Podróże służbowe w kraju i za granicą - nowe rozporządzenie
REKLAMA
Projektowane rozporządzenie określa wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej odbywanej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.
REKLAMA
Świadczenie pracy w podróży służbowej >>
Z treści projektu wynika, że całość regulacji dotyczących podróży służbowych znajdzie się w jednym akcie prawnym. Obecnie kwestie podróży służbowych regulują dwa akty prawne:
- rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju,
- rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
Konieczność zmiany wymienionych rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej uzasadniona jest w szczególności:
- podwyższeniem stawek diet, a w przypadku podróży zagranicznych także urealnieniem limitów noclegowych, gdyż ich wysokość od kilku lat nie była zmieniana,
- modyfikacją niektórych przepisów, w tym ich uproszczeniem lub ujednoliceniem, bądź uściśleniem.
Pracownik w podróży służbowej >>
W projekcie znalazł się nowy przepis, dotyczący sposobu ustalania diety i innych wydatków w przypadku gdy podróż zagraniczna powiązana jest z przemieszczaniem się pracownika na obszarze kraju. Obecne przepisy nie zawierają odrębnych postanowień w tym zakresie, dlatego niektórzy pracodawcy mieli wątpliwości czy i w jakiej wysokości należy dokonywać pracownikowi zwrotu należności za czas przejazdu na obszarze kraju. Zamieszczono zatem przepis, zgodnie z którym przepisy dotyczące podróży krajowej stosuje się odpowiednio do ustalania należności pracownika za czas podróży (przejazdu) na odcinku krajowym w drodze za granicę. Podobna zasada obowiązuje w drodze powrotnej do kraju.
W zakresie podróży krajowych projekt przewiduje m.in. podwyższenie stawki diety o 7 zł tj. z 23 do 30 zł. Ponadto określono sposób zmniejszenia należnej diety w przypadku, gdy pracownik miał zapewnione bezpłatne wyżywienie. Kwotę diety zmniejsza się o koszt otrzymanego bezpłatnego wyżywienia przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:
- śniadanie - 25 proc. diety;
- obiad - 50 proc. diety;
- kolacja - 25 proc. diety.
W zakresie podróży zagranicznych projektowane rozporządzenie zmienia wysokość diet oraz limitów noclegowych dla przeważającej większości państw, jak i rodzaj waluty (z USD na EUR) w kilkunastu krajach.
Zwrot kosztów podróży służbowych - czy będzie nowelizacja przepisów >>
Projekt zakłada, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat