REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktywizacja zawodowa i społeczna osób starszych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Polska jest na przedostatnim miejscu w UE pod względem stopy zatrudnienia osób starszych. Zdaniem ekspertów potrzebne są przełamywanie stereotypów, np. poprzez pokazywanie dobrych wzorców, ale też podniesienie wieku emerytalnego i likwidacja ochrony pracowników w wieku przedemerytalnym.

To niektóre wnioski ekspertów przygotowane pod kątem realizowanego w kilku miastach woj. śląskiego projektu "Aktywizacja zawodowa i społeczna osób 45+". Konferencję w ramach projektu, zakładającego m.in. szkolenia aktywizujące, prawne i informatyczne, zorganizowano 26 października w siedzibie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

REKLAMA

Autopromocja

Zatrudnienie osób w wieku 55 - 64 lata >>

Wiceprezes Izby Tomasz Zjawiony wskazał m.in., że w ciągu ostatnich dwóch lat stopa zatrudnienia w Polsce osób w wieku 45+ wzrosła z 58,3 do 61,3 proc. Skok ten był jednak następstwem głównie ograniczania od 2009 r. możliwości przechodzenia na tzw. wcześniejsze emerytury. Współczynnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 lat był w Polsce w 2010 r. najniższy, oprócz Malty, w Europie - wynosił 33 proc.

Socjolog Anna Adamus-Małuszyńska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wskazała, że o ile w Polsce i innych krajach UE pracuje podobny odsetek osób w wieku 45-54 lat, powyżej 55. roku życia wskaźnik ten różni się już drastycznie. Sytuacja ta jest następstwem polityki państwa, która w drugiej połowie lat 90. zmierzała do ograniczania bezrobocia poprzez m.in. ułatwienia w przechodzeniu na wcześniejsze emerytury i renty.

Równie duży wpływ mają tu stereotypy. Mimo korzyści, wynikających z doświadczenia starszych pracowników i ich umiejętności pracy w zespole czy łagodzenia konfliktów, bywają oni postrzegani jako niespecjalnie dbający o siebie, swoje zdrowie i pracę, mniej wierzący we własne możliwości uczenia się i atrakcyjność dla pracodawcy. Problemem jest także stereotyp niepracujących dziadków, koncentrujących się na wychowywaniu wnuków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niepokojąca sytuacja na rynku pracy >>

Według socjolożki dotychczasowe projekty szkoleniowe niewystarczająco kształtują przekonanie, że wiek nie powinien być kryterium zatrudnienia. Należy np. upowszechniać dobre wzorce i przekazywać starszym pracownikom, jak mogą dzielić się swoją wiedzą, pokonując przy tym barierę wieku utrudniającą np. rozmowę z młodszymi.

"Ludzie dojrzalsi i doświadczeni powinni być mentorami. Zasada mentoringu mówi jednak, że trzeba być pół kroku przed tym, w stosunku do tego, wobec którego jest się wzorem - być troszeczkę lepszym" - zaznaczyła Adamus-Małuszyńska.

Wiceprezes Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju Wiktor Wojciechowski wskazał m.in. na doświadczenia wielu krajów, z których wynika, że odchodzenie pracowników w wieku przedemerytalnym nie wiąże się z wzrostem zatrudnienia młodych. Wzrost liczby emerytów przekłada się na wzrost podatków, które ograniczają tworzenie nowych miejsc pracy.

Zmiany polskiego systemu emerytalnego mają - według raportu "Zatrudnienie w Polsce 2008" - doprowadzić do wzrostu współczynnika zatrudnienia w wieku 15-64 lat z 60 do 66 proc. w najbliższej dekadzie. W efekcie stopniowego zwiększania wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn - współczynnik ten wzrósłby dodatkowo o 3 proc. Argumentem za są m.in. dane Eurostatu, zgodnie z którymi granica wieku, w którym zdrowie uniemożliwi pracę Polakowi, szacowana jest na 73 lata, a Polce - 75 lat.

Emerytura albo praca >>

Zdaniem Wojciechowskiego, oprócz podwyższenia wieku emerytalnego, należy zlikwidować prawną ochronę pracowników, którym do emerytury zostają mniej niż 4 lata. Przepis ten w praktyce skutkuje m.in. szybszymi zwolnienia pracowników, zanim wejdą w okres ochronny. Jego likwidacja powinna też zwiększyć efekt dotychczasowych zmian w systemie emerytalnym - dzięki zwiększeniu pewności pracodawców.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? [LISTA]

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? Okazuje się, że tych chorób jest bardzo dużo, bowiem są związane one z 12 kodami i przyczynami niepełnosprawności, które w zależności od danego naruszenia sprawności organizmu są bardzo zróżnicowane. Poniżej przykłady.

REKLAMA

Choroby neurologiczne a niepełnosprawność. Co z orzeczeniem po zmianach wytycznych dla komisji orzeczniczych w 2025 r.?

Na jakie choroby neurologiczne można dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Co klasyfikuje się jako niepełnosprawność neurologiczną? Jaki symbol niepełnosprawności oznacza choroby neurologiczne? Czy na nerwicę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

MRPiPS: negatywnie opiniuje petycję w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców

Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.

REKLAMA

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

REKLAMA