reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ustalanie liczby ubezpieczonych do informacji ZUS IWA

Ustalanie liczby ubezpieczonych do informacji ZUS IWA

Zleceniobiorcy zatrudnieni w naszej firmie są bardzo często zgłaszani do ubezpieczeń tylko przez część miesiąca. Czy w związku z tym należy ich uwzględniać w liczbie osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w danym miesiącu przy ustalaniu liczby ubezpieczonych za cały 2010 r. do informacji ZUS IWA? A jak traktować pracowników zatrudnionych na część etatu? Czy uwzględnia się ich w liczbie ubezpieczonych za dany miesiąc?

Ustalając liczbę ubezpieczonych w ciągu poszczególnych miesięcy roku, za który składana jest informacja ZUS IWA, należy uwzględnić wszystkich ubezpieczonych, którzy w danym miesiącu podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu przynajmniej przez jeden dzień. Nie ma tu znaczenia tytuł ubezpieczenia (np. umowa o pracę, umowa-zlecenie, prowadzenie działalności pozarolniczej lub współpraca przy niej). Nie ma również znaczenia wymiar czasu pracy, na który zatrudniony jest ubezpieczony.

Zleceniobiorca, z którym zawarto umowę na część miesiąca, a tym samym tylko przez część miesiąca podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu, powinien zostać wliczony do liczby ubezpieczonych w danym miesiącu jako jedna osoba. Również pracownik, który zatrudniony jest na część etatu, przy ustalaniu liczby ubezpieczonych w miesiącu, a następnie w całym roku kalendarzowym, powinien zostać uwzględniony jako jedna osoba.

Jedna z osób zatrudnionych w naszej firmie w styczniu 2010 r. wykonywała pracę najpierw na podstawie umowy-zlecenia (od 4 do 15 stycznia 2010 r.). Następnie, od 25 stycznia 2010 r., została z tą osobą podpisana umowa o pracę, na podstawie której jest zatrudniona do dzisiaj. Jak traktować takiego pracownika przy ustalaniu liczby ubezpieczonych w styczniu 2010 r. do formularza ZUS IWA? Czy dwukrotne zatrudnienie w danym miesiącu skutkuje liczeniem tej osoby dwukrotnie w liczbie ubezpieczonych?

Nie. Osobę, która była w danym miesiącu ubezpieczona z dwóch (lub więcej) tytułów, w dwóch (lub więcej) okresach, nadal należy liczyć jako jednego ubezpieczonego.

Ustalając liczbę ubezpieczonych w ciągu poszczególnych miesięcy roku, za który składana jest informacja ZUS IWA, należy uwzględnić wszystkich ubezpieczonych, którzy w danym miesiącu podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu przynajmniej przez jeden dzień. Nie ma tu znaczenia tytuł ubezpieczenia, długość ani liczba okresów, w których dana osoba temu ubezpieczeniu podlegała.

Jeżeli była objęta ubezpieczeniem wypadkowym choćby przez jeden dzień miesiąca, musi zostać uwzględniona w obliczeniach jako jedna osoba.


Jeden z naszych pracowników w okresie od 1 do 30 maja 2010 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. Po urlopie podjął pracę od 31 maja. Czy należy uwzględnić go w liczbie ubezpieczonych w maju 2010 r. ustalanej do informacji ZUS IWA za 2010 r.?

Tak. Ponieważ w maju 2010 r. pracownik ten przez jeden dzień (31 maja) podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu, należy go uwzględnić w liczbie ubezpieczonych w ciągu tego miesiąca.

Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę osób, które:

  • podlegają ubezpieczeniom społecznym, ale nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu (np. w okresie do 31 grudnia 2009 r. zleceniobiorców wykonujących pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez płatnika);
  • cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego bądź zostały powołane do odbywania zasadniczej służby wojskowej;
  • za które w danym miesiącu, w imiennym raporcie ZUS RCA zostały rozliczone składki po ustaniu tytułu do ubezpieczeń społecznych, a jednocześnie w miesiącu, za który składany jest ten raport, nie podlegała ona ubezpieczeniu wypadkowemu ani przez jeden dzień.

W sytuacji przedstawionej przez czytelnika pracownik co prawda przebywał na urlopie bezpłatnym, ale powrócił z niego przed końcem miesiąca i podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu przez jeden dzień maja 2010 r. Tym samym powinien zostać uwzględniony w liczbie ubezpieczonych w tym miesiącu (jako jedna osoba). W przypadku gdyby ubezpieczony podjął pracę dopiero od 1 czerwca 2010 r., nie należałoby uwzględniać go przy ustalaniu liczby ubezpieczonych za maj 2010 r. – w tym miesiącu bowiem nie podlegałby on ubezpieczeniu wypadkowemu ani przez jeden dzień.

Podstawa prawna

  • Art. 27 i 28 ust. 2, 3, art. 30 i 32 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322.
  • Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków – t.j. Dz. U. nr 200, poz. 1692; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 50, poz. 304.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama