| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ustalanie liczby ubezpieczonych do informacji ZUS IWA

Ustalanie liczby ubezpieczonych do informacji ZUS IWA

Zleceniobiorcy zatrudnieni w naszej firmie są bardzo często zgłaszani do ubezpieczeń tylko przez część miesiąca. Czy w związku z tym należy ich uwzględniać w liczbie osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w danym miesiącu przy ustalaniu liczby ubezpieczonych za cały 2010 r. do informacji ZUS IWA? A jak traktować pracowników zatrudnionych na część etatu? Czy uwzględnia się ich w liczbie ubezpieczonych za dany miesiąc?

Ustalając liczbę ubezpieczonych w ciągu poszczególnych miesięcy roku, za który składana jest informacja ZUS IWA, należy uwzględnić wszystkich ubezpieczonych, którzy w danym miesiącu podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu przynajmniej przez jeden dzień. Nie ma tu znaczenia tytuł ubezpieczenia (np. umowa o pracę, umowa-zlecenie, prowadzenie działalności pozarolniczej lub współpraca przy niej). Nie ma również znaczenia wymiar czasu pracy, na który zatrudniony jest ubezpieczony.

Zleceniobiorca, z którym zawarto umowę na część miesiąca, a tym samym tylko przez część miesiąca podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu, powinien zostać wliczony do liczby ubezpieczonych w danym miesiącu jako jedna osoba. Również pracownik, który zatrudniony jest na część etatu, przy ustalaniu liczby ubezpieczonych w miesiącu, a następnie w całym roku kalendarzowym, powinien zostać uwzględniony jako jedna osoba.

Jedna z osób zatrudnionych w naszej firmie w styczniu 2010 r. wykonywała pracę najpierw na podstawie umowy-zlecenia (od 4 do 15 stycznia 2010 r.). Następnie, od 25 stycznia 2010 r., została z tą osobą podpisana umowa o pracę, na podstawie której jest zatrudniona do dzisiaj. Jak traktować takiego pracownika przy ustalaniu liczby ubezpieczonych w styczniu 2010 r. do formularza ZUS IWA? Czy dwukrotne zatrudnienie w danym miesiącu skutkuje liczeniem tej osoby dwukrotnie w liczbie ubezpieczonych?

Nie. Osobę, która była w danym miesiącu ubezpieczona z dwóch (lub więcej) tytułów, w dwóch (lub więcej) okresach, nadal należy liczyć jako jednego ubezpieczonego.

Ustalając liczbę ubezpieczonych w ciągu poszczególnych miesięcy roku, za który składana jest informacja ZUS IWA, należy uwzględnić wszystkich ubezpieczonych, którzy w danym miesiącu podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu przynajmniej przez jeden dzień. Nie ma tu znaczenia tytuł ubezpieczenia, długość ani liczba okresów, w których dana osoba temu ubezpieczeniu podlegała.

Jeżeli była objęta ubezpieczeniem wypadkowym choćby przez jeden dzień miesiąca, musi zostać uwzględniona w obliczeniach jako jedna osoba.


Jeden z naszych pracowników w okresie od 1 do 30 maja 2010 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. Po urlopie podjął pracę od 31 maja. Czy należy uwzględnić go w liczbie ubezpieczonych w maju 2010 r. ustalanej do informacji ZUS IWA za 2010 r.?

Tak. Ponieważ w maju 2010 r. pracownik ten przez jeden dzień (31 maja) podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu, należy go uwzględnić w liczbie ubezpieczonych w ciągu tego miesiąca.

Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę osób, które:

  • podlegają ubezpieczeniom społecznym, ale nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu (np. w okresie do 31 grudnia 2009 r. zleceniobiorców wykonujących pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez płatnika);
  • cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego bądź zostały powołane do odbywania zasadniczej służby wojskowej;
  • za które w danym miesiącu, w imiennym raporcie ZUS RCA zostały rozliczone składki po ustaniu tytułu do ubezpieczeń społecznych, a jednocześnie w miesiącu, za który składany jest ten raport, nie podlegała ona ubezpieczeniu wypadkowemu ani przez jeden dzień.

W sytuacji przedstawionej przez czytelnika pracownik co prawda przebywał na urlopie bezpłatnym, ale powrócił z niego przed końcem miesiąca i podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu przez jeden dzień maja 2010 r. Tym samym powinien zostać uwzględniony w liczbie ubezpieczonych w tym miesiącu (jako jedna osoba). W przypadku gdyby ubezpieczony podjął pracę dopiero od 1 czerwca 2010 r., nie należałoby uwzględniać go przy ustalaniu liczby ubezpieczonych za maj 2010 r. – w tym miesiącu bowiem nie podlegałby on ubezpieczeniu wypadkowemu ani przez jeden dzień.

Podstawa prawna

  • Art. 27 i 28 ust. 2, 3, art. 30 i 32 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322.
  • Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków – t.j. Dz. U. nr 200, poz. 1692; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 50, poz. 304.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK