REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposobem na zwiększenie wydajności pracowników są lepsze warunki pracy

REKLAMA

Lepsze warunki pracy zwiększają wydajność pracowników, a to przekłada się na pozycję konkurencyjną przedsiębiorstw - zgodzili się uczestnicy zorganizowanej w Warszawie konferencji "Warunki pracy a efektywność i konkurencyjność".

Szef doradców premiera minister Michał Boni powiedział podczas konferencji, że dyskusja na temat relacji warunków pracy i wydajności odbywa się w szczególnym momencie. "Europa, nie obawiam się użyć takiego określenia, stoi na krawędzi. Dzisiejsze decyzje, albo te, które mogą zapaść w najbliższych dniach, miejmy nadzieję ochronią Europę przed zagrożeniami związanymi z kryzysem gospodarczym i groźbą rozlania się kryzysu finansowego wewnątrz Europy" - powiedział minister.

REKLAMA

Autopromocja

Według niego, oprócz działań nastawionych na przeciwdziałanie skutkom kryzysu, Europie potrzeba nowego impulsu dla efektywności i konkurencyjności. Podkreślił, że potrzebne to jest nie tylko po to, aby konkurować między sobą wewnątrz Europy, ale po to, aby konkurować ze światem. Boni dodał, że świat - poza Stanami Zjednoczonymi - został dotknięty kryzysem w dużo mniejszym stopniu i rozwija się bardzo szybko.

Umowy śmieciowe nie są idealne, ale dzięki nim wiele osób pracuje >>

Boni powiedział ponadto, że warunki pracy w oczywisty sposób wpływają na produktywność i tym samym na przewagi konkurencyjne. "Im bardziej mamy optymalne warunki pracy, tym większe szanse na wzrost produktywności i konkurencyjności. To (...) buduje potencjał dla innowacyjnych przewag konkurencyjnych" - powiedział.

Podkreślił, że przewagi konkurencyjne powinny wynikać właśnie z poprawy warunków pracy, która prowadzi do innowacyjności, a nie z taniej siły roboczej. Odniósł się także do często wykorzystywanych w Polsce terminowych umów o pracę. "Ja jestem za elastycznością zatrudnienia i zatrudnieniem terminowym na starcie, ale utrzymywanie niepewności na dłuższą metę może wpływać na warunki pracy i poczucie stabilności na rynku pracy" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że konieczność poprawy warunków pracy trzeba brać pod uwagę przy dyskusji o wydłużeniu okresu aktywności zawodowej przed emeryturą. Przytoczył badania, z których wynika, że w Polsce 40 proc. mężczyzn umiera przed osiągnięciem wieku emerytalnego (65 lat), podczas gdy w przypadku kobiet odsetek ten wynosi ok. 17 proc.

Menadżer z Eurofund - Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, Radosław Owczarek powiedział, że z badań fundacji wynika, iż pracownicy są najbardziej zmotywowani, gdy: mogą zabierać głos w sprawach firmy; mogą autonomicznie organizować swoją pracę; otrzymują wyższe zarobki za cięższą pracę; mogą się rozwijać i poprawiać swoje umiejętności; czują, że mają bezpieczne miejsce pracy.

Niepokojąca sytuacja na rynku pracy >>

"Te wszystkie elementy przyczyniają się do zadowolenia pracowników. To rzeczy podstawowe, jeżeli pracodawca chce mieć zadowolonych pracowników" - uważa Owczarek. W analizie Eurofund wskazano, że np. elastyczny czas pracy podnosi wydajność pracy o 2 proc., zachęty finansowe o 21 proc., natomiast szkolenia o 22 proc., a dialog z pracownikami o 12 proc. Zachęty finansowe mogą też o 23 proc. poprawić sytuację ekonomiczną firmy, (szkolenia o 21 proc.), z kolei dialog z pracownikami o 35 proc. poprawia klimat w miejscu pracy.

REKLAMA

"Nie możemy konkurować wysokością płac z Azją, ale możemy konkurować jakością pracy" - zgodził się prezes Oxford Research Kim Moller. Jego zdaniem zarządy firm mają trudności z określeniem, który instrument wpływa najbardziej na poprawę wydajności i jakości pracy, bowiem zwykle stosuje się pakiety zawierające różne rozwiązania.

Doradca zarządu PKPP Lewiatan Jacek Męcina uważa, że absolutnym warunkiem dobrych relacji między pracodawcą a pracownikami jest przestrzeganie podstawowych zasad prawa pracy. Według Męciny, w przypadku polskich firm elastyczne formy zatrudnienia ograniczają się do kilku form, a np. telepraca, czy zadaniowy system pracy jest wykorzystywany rzadko. "Potrzebny jest model zarządzania, który będzie uwzględniał partycypację pracowników w dostępie do informacji (...), a także poważna debata nad zarządzeniem elastycznością (zatrudnienia)" - mówił Męcina.

Aktywizacja zawodowa i społeczna osób starszych >>

Natomiast zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Jerzy Wielgus zwrócił uwagę, że polskie prawo pracy przewiduje co najmniej siedem systemów zatrudniania pracowników, więc paleta różnych form zatrudniania jest wystarczająca. Jego zdaniem w dyskusji o elastycznym zatrudnieniu pracodawcom chodzi o coś innego. "Te formy są, tylko trzeba z nich korzystać. Nie chodzi tak naprawdę o elastyczne formy zatrudnienia, ale bardziej o to, by mieć dowolność w rozwiązywaniu umów o pracę, zwalnianiu" - powiedział.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA