reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Podróże służbowe w kraju i za granicą - nowe rozporządzenie

Podróże służbowe w kraju i za granicą - nowe rozporządzenie

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad nowym rozporządzeniem w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Projektowane rozporządzenie określa wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej odbywanej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Świadczenie pracy w podróży służbowej >>

Z treści projektu wynika, że całość regulacji dotyczących podróży służbowych znajdzie się w jednym akcie prawnym. Obecnie kwestie podróży służbowych regulują dwa akty prawne:

Konieczność zmiany wymienionych rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej uzasadniona jest w szczególności:

  • podwyższeniem stawek diet, a w przypadku podróży zagranicznych także urealnieniem limitów noclegowych, gdyż ich wysokość od kilku lat nie była zmieniana,
  • modyfikacją niektórych przepisów, w tym ich uproszczeniem lub ujednoliceniem, bądź uściśleniem.

Pracownik w podróży służbowej >>

W projekcie znalazł się nowy przepis, dotyczący sposobu ustalania diety i innych wydatków w przypadku gdy podróż zagraniczna powiązana jest z przemieszczaniem się pracownika na obszarze kraju. Obecne przepisy nie zawierają odrębnych postanowień w tym zakresie, dlatego niektórzy pracodawcy mieli wątpliwości czy i w jakiej wysokości należy dokonywać pracownikowi zwrotu należności za czas przejazdu na obszarze kraju. Zamieszczono zatem przepis, zgodnie z którym przepisy dotyczące podróży krajowej stosuje się odpowiednio do ustalania należności pracownika za czas podróży (przejazdu) na odcinku krajowym w drodze za granicę. Podobna zasada obowiązuje w drodze powrotnej do kraju.

Dodatek za rozłąkę >>

W zakresie podróży krajowych projekt przewiduje m.in. podwyższenie stawki diety o 7 zł tj. z 23 do 30 zł. Ponadto określono sposób zmniejszenia należnej diety w przypadku, gdy pracownik miał zapewnione bezpłatne wyżywienie. Kwotę diety zmniejsza się o koszt otrzymanego bezpłatnego wyżywienia przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:

  • śniadanie - 25 proc. diety;
  • obiad - 50 proc. diety;
  • kolacja - 25 proc. diety.

W zakresie podróży zagranicznych projektowane rozporządzenie zmienia wysokość diet oraz limitów noclegowych dla przeważającej większości państw, jak i rodzaj waluty (z USD na EUR) w kilkunastu krajach.

Zwrot kosztów podróży służbowych - czy będzie nowelizacja przepisów >>

Projekt zakłada, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

kadry.infor.pl
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama