Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Wypowiedzenie umowy o pracę - o czym warto pamiętać
Aktualizacja: 28.11.2018
Wypowiedzenie umowy o pracę daje możliwość rozwiązania umowy o pracę po upływie odpowiedniego czasu określonego w przepisach prawa pracy. Zarówno pracodawca jak i pracownik mogą wypowiedzieć zawartą umowę o pracę. Żadna ze stron nie musi wyrażać zgody na przyjęcie wypowiedzenia umowy o pracę; a strona składająca oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem nie powinna oczekiwać uzyskania takiej zgody. »
Umowa o pracę na okres próbny w 2016 r. - wzór umowy
Aktualizacja: 22.09.2016
Od 22 lutego 2016 r. zmieniły się zasady zawierania umów na okres próbny. Wraz z nowelizacją Kodeksu pracy wprowadzono nowy wzór umowy na okres próbny. »
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy 2016 - wzór
Aktualizacja: 02.06.2016
Od 22 lutego 2016 r. w razie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Dokonanie zwolnienia powinno nastąpić na piśmie. Przedstawiamy wzór takiego oświadczenia. »
Kilka umów na okres próbny - formalności
Aktualizacja: 13.04.2016
Co do zasady, umowę na okres próbny strony mogą nawiązać tylko jeden raz na maksymalnie 3 miesiące. Jednakże umowa na okres próbny może być ponownie zawarta, jeżeli każdorazowo będą dotyczyć innego stanowiska i żadna z nich nie będzie przekraczać 3 miesięcy. Jakich formalności trzeba dopełnić, zmieniając stanowisko pracy dla zatrudnionego na okres próbny? »
Odszkodowanie za wadliwe rozwiązanie umowy o pracę na czas określony 2016
Aktualizacja: 20.01.2016
Od 22 lutego 2016 r. umowę o pracę na czas określony będzie można wypowiedzieć, a okres wypowiedzenia będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W przypadku wadliwego rozwiązania umowy o pracę na czas określony bez wypowiedzenia lub w razie naruszenia przepisów o wypowiadaniu takich umów pracodawca będzie musiał zapłacić pracownikowi odszkodowanie. Ile będzie wynosiło odszkodowanie? »
Zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy a urlop
Aktualizacja: 06.03.2013
Zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia ustalone między stronami stosunku pracy w drodze porozumienia nie może zostać zmienione bez zgody zatrudnionego. Pracodawca nie nałoży na niego obowiązku wykorzystania w tym okresie urlopu wypoczynkowego. »
Jak zwolnić pracownika zatrudnionego na zastępstwo?
Aktualizacja: 17.11.2011
Stosunek pracy osoby zatrudnionej na czas zastępstwa nieobecnego pracownika podlega najsłabszej ochronie prawa pracy. Świadczy o tym chociażby 3-dniowy okres wypowiedzenia przewidziany dla umowy zawartej z zastępcą. »
Obliczanie w dniach roboczych okresu wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 17.11.2011
Ustawodawca, ustalając w Kodeksie pracy najkrótsze okresy wypowiedzenia, posługuje się pojęciem „dni robocze”. Jednak w żaden sposób nie definiuje tego pojęcia, co powoduje możliwość występowania co najmniej dwóch interpretacji. Pierwsza zakłada, że dni robocze to wszystkie dni poza niedzielami i świętami uznanymi jako dni wolne od pracy, natomiast według drugiej, za dni robocze należy przyjąć dni pracy dla pracownika. Którą należy uznać za właściwą i jak w związku z tym liczyć 3-dniowy okres wypowiedzenia? »
Wynagrodzenie za zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy podczas wypowiedzenia
Aktualizacja: 20.07.2016
Jeden z pracowników jest na 1-miesięcznym wypowiedzeniu. W piśmie wypowiadającym umowę zwolniliśmy pracownika ze świadczenia pracy w całym okresie wypowiedzenia. Pracownik otrzymywał stałe miesięczne wynagrodzenie i dodatek funkcyjny oraz zmienną premię regulaminową. Jak należy ustalić wysokość wynagrodzenia za ten okres? »
Czy po rozwiązaniu stosunku pracy należy pracownika wyrejestrować z ubezpieczeń?
Aktualizacja: 13.06.2011
Wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę. Pracownik ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ale został on skrócony do jednego miesiąca. W jakim terminie muszę wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń, czy wówczas gdy upłynie skrócony okres wypowiedzenia, czy po 3 miesiącach? »
Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego po rozwiązaniu umowy o pracę
Aktualizacja: 26.05.2011
Pracownik ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ale jego okres wypowiedzenia został skrócony do jednego miesiąca. W jakim terminie muszę wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń, czy wówczas gdy upłynie skrócony okres wypowiedzenia, czy po 3 miesiącach? Z pracownikiem byli również zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego członkowie jego rodziny, czy ich również muszę wyrejestrowywać, czy wystarczy wyrejestrowanie tylko pracownika? »
Czy ochrona przedemerytalna może się zacząć w okresie wypowiedzenia
Aktualizacja: 04.09.2019
Pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę zawartą na czas nieokreślony 21 lutego 2011 r. z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednak od 2 marca jego stosunek pracy podlega czteroletniej ochronie przedemerytalnej. Czy rozpoczęcie biegu okresu ochronnego w trakcie złożonego przez pracodawcę wypowiedzenia ma wpływ na skuteczność rozwiązania umowy? »
Aktualizacja: 08.02.2011
Zatrudniamy pracownika od 1 kwietnia 2008 r. Obecnie pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony. W lutym br. chcemy mu wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia rozpocznie się 1 marca 2011 r. Czy w takim przypadku powinniśmy zastosować 1-miesięczny czy 3-miesięczny okres wypowiedzenia? »
Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia
Aktualizacja: 05.01.2011
Jeżeli pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub z innych przyczyn niedotyczących pracownika, to może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia maksymalnie do jednego miesiąca. W takim przypadku pracodawca musi wypłacić pracownikowi odszkodowanie. Od tego odszkodowania nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. »
Aktualizacja: 02.01.2011
W marcu 2006 r. zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny na 3 miesiące. Po upływie tego okresu z pracownikiem została zawarta umowa na czas określony na 18 miesięcy. Umowa ta rozwiązała się z upływem czasu, na który została zawarta.15 października 2009 r. ponownie zatrudniliśmy tego pracownika, tym razem na podstawie umowy na czas nieokreślony. Niestety ze względu na spadek liczby zamówień musimy ograniczyć zatrudnienie i zdecydowaliśmy z końcem grudnia 2010 r. wypowiedzieć mu umowę o pracę. Jaki okres wypowiedzenia umowy o pracę obowiązuje nas przy wypowiedzeniu tego stosunku pracy? Czy powinniśmy temu pracownikowi wypłacić odprawę? Dodam, że zatrudniamy 27 pracowników. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.
Masowe odzyskiwanie wierzytelności
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »