania z pracownikami, to będzie im przysługiwało dotychczasowe wyższe wynagrodzenie. Co warte podkreślenia, omówiona powyżej zasada dotyczy zarówno wynagradzania, jak i innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy.

● Czy pracodawca może zawiesić stosowanie przepisów regulaminu wynagradzania lub odstąpić od jego tworzenia?

– Pracodawca może zawiesić stosowanie regulaminu wynagradzania w całości lub w części na podstawie art. 91 k.p. Jest to dopuszczalne w przypadku uzasadnionym trudną sytuacją finansową. Dodatkowo zawieszenie przepisów regulaminu jest możliwe dopiero po zawarciu odpowiedniego porozumienia z przedstawicielami załogi. O tym, czy sytuacja w przedsiębiorstwie faktycznie jest trudna, rozstrzyga pracodawca, ale działające u niego związki zawodowe lub przedstawiciele pracowników wyłonieni ad hoc mogą się z tym stanowiskiem nie zgodzić. Wtedy porozumienie o zawieszeniu regulaminu nie zostanie zawarte.

Zawieszenie stosowania regulaminu nie może obowiązywać dłużej niż przez okres 3 lat. Takie porozumienie zawarte z pracownikami pracodawca ma obowiązek przekazać właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy. Dla inspekcji pracy może być to sygnał do wszczęcia kontroli z urzędu u takiego pracodawcy.

Odnośnie do niewydawania regulaminu wynagradzania istotne jest to, że jeśli u pracodawcy działa zakładowa organizacja związkowa, to pracodawca ten ma obowiązek uzgodnić z nią treść regulaminu wynagradzania. Brak takiego uzgodnienia, a ściślej mówiąc, brak zgody ze strony zakładowej organizacji związkowej powoduje automatyczne zablokowanie wydania regulaminu. W takiej sytuacji pracodawca nie ma prawnej możliwości wprowadzenia takiego regulaminu wynagradzania.

● Jakie błędy najczęściej popełniają pracodawcy w regulaminach wynagradzania i jakie mogą być ich następstwa prawne?

– Najczęstsze błędy w regulaminach wynagradzania dotyczą niejasno sformułowanych przepisów regulujących stawki wynagrodzeń przewidzianych na danym stanowisku pracy. Bardzo często pracodawcy mają tendencję do zatajania wysokości zarobków. Nie chodzi przy tym o to, aby z regulaminu wynagradzania dany pracownik mógł się dowiedzieć, jaką konkretną wypłatę otrzymuje jego kolega X lub Y, bo to jest prywatna sprawa tego pracownika. Natomiast pracownik zatrudniony na danym stanowisku ma prawo dowiedzieć się z regulaminu wynagradzania, jakie są stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidziane na danym stanowisku, np. w formie tzw. widełek, czyli „od... do...”. Jeśli przykładowo w danym zakładzie pracy zatrudniona jest sekretarka, to powinna mieć możliwość sprawdzenia, czy jej stawka wynagrodzenia wynikająca z umowy o pracę nie odbiega znacząco od stawek, które są określone w regulaminie wynagradzania. Chodzi o to, aby faktycznie była realizowana zasada równego traktowania pracowników w zatrudnieniu. Oczywiście faktycznie wypłacane wysokości wynagrodzeń sekretarek mogą się od siebie różnić. Ta różnica może wynikać np. z tego, że jedna sekretarka pracowała więcej, a inne mniej albo że jedna ma większe doświadczenie i staż zawodowy lub wyższe umiejętności niż pozostałe. Co do zasady warunki powinny być dla wszystkich pracowników jednak jasne. Jeśli pracodawca nie przestrzega tej zasady, może narazić się na zarzut nierównego traktowania pracowników w zakresie wynagradzania, co może skutkować koniecznością wypłaty odszkodowań pracownikom nierówno traktowanym.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA