reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Ochrona danych osobowych > Udostępnienie danych osobowych pracownika tymczasowego przez agencję pracy tymczasowej

Udostępnienie danych osobowych pracownika tymczasowego przez agencję pracy tymczasowej

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. Jeden z naszych klientów – pracodawca użytkownik twierdzi, że pracownik tymczasowy ukradł mu rzeczy, jakie otrzymał do wykonywania pracy. Dostaliśmy od pracodawcy użytkownika pismo, w którym opisał całą sprawę i poprosił, aby przekazać mu dane tego pracownika (adres zamieszkania), ponieważ chce go pozwać za kradzież. Czy w takiej sytuacji możemy udostępnić takie dane pracodawcy użytkownikowi?

Przekazanie pracodawcy użytkownikowi danych osobowych pracownika świadczącego u niego pracę może nastąpić tylko za zgodą tego pracownika tymczasowego.

UZASADNIENIE

Pracownik tymczasowy jest zatrudniany na podstawie umowy o pracę zawartej z agencją pracy tymczasowej. Przedmiotem tej umowy jest świadczenie pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika (art. 2 pkt 2 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). Na etapie zatrudniania nowego pracownika każdy pracodawca, w tym agencja, ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie przedstawienia informacji obejmujących dane osobowe, o których mowa w art. 221 Kodeksu pracy (m.in. imię i nazwisko pracownika, datę jego urodzenia, miejsce zamieszkania lub adres do korespondencji) oraz w ustawach szczególnych.

W relacjach między agencją pracy tymczasowej, pracownikiem tymczasowym a pracodawcą użytkownikiem podstawową kwestią w ramach poruszanego przez Państwa problemu jest ustalenie, kto jest administratorem danych osobowych pracowników tymczasowych. Ponieważ pracownicy tymczasowi zawierają umowy z agencją pracy tymczasowej, to jej jako pracodawcy z mocy prawa będzie przysługiwała rola administratora danych osobowych zatrudnianych pracowników. Z faktu, że pracownicy tymczasowi świadczą pracę u pracodawcy użytkownika i pod jego kierownictwem, wynika, że część uprawnień i obowiązków zarezerwowanych dla właściwego pracodawcy przechodzi na pracodawcę użytkownika. Są to więc uprawnienia z zakresu organizacji pracy, w tym obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy pracowników tymczasowych. Zatem pracodawca użytkownik z mocy prawa ma dostęp do pewnych, ale ograniczonych danych osobowych pracownika tymczasowego, m.in. zna jego imię i nazwisko.

WAŻNE!

Pracodawca użytkownik ma dostęp tylko do podstawowych danych osobowych pracowników tymczasowych.

Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych nie reguluje kwestii udostępniania danych osobowych pracowników. Agencje zatrudnienia, w tym agencje pracy tymczasowej, są jednak zobowiązane do przetwarzania, w tym udostępniania danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.

W przedstawionym przez Państwa przypadku przekazanie danych osobowych pracodawcy użytkownikowi, który z własnej inicjatywy chce pozwać pracownika tymczasowego za kradzież, będzie dopuszczalne, jeżeli ten pracownik wyrazi na to wyraźną zgodę. Udostępniając takie dane bez zgody pracownika, mogą Państwo narazić się na zarzut bezprawnego udostępnienia danych osobowych oraz naruszenia dóbr osobistych, w szczególności prawa do prywatności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama