reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Rozliczanie składek za okres urlopu wychowawczego, w przypadku gdy pracownica wykonuje umowę o dzieło dla swojego pracodawcy

Rozliczanie składek za okres urlopu wychowawczego, w przypadku gdy pracownica wykonuje umowę o dzieło dla swojego pracodawcy

Jedna z pracownic od roku przebywa na urlopie wychowawczym. Pracodawca rozlicza za nią składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne. Od kwietnia br. podpisał z tą pracownicą umowę o dzieło na 3 miesiące. Czy z tytułu tej umowy powinien rozliczać składki? Czy nadal rozliczać składki z tytułu urlopu wychowawczego?

Nadal powinni Państwo rozliczać za pracownicę składki z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, tj. na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Od przychodów z umowy o dzieło, którą pracownica będzie wykonywać w czasie urlopu wychowawczego, nie należy opłacać żadnych składek.

UZASADNIENIE

Osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym, podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pod warunkiem, że nie ma ustalonego prawa do emerytury ani renty i nie ma innych tytułów do objęcia tymi ubezpieczeniami. Korzystanie z urlopu wychowawczego jest również tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli urlop ten jest jedynym tytułem do tego ubezpieczenia.

Składki na ubezpieczenia osoby przebywającej na urlopie wychowawczym wykazuje pracodawca, który udzielił urlopu wychowawczego, a finansuje je budżet państwa. Pracodawca musi rozliczać te składki w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 xx. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nalicza od kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2011 r. – 1386 zł), a składkę na ubezpieczenie zdrowotne od kwoty świadczenia pielęgnacyjnego (obecnie – 520 zł). Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, co oznacza, że bez względu na to, czy pracownik jest na urlopie wychowawczym przez cały miesiąc czy przez część miesiąca, składkę trzeba naliczyć od pełnej podstawy. Natomiast podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe trzeba proporcjonalnie pomniejszać za miesiące, w których pracownik nie podlegał ubezpieczeniom przez cały miesiąc z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym – czyli jeżeli urlop wychowawczy rozpoczął się lub zakończył w trakcie miesiąca lub gdy pracownik przebywający na urlopie wychowawczym przez miesiąc tylko przez jego część spełniał warunki do podlegania ubezpieczeniom (ponieważ miał prawo do emerytury lub renty albo inny tytuł do podlegania ubezpieczeniom).

WAŻNE!

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy naliczać w pełnej wysokości za każdy miesiąc, w którym pracownik przebywający na urlopie wychowawczym spełniał warunki do podlegania temu ubezpieczeniu przynajmniej 1 dzień.

Oznacza to, że pracownik, który w okresie urlopu wychowawczego podejmie pracę zarobkową, przestaje podlegać ubezpieczeniom z tytułu przebywania na tym urlopie. Jednak chodzi wyłącznie o taką pracę zarobkową, która stanowi tytuł do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama