REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik niepełnoetatowy, Urlop wychowawczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podstawa zasiłku chorobowego w razie zmiany wymiaru czasu pracy

Jedna z pracownic zatrudniona w naszej firmie od stycznia 2009 r. pracowała w wymiarze 1/2 etatu. Od 1 czerwca 2011 r. zwiększono jej wymiar zatrudnienia do 3/4 etatu. Od 7 sierpnia br. pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy przy ustalaniu podstawy świadczeń chorobowych powinniśmy przyjąć tylko wynagrodzenie, które pracownica osiągała z tytułu zatrudnienia na 3/4 etatu, czy uwzględnić również wynagrodzenia osiągnięte na 1/2 etatu?

Wysokość odprawy pieniężnej w przypadku zmiany warunków wynagradzania przed rozwiązaniem umowy o pracę

Będziemy wypłacać kilku pracownikom odprawy pieniężne w związku z likwidacją jednego z działów w naszej firmie (podlegamy ustawie o zwolnieniach grupowych). Niektórzy z zatrudnionych na 2 miesiące przed rozwiązaniem umowy wystąpili z wnioskiem o obniżenie etatu, na co zgodziliśmy się. Zmiana etatu spowodowała jednoczesne obniżenie przysługującego im wynagrodzenia. Pracownicy otrzymywali wynagrodzenia w stałej stawce oraz procentowe premie miesięczne i kwartalne obliczane od płacy zasadniczej. Od jakiej podstawy powinniśmy obliczyć przysługujące im odprawy?

Składki za pracownicę, która urodziła kolejne dziecko podczas urlopu wychowawczego

Nasza pracownica urodziła kolejne dziecko i będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Obecnie przebywa na urlopie wychowawczym. Urlop wychowawczy wykorzystuje jednocześnie w dwóch firmach (w drugiej pracuje na pełny etat, a u nas na 1/2 etatu), ale jako pracodawcę, który ma rozliczać za nią składki z urlopu wychowawczego, podała tę drugą firmę. Czy urodzenie przez pracownicę dziecka ma wpływ na obowiązek rozliczania za nią składek? Czy nadal składki są rozliczane z urlopu wychowawczego, skoro urlop ten kończy się dopiero za rok?

Rozliczanie składek z umowy na zastępstwo

Jedna z naszych pracownic poszła na urlop wychowawczy. Na jej miejsce chcemy zatrudnić na zastępstwo inną naszą pracownicę, która obecnie pracuje na 1/2 etatu. Czy możemy podpisać z nią taką umowę? Jeśli tak, to czy należy pracownicę zgłosić odrębnie do ubezpieczeń z tytułu pracy na podstawie umowy na zastępstwo i jak wykazywać ją w raportach do ZUS?

Wniosek pracownika niepełnoetatowego o zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy

Zatrudniamy kierowców na pełny etat i kilka osób na tym stanowisku na pół etatu. Ostatnio, po zawarciu umowy na pełny etat z kierowcą z zewnątrz, zgłosił się do nas kierowca pracujący u nas na pół etatu z żądaniem zatrudnienia go w pełnym wymiarze. Czy żądanie pracownika jest uzasadnione?

Czy prawo do umorzenia zaległości wobec ZUS zostanie przywrócone?

Senat nie wprowadził poprawek do nowelizacji m.in. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, umożliwiającej złożenie wniosku o umorzenie zaległości wobec ZUS przez kobiety prowadzące działalność gospodarczą, które były np. na zasiłku macierzyńskim.

Wnioski o umorzenie składek na Fundusz Pracy tylko do 1 sierpnia

1 sierpnia 2011 r. upływa termin składania w ZUS wniosków o umorzenie zaległych składek na Fundusz Pracy. O umorzenie mogą występować kobiety, które prowadziły działalność gospodarczą lub współpracowały przy jej prowadzeniu, a jednocześnie przebywały na urlopie wychowawczym.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń - rozliczenie pracownika na urlopie wychowawczym

Zdarza się, że płatnik rozlicza w ZUS osobę łączącą pracę na etacie z dodatkową działalnością zarobkową. Rozliczenia takie sprawiają trudność, gdy pracownik przechodzi na urlop wychowawczy.

Nadgodziny a praca ponadwymiarowa pracowników niepełnoetatowych

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, praca w godzinach nadliczbowych będzie miała miejsce dopiero po przekroczeniu ogólnie obowiązujących norm czasu pracy, czyli co do zasady 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień.

Czy pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy należy oddać dzień wolny za święto Bożego Ciała

Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu. W poniedziałki i środy pracuje po 8 godzin, a w piątki 4 godziny. Wtorki i czwartki ma wolne. Pracownik pracuje w systemie podstawowym czasu pracy, w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym roku. Sobota jest dla pracowników naszej firmy dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Czy w związku z tym, że pracownik ma wolne czwartki na podstawie swojego rozkładu powinniśmy mu wyznaczyć jeszcze inny dzień wolny za święto Bożego Ciała, które przypada w czwartek 23 czerwca br.?

Czy mogę odmówić obniżenia wymiaru czasu pracy?

Jedna z naszych pracownic rozpoczęła korzystanie z urlopu wychowawczego. Po dwóch miesiącach złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy z całego etatu do ¾, na okres roku. Czy jako pracodawca mogę odmówić obniżenia wymiaru czasu pracy pracownicy?

Praca na urlopie macierzyńskim i wychowawczym

Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim w przeciwieństwie do zarobkowania na urlopie wychowawczym może odbywać się jedynie u pracodawcy, który udzielił pracownikowi tego urlopu.

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Jest zatrudniona u nas na czas nieokreślony. Urlop wychowawczy został udzielony pracownicy do 31 maja 2011 r. Pracownica urodziła 25 kwietnia br. kolejne dziecko. Czy w takiej sytuacji urlop wychowawczy automatycznie się przerywa i pracownica rozpoczyna urlop macierzyński? Jeżeli nie, to jak potraktować okres, który wykracza poza urlop wychowawczy? Jaki wymiar urlopu wychowawczego łącznie na dwoje dzieci będzie przysługiwał pracownicy, jeżeli na pierwsze dziecko udzieliliśmy jej 2 lat tego urlopu, a dziecko to ukończyło 3 lata?

Poradnik o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem

Współcześnie wiele kobiet staje przed dylematem: kariera czy macierzyństwo. I o ile tradycyjnie to kobiety rezygnują na pewien czas z kariery zawodowej, i to ich prawa i obowiązki pracownicze w okresie ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego podlegają szczególnej ochronie w Kodeksie pracy, to jednak przepisy prawa wychodzą naprzeciw także pracownikom – ojcom, którzy chcą czynnie i świadomie uczestniczyć w wychowaniu dziecka. Bez względu na to, które z rodziców decyduje się na skorzystanie z uprawnień związanych z rodzicielstwem, warto wiedzieć, czego konkretnie możemy oczekiwać od pracodawcy.

Rozliczanie składek za okres urlopu wychowawczego, w przypadku gdy pracownica wykonuje umowę o dzieło dla swojego pracodawcy

Elastyczne formy zatrudnienia nie dla kobiet

Przejście zakładu pracy a urlop wychowawczy - porada

Kodeks pracy przewiduje sytuację, w której jeden pracodawca przejmuje zakład pracy innego pracodawcy, wstępując jednocześnie w prawa i obowiązki wobec przejętych pracowników. Co w sytuacji, kiedy jakiś przejmowany pracownik przebywa na urlopie wychowawczym? Kto jest zobowiązany dopuścić go do pracy – stary czy nowy pracodawca?

Jakie wynagrodzenie po powrocie z wychowawczego?

Pracownik posiadający co najmniej 6 miesięczny staż pracy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze 3 lat, maksymalnie do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Pracownik korzystający z takiego urlopu może w każdym czasie wrócić do pracy.

Lodołamacze 2011 – Przełamujemy lody obojętności

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych jest organizatorem VI edycji konkursu propagującego zatrudnianie osób niepełnosprawnych Lodołamacze 2011.

Jak obliczyć urlop dla niepełnoetatowca

W praktyce często pojawiają się problemy zarówno z wyliczeniem, jak i udzieleniem urlopu dla pracowników zatrudnionych na części etatu, w szczególności gdy w trakcie roku kalendarzowego następuje zmiana etatu.

Czy osoba, która opłaciła składki na Fundusz Pracy z tytułu prowadzenia działalności w czasie urlopu wychowawczego, może uzyskać ich zwrot

Prowadziłam działalność gospodarczą w latach 2000–2008. Równocześnie pracowałam na etacie, ale w okresie od 2006 r. do 2007 r. przebywałam na urlopie wychowawczym. W tym czasie płaciłam składki z tytułu działalności. Przeczytałam komunikat ZUS, że osoby, które opłaciły składki na Fundusz Pracy za czas prowadzenia działalności podczas urlopu wychowawczego, mogą starać się o umorzenie tych składek. Jak złożyć taki wniosek i w jakim terminie?

Z jakiego etatu ustalić prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą

Pracownica 26 stycznia 2011 r. wykorzystała 140 dni urlopu macierzyńskiego, a następnie wystąpiła z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński od 27 stycznia do 9 lutego 2011 r. Złożyła także wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie w tym czasie pracy na 1/5 etatu. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego z pełnego etatu (po pomniejszeniu o składki) wynosiła 3279,02 zł. Za wykonywanie pracy w wymiarze 1/5 etatu otrzymywała wynagrodzenie zgodnie z umową w kwocie 1510 zł miesięcznie. Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby od 30 stycznia do 23 marca 2011 r. Czy wynagrodzenie chorobowe po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego nadal będzie przysługiwało z 1/5 etatu?

Zasady umarzania składek na Fundusz Pracy dla przedsiębiorczych matek

Od 1 lutego do 1 sierpnia 2011 r. osoby, które pomiędzy 1 stycznia 1999 r. a 31 sierpnia 2009 r. prowadziły działalność pozarolniczą w trakcie trwania urlopu wychowawczego, mogą występować do ZUS z wnioskiem o umorzenie składek na Fundusz Pracy. Możliwość ta dotyczy również tych osób, które w obecnej chwili nie prowadzą już działalności lub zawiesiły jej wykonywanie.

Urlop wypoczynkowy dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

Od 1 lipca 2010 r. zatrudniliśmy na zastępstwo sprzątaczkę, na pół etatu, która ma już 20 lat stażu pracy. Pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie. Ile dni urlopu się jej należy? Czy za każdy dzień urlopu odejmuje się 4 godziny?

Dodatkowa godzina pracy nauczyciela

W naszej szkole wicedyrektor jest zwolniony z realizacji 19. godziny. Czy pracując jednocześnie na 1/2 etatu w innej szkole, ma tam realizować 19. godzinę? Czy nauczyciel pracujący na pełnym etacie realizujący 19. godzinę, musi także realizować ją w innej szkole, gdzie zatrudnił się na część etatu?

Czy mogę pracować mniej opiekując się dzieckiem?

Kodeks pracy wychodzi naprzeciw rodzicom, którzy jednocześnie chcą przebywać na urlopie wychowawczym, oraz pracować zawodowo. Przepisy umożliwiają pracownikowi zmniejszenie jego wymiaru czasu pracy, przez cały okres, kiedy mógłby przebywać na urlopie wychowawczym.

Opieka nad dzieckiem - obniżenie wymiaru czasu pracy

Jeżeli pracownik opiekujący się dzieckiem chce pozostać aktywny zawodowo, wówczas powinien złożyć pracodawcy wniosek o zmniejszenie godzin pracy. Pracodawca nie ma prawa mu tego odmówić. Obniżony wymiar czasu pracy takiego pracownika nie może jednak być mniejszy niż połowa etatu.

Godziny nadliczbowe niepełnoetatowca

Pracodawca musi pamiętać, aby w umowie o pracę z pracownikiem zatrudnionym na niepełny etat ustalić, przekroczenie której godziny pracy będzie zobowiązywało do wypłaty dodatku za pracę ponadwymiarową.

Jak ustalić urlop wypoczynkowy dla pracownika sezonowego zatrudnionego na 3/4 etatu

Zatrudniliśmy pracownika sezonowego na okres od 15 września 2010 r. do 15 maja 2011 r. Pracownik został zatrudniony na 3/4 etatu. Do tej pory nie wykorzystał on urlopu wypoczynkowego, ale już podejmuje rozmowy na ten temat. Jak należy ustalić ten urlop?

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jeśli pracownica wróciła do pracy na część etatu

Kiedy zmiana wymiaru etatu nie powoduje przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie od 1 stycznia 2010 r. wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy etatu. Zmiana wymiaru czasu pracy obowiązywała do 31 grudnia 2010 r. Od 20 grudnia 2010 r. pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim; jest w ciąży. Obecnie przedłożyła zwolnienie lekarskie do 25 stycznia 2011 r. Jak należy liczyć wysokość wynagrodzenia chorobowego, jeśli w trakcie jego pobierania skończył się okres, na jaki pracownica miała obniżony etat?

Ustalanie liczby ubezpieczonych do informacji ZUS IWA

Umorzenie należności z tytułu składek na Fundusz Pracy

Work-sharing i job-sharing – innowacja w zatrudnianiu

W literaturze prawa pracy postuluje się ustawowe uregulowanie instytucji work-sharingu i job-sharingu. Niewątpliwie regulacja taka byłaby pomocna, choć osiągnięcie celów ww. instytucji jest obecnie możliwe również na podstawie obowiązujących przepisów.

Niższe składki za matki powracające do pracy

Przez 3 lata od powrotu pracownika z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawca nie musi opłacać za niego składek na FP oraz FGŚP. Okresy pracy pomiędzy poszczególnymi urlopami lub częściami tych urlopów podlegają sumowaniu.

Przerwa „obiadowa" dla pracowników

Potrzeba załatwienia ważnej sprawy osobistej nie zawsze musi być powodem zwolnienia się w tym celu pracownika z pracy. Pracodawca dysponuje przerwą „obiadową”, która może ułatwić codzienne życie i pracę podwładnym oraz ich przełożonym.

Jak ustalać kwoty wolne od potrąceń w 2011 r.

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę zmienia się wiele wskaźników niezbędnych do poprawnego sporządzania list płac w 2011 r. Ta podwyżka oznacza również konieczność ponownego ustalenia kwot wolnych od potrąceń, a więc maksymalnego limitu, jaki wiąże pracodawcę przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia pracownika.

Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 i 2012 roku

Urlop macierzyński w 2011 roku uległ poważnym zmianom. Od 2012 roku wymiar urlopu tacierzyńskiego wyniesie 2 tygodnie. W poniższym poradniku przedstawiamy najistotniejsze informacje o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim.

Od którego dnia pracy nowy pracownik ma prawo do świadczenia za czas choroby

Zasadą jest, że pracownik uzyskuje prawo do świadczenia chorobowego od 31. dnia nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Od tej zasady przewidziane są jednak wyjątki. Zatem w przypadku, gdy pracownik zacznie chorować zaraz po podjęciu zatrudnienia, nie zawsze jest to jednoznaczne z brakiem prawa do płatnego zwolnienia od pracy.

Urodzenie dziecka na bezrobotnym – porada

Mam roczne dziecko, które urodziłam będąc bezrobotną. Pracuję już 8 miesięcy. Mój mąż znalazł pracę, więc chciałabym wziąć urlop wychowawczy, by zaopiekować się dzieckiem. Czy to możliwe? Czy jeśli zmieni się moja sytuacja będę mogła zrezygnować z korzystania z urlopu wychowawczego?

Racjonalizacja zatrudnienia w administracji publicznej - brak jasnych kryteriów zwolnień

Pracodawcy RP już na etapie projektowania ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych wskazywali, że dokument nie zawiera żadnych przesłanek co do wyboru pracowników, z którymi stosunek pracy ma zostać rozwiązany.

Jak liczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, gdy pracownica po urlopie macierzyńskim korzysta z urlopu wypoczynkowego

Naszej pracownicy, która jest zatrudniona na pełny etat, 22 października br. skończył się urlop macierzyński. Od 23 października korzysta z urlopu wypoczynkowego. Do pracy wróci dopiero w grudniu br. Jaką datę należy traktować jako powrót pracownicy z urlopu macierzyńskiego? Od kiedy jesteśmy zwolnieni z obowiązku opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Czy ojciec może wziąć urlop wychowawczy w czasie urlopu macierzyńskiego matki dziecka

Pracownikowi urodziło się drugie dziecko i w związku z tym jego żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Na pierwsze dziecko, które ma już 3 lata, pracownik chce wziąć urlop wychowawczy. Wcześniej zarówno on, jak i jego żona nie korzystali z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Czy powinniśmy mu udzielić tego urlopu?

Nowelizacja Kodeksu pracy - szerszy dostęp do urlopów ojcowskich

Ojcowie adopcyjni będą mogli skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada przedłożona przez rząd nowelizacja Kodeksu pracy, którą w czwartek, 25 listopada, jednogłośnie przyjął Sejm.

Bezrobocie w październiku wyniosło 11,5 proc.

Bezrobocie w październiku wyniosło 11,5 proc. wobec 11,5 proc. we wrześniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

Czy można przerwać urlop wychowawczy pracownicy, która wyjechała za granicę

Zatrudniona w mojej niewielkiej firmie pracownica od roku przebywa na urlopie wychowawczym, który uzasadniała koniecznością opieki nad 2-letnim dzieckiem. Od innych pracowników dowiedziałem się, że wyjechała z dzieckiem na kilka miesięcy za granicę. Czy mam prawo odwołać taką pracownicę z urlopu wychowawczego?

Można zwolnić grupowo i indywidualnie pracowników, którzy mają prawo do urlopu wychowawczego i obniżyli etat – stanowisko MPiPS

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, że pracownikom, którzy są uprawnieni do urlopu wychowawczego i korzystają w tym czasie z obniżonego etatu, można wypowiedzieć umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych lub indywidualnych z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (pod warunkiem niezłożenia sprzeciwu przez organizację związkową). Ochrona pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego i obniżającego etat jest taka sama jak pracownika na urlopie wychowawczym.

Czy niepełnoetatowcowi przysługuje odbiór dni wolnych za święta przypadające w jego dni harmonogramowo wolne

Pracownicy pracują w naszej firmie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym pełne miesiące kalendarzowe. Pracownik zatrudniony na 2/5 etatu ma wolne poniedziałki, czwartki i piątki. Pracuje tylko we wtorki i środy po 8 godzin. Czy w takim przypadku musimy mu oddać dodatkowe dni wolne za święta 1 listopada br. (poniedziałek) i 11 listopada br. (czwartek)?

Jak naliczyć składkę na FEP za pracę w szczególnych warunkach przez część miesiąca

Urlop wychowawczy a umowa terminowa

Jedna z pracownic w marcu urodziła dziecko. Po urlopie macierzyńskim złożyła wniosek o urlop wychowawczy, w którym zaznaczyła, że chce korzystać z niego od 1 września 2011 r. do kwietnia 2012 r. Pracownica ma umowę na czas określony do 31 grudnia 2011 r. i nie chcemy z tą osobą zawierać nowej umowy. Czy, mamy udzielić urlopu do końca trwania umowy czy umowa automatycznie przedłuży się w tej sytuacji do kwietnia 2012 r.?

REKLAMA