Kategorie

Rozliczanie składek za okres urlopu wychowawczego, w przypadku gdy pracownica wykonuje umowę o dzieło dla swojego pracodawcy

Michał Jarosik
Jedna z pracownic od roku przebywa na urlopie wychowawczym. Pracodawca rozlicza za nią składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne. Od kwietnia br. podpisał z tą pracownicą umowę o dzieło na 3 miesiące. Czy z tytułu tej umowy powinien rozliczać składki? Czy nadal rozliczać składki z tytułu urlopu wychowawczego?

Nadal powinni Państwo rozliczać za pracownicę składki z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, tj. na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Od przychodów z umowy o dzieło, którą pracownica będzie wykonywać w czasie urlopu wychowawczego, nie należy opłacać żadnych składek.

UZASADNIENIE

Reklama

Osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym, podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pod warunkiem, że nie ma ustalonego prawa do emerytury ani renty i nie ma innych tytułów do objęcia tymi ubezpieczeniami. Korzystanie z urlopu wychowawczego jest również tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli urlop ten jest jedynym tytułem do tego ubezpieczenia.

Składki na ubezpieczenia osoby przebywającej na urlopie wychowawczym wykazuje pracodawca, który udzielił urlopu wychowawczego, a finansuje je budżet państwa. Pracodawca musi rozliczać te składki w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 xx. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nalicza od kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2011 r. – 1386 zł), a składkę na ubezpieczenie zdrowotne od kwoty świadczenia pielęgnacyjnego (obecnie – 520 zł). Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, co oznacza, że bez względu na to, czy pracownik jest na urlopie wychowawczym przez cały miesiąc czy przez część miesiąca, składkę trzeba naliczyć od pełnej podstawy. Natomiast podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe trzeba proporcjonalnie pomniejszać za miesiące, w których pracownik nie podlegał ubezpieczeniom przez cały miesiąc z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym – czyli jeżeli urlop wychowawczy rozpoczął się lub zakończył w trakcie miesiąca lub gdy pracownik przebywający na urlopie wychowawczym przez miesiąc tylko przez jego część spełniał warunki do podlegania ubezpieczeniom (ponieważ miał prawo do emerytury lub renty albo inny tytuł do podlegania ubezpieczeniom).

WAŻNE!

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy naliczać w pełnej wysokości za każdy miesiąc, w którym pracownik przebywający na urlopie wychowawczym spełniał warunki do podlegania temu ubezpieczeniu przynajmniej 1 dzień.

Oznacza to, że pracownik, który w okresie urlopu wychowawczego podejmie pracę zarobkową, przestaje podlegać ubezpieczeniom z tytułu przebywania na tym urlopie. Jednak chodzi wyłącznie o taką pracę zarobkową, która stanowi tytuł do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym.


Reklama

Umowa o dzieło z zasady nie jest tytułem do ubezpieczeń. Jednak do celów ubezpieczeń społecznych osoba wykonująca umowę o dzieło może zostać uznana za pracownika i wówczas jest obejmowana ubezpieczeniami jako pracownik. W polskim systemie ubezpieczeń społecznych obowiązuje bowiem szersza definicja pracownika, niż wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Za pracownika uważana jest nie tylko osoba zatrudniona na podstawie stosunku pracy, ale również taka, która zawarła z własnym pracodawcą dodatkową umowę zlecenia bądź inną umowę o świadczenie usług, do której zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło. Za pracownika uważa się również osoby wykonujące pracę na podstawie jednej z cywilnych umów na rzecz swojego pracodawcy, mimo że umowy tej nie podpisały ze swoim pracodawcą (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej). Wówczas od wynagrodzenia wypłacanego z umowy cywilnej – np. z umowy o dzieło – istnieje obowiązek naliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jednak nie ma to zastosowania w sytuacji, gdy umowa o dzieło została zawarta między pracodawcą a pracownikiem, który przebywa na urlopie wychowawczym, jeśli umowa ma być wykonywana w czasie tego urlopu. Urlop wychowawczy jest odrębnym od stosunku pracy tytułem do ubezpieczeń. W tym czasie ubezpieczenia ze stosunku pracy są zawieszone, a pracodawca składa za pracownika raport ZUS RSA wykazując w nim przerwę w ubezpieczeniach pracowniczych z kodem świadczenia/przerwy – 121 (urlop wychowawczy). Jeśli w tym czasie pracownik podejmie pracę na podstawie umowy o dzieło na rzecz swojego pracodawcy, nie będzie miał statusu „własnego pracownika” w rozumieniu art. 8 ust. 2a ustawy systemowej.

Oznacza to, że zawierając umowę o dzieło z pracownicą, której został udzielony urlop wychowawczy, od wypłacanego jej wynagrodzenia nie powinni Państwo naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W dalszym ciągu należy rozliczać za nią składki z tytułu urlopu wychowawczego w raporcie ZUS RCA z kodem 12 11 xx.

Podstawa prawna

 • art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
169,00 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.