REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenie po godzinach pracy. Czy to zgodne z prawem?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Szkolenie po godzinach pracy. Czy to zgodne z prawem?
Szkolenie po godzinach pracy. Czy to zgodne z prawem?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szkolenie po godzinach pracy. Czy to zgodne z prawem? Okazuje się, że tak. Poniżej szczegóły dotyczące zasad udzielania i rozliczania szkoleń pracowników.

Informacja dla pracownika o szkoleniach

Pracodawca ma obowiązek informowania nowo zatrudnionego pracownika, czyli po prostu przedstawienia mu informacji w postaci papierowej lub elektronicznej, jednak co ważne nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, m.in. o prawie pracownika do szkoleń, jeżeli pracodawca je zapewnia, w szczególności o ogólnych zasadach polityki szkoleniowej pracodawcy - w tym kiedy odbywają się szkolenia, w godzinach pracy po godzinach pracy.

Autopromocja

Szkolenie po godzinach pracy. Czy to zgodne z prawem?

Tak, w pewnych sytuacjach szkolenia mogą się odbywać po godzinach pracy. Takie polecenie pracodawcy jest zgodne z prawem. Wynika to wprost z przepisu art. 94 zn. 13 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, dalej jako: KP), który stanowi, że: Jeżeli obowiązek pracodawcy przeprowadzenia szkoleń pracowników niezbędnych do wykonywania określonego rodzaju pracy lub pracy na określonym stanowisku wynika z postanowień układu zbiorowego pracy lub innego porozumienia zbiorowego, lub z regulaminu, lub przepisów prawa, lub umowy o pracę oraz w przypadku szkoleń odbywanych przez pracownika na podstawie polecenia przełożonego, szkolenia takie odbywają się na koszt pracodawcy oraz, w miarę możliwości, w godzinach pracy pracownika. Czas szkolenia odbywanego poza normalnymi godzinami pracy pracownika wlicza się do czasu pracy. 

Ważne
Zmiana przepisów, tak aby szkolenie liczyło się jako czas pracy i w miarę możliwości odbywało się w godzinach pracy oraz było finansowane przez pracodawcę

Co ciekawe regulacja w dokładnie tym brzmieniu została wprowadzona do KP stosunkowo nie dawno, bo 26 kwietnia 2023 r.. Wynikało to z tego, że polski ustawodawca musiał dokonać implementacji art. 13 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz.Urz. UE L Nr 188, s. 79). 

Płatny urlop szkoleniowy i podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Od powyższej regulacji, należy rozróżnić szkolenie - w sensie podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika. Zagadnienie to jest uregulowane w innym artykule KP, bo w art. 103 zn. 1 KP. Przez takie podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:
1) urlop szkoleniowy;
2) zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Jak podkreśla prof. Krzysztof Walczak: "Jeśli więc podnoszenie kwalifikacji zawodowych, np. studia podyplomowe, będzie spełniało przesłanki szkolenia obowiązkowego w rozumieniu art. 94 zn.13, to jego czas będzie zaliczany do czasu pracy. Możliwe jest też, że podnoszenie kwalifikacji w formie studiów podyplomowych nie będzie posiadało waloru obowiązkowości, a wtedy czas szkolenia nie będzie zaliczany do czasu pracy. Inicjatywa pracodawcy lub jego zgoda na podnoszenie kwalifikacji nie powinna być równana z obowiązkiem zapewnienia przez niego szkolenia. Potwierdzają to art. 17 i art. 94 pkt 6, zgodnie z którymi pracodawca ma obowiązek ułatwiania podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a nie stwarzania warunków do zdobywania lub uzupełniania wiedzy i umiejętności przez pracownika. Przez "ułatwianie" podnoszenia kwalifikacji należy bowiem rozumieć nieodmawianie bez uzasadnionych przyczyn udziału w wybranej przez pracownika formie szkolenia oraz tworzenie pozytywnej atmosfery wobec uczących się pracowników.".

Nieobowiązkowe szkolenia - mogą być po godzinach pracy

Oczywiście trzeba pamiętać, że KP jak i wewnętrzna polityka kadrowa, która obowiązuje u danego pracodawcy nie pozbawia go możliwości organizacji  szkoleń nieobowiązkowych po godzinach pracy lub w dniu wolnym od pracy, gdy te szkolenia są nieobowiązkowe. Łatwo tutaj wyobrazić sobie przykład pracowników korporacji, będących cudzoziemcami, którzy zostali relokowani do Polski i chcą nauczyć się języka polskiego. Pracodawca może bowiem stwarzać dostęp do szkolenia języka polskiego, np. w zakładzie pracy, w formie zdalnie, czy w szkole językowej, po godzinach pracy.

Jeśli pracodawca poleci Ci sfinansować szkolenie - może to być wykroczenie. Spotka go kara od 1000 zł do 30 000 zł.

Jeżeli pracodawca narusza postanowienia art. 94 zn. 13 KP w zakresie organizowania i przeprowadzania szkoleń, stanowi to wykroczenie przeciwko prawom pracownika, które jest zagrożone karą grzywny od 1000 do 30 000 zł (art. 281 § 1 pkt 5d KP). Podobnie jak wyżej, taka regulacja realizuje założenie dyrektywy 2019/1158 w zakresie ochrony pracowników przed nadużyciami dotyczącymi szkoleń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

REKLAMA

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA