Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania
Aktualizacja: 17.09.2015
Kodeks pracy nie zawiera szczegółowej regulacji poświęconej mianowaniu. W tym zakresie odsyła do innych aktów prawnych regulujących prawa i obowiązki poszczególnych grup zawodowych. Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania może nastąpić tylko wtedy, gdy przewidują to przepisy prawa, np. ustawa o pracownikach samorządowych, czy Karta Nauczyciela. »
Możliwość zwolnień niektórych pracowników a wiek emerytalny
Aktualizacja: 08.01.2013
Zmiana terminów osiągania wieku uprawniającego do zakończenia aktywności zawodowej niesie za sobą również potrzebę dostosowania przepisów z ustaw pragmatycznych określających możliwość rozwiązania stosunku pracy z osobami wykonującymi zawody i prace wymagające szczególnych umiejętności. »
Czy uczelnia opłaca składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracowników?
Aktualizacja: 18.10.2011
Jesteśmy prywatną uczelnią wyższą. Oprócz działalności dydaktycznej i naukowej prowadzimy również działalność gospodarczą. Czy powinniśmy opłacać za pracowników uczelni składkę na FGŚP? Czy ma tu znaczenie, przy którym rodzaju działalności zatrudniony jest pracownik (pracownicy naukowi oraz pozostali pracownicy)? »
Odpowiedzialność dyscyplinarna różnych grup zawodowych
Aktualizacja: 22.09.2011
Radca prawny, nauczyciel, nauczyciel akademicki - podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej. Czy zasady odpowiedzialności są różne dla poszczególnych grup zawodowych? »
Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli
Aktualizacja: 02.08.2013
Do podstawy ustalania wynagrodzenia urlopowego nauczycieli wlicza się wszystkie stałe składniki wynagrodzenia. Dodatkowo do podstawy należy wliczyć m.in. wynagrodzenie za pracę w porze nocnej. »
Udzielanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi akademickiemu
Aktualizacja: 02.08.2011
Nauczyciel akademicki uczelni publicznej lub niepublicznej ma prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu nie jest uzależniony ani od poziomu wykształcenia, ani od okresu zatrudnienia i wynosi 36 dni roboczych w ciągu roku. »
Aktualizacja: 28.07.2011
Przez 11 lat byłam nauczycielem akademickim. Obecnie od 3 lat pracuję w szkole podstawowej w charakterze nauczyciela języka polskiego. Od 2 lat choruję na gardło i chciałabym ubiegać się o urlop zdrowotny. Dyrektor twierdzi, że nie mam jeszcze prawa do niego. Czy ma rację? »
Prawo do wynagrodzenia za doraźne zastępstwa nauczyciela
Aktualizacja: 10.05.2011
Jestem nauczycielem. W naszej szkole często przydzielane są niepłatne zastępstwa za nauczyciela, który jest na wycieczce lub zwolnieniu. Zdarza się, że takich zastępstw mam nawet od 7 do 8 w tygodniu. Czy te tzw. koleżeńskie zastępstwo przydzielane przez dyrektora powinno być płatne i czy dyrektor może wytłumaczyć się 40-godzinnym tygodniem pracy? »
Jakie uprawnienia przysługują nauczycielom podnoszącym kwalifikacje?
Aktualizacja: 09.05.2011
Nauczyciel, który otrzymał skierowanie od dyrektora placówki na dokształcanie, posiada z tego tytułu pewne uprawnienia. Przysługują mu m.in. płatny urlop szkoleniowy, płatne zwolnienie od pracy, zwrot kosztów przejazdu. Nauczyciel uczący się bez skierowania może liczyć jedynie na urlop bezpłatny. »
Czy tzw. "godziny karciane" podwyższają pensum nauczyciela?
Aktualizacja: 28.04.2011
W tym roku szkolnym na polecenie dyrektora nauczyciele naszej szkoły realizują z uczniami dodatkowo 2 godziny. W naszej ocenie godziny te zwiększają nasze pensum. Czy z tego tytułu nie należy nam się dodatkowe wynagrodzenie? »
Czas pracy nauczycieli - projekt nowelizacji Karty Nauczyciela
Aktualizacja: 31.03.2011
Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela wyklucza realizację dodatkowych „godzin karcianych” w formie zajęć opieki świetlicowej. »
Przeniesienie nauczyciela do innej placówki
Aktualizacja: 29.03.2011
Jestem nauczycielką szkoły gminnej. Dyrektor poinformował mnie, że od początku następnego miesiąca będę pracowała w szkolnej filii oddalonej o 5 km od macierzystej szkoły, gdyż taka potrzeba wynika z organizacji placówki. Czy dyrektor naruszył przepisy? »
Dodatkowa godzina pracy nauczyciela
Aktualizacja: 21.02.2011
W naszej szkole wicedyrektor jest zwolniony z realizacji 19. godziny. Czy pracując jednocześnie na 1/2 etatu w innej szkole, ma tam realizować 19. godzinę? Czy nauczyciel pracujący na pełnym etacie realizujący 19. godzinę, musi także realizować ją w innej szkole, gdzie zatrudnił się na część etatu? »
Dodatek uzupełniający należy wliczać do wynagrodzenia za urlop i „trzynastek” dla nauczycieli
Aktualizacja: 15.02.2011
Od 1 stycznia 2011 r. w podstawie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop oraz w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego przysługujących nauczycielowi należy uwzględniać jednorazowy dodatek uzupełniający. »
Jednorazowe dodatki do wynagrodzenia dla nauczycieli
Aktualizacja: 19.01.2011
Do końca stycznia 2011 r. organy prowadzące placówki oświaty powinny wypłacić nauczycielom wyrównania wynagrodzenia, jeśli z analizy wynika, że wydatki na wynagrodzenia w 2010 r. były niższe niż średnie wynagrodzenie gwarantowane przez Kartę Nauczyciela. Do 10 lutego 2010 r. organy prowadzące szkoły powinny natomiast przygotować sprawozdanie z analiz wyrównań wynagrodzeń i wypłaty tych wyrównań nauczycielom. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »