Jak obliczyć urlop dla niepełnoetatowca
REKLAMA
REKLAMA
Urlop niepełnoetatowca
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę 20 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat, albo 26 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat. Należy pamiętać, aby przy wyliczeniach niepełny dzień urlopu zaokrąglić w górę do pełnego dnia.
REKLAMA
W przypadku obliczenia urlopu niepełnoetatowca najpierw trzeba pomnożyć przysługujący pracownikowi wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym przez wymiar obowiązującego pracownika etatu.
Bogdan S. jest uprawniony do urlopu w wymiarze 26 dni i jest zatrudniony na 1/2 etatu. Przysługujący w danym roku wymiar urlopu obliczamy, mnożąc wymiar urlopu przez wymiar etatu, czyli 26 dni x 1/2 etatu = 13 dni. Z kolei Jan. K. pracujący w tej samej firmie jest uprawniony do urlopu w wymiarze 20 dni i pracuje na 7/8 etatu. Wymiar jego urlopu obliczamy podobnie, czyli 20 dni x 7/8 = 17, 5 dnia. W przypadku tego pracownika niepełny dzień należy zaokrąglić do pełnego dnia, co w konsekwencji stanowi 18 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym.
Polecamy: Urlopy wypoczynkowe. Pytania i odpowiedzi.
Nawiązanie lub rozwiązanie stosunku pracy w trakcie roku
Czasami nawiązanie albo rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem zatrudnionym na część etatu następuje w trakcie roku kalendarzowego. Jeżeli dochodzi do takiej sytuacji, to urlop wypoczynkowy pracownika należy wyliczyć tak jak w stosunku do innych pracowników, którym z różnych względów ustaje stosunek pracy, czyli z zastosowaniem zasady proporcjonalności.
1 marca 2011 r. zawarliśmy umowę o pracę na czas nieokreślony na 3/4 etatu z Wojciechem R., który uprawniony jest do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy tego pracownika na 2011 r. należy wyliczyć w następujący sposób: wymiar etatu mnożymy przez wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego: 3/4 x 26 dni = 19,5 dnia, w zaokrągleniu 20 dni urlopu. Następnie dni urlopu mnożymy przez liczbę miesięcy, które pracownik ma przepracować w tej firmie: 20 x 10/12 = 16,67 dnia. A zatem Wojciechowi R. za 2011 r. przysługuje 17 dni urlopu wypoczynkowego.
Zmiana etatu w trakcie roku
Podczas trwania zatrudnienia może zapaść decyzja o zwiększeniu lub zmniejszeniu danemu pracownikowi wymiaru etatu. Należy pamiętać, że w przepisach Kodeksu pracy nie ma podstawy prawnej do wyliczenia urlopu w przypadku zmiany wymiaru etatu w trakcie roku kalendarzowego.
PIP wskazał, że w sytuacji kiedy pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy i w ciągu roku kalendarzowego (np. 1 marca) następuje zwiększenie wymiaru jego etatu, ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi należy dokonać w następujący sposób: oddzielnie obliczamy wymiar urlopu za okres, kiedy pracownik zatrudniony był na 1/2 etatu (od 1 stycznia do końca lutego), a oddzielnie za okres zatrudnienia w wymiarze 3/4 etatu (od 1 marca do końca roku). Wobec tego za okres od stycznia do lutego pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 2 dni (2/12 x 10 dni = 1,66, po zaokrągleniu 2 dni), a za okres od marca do grudnia – 13 dni (10/12 x 15 dni = 12,5, po zaokrągleniu 13 dni). Czyli w całym roku kalendarzowym pracownikowi będzie przysługiwał urlop w wymiarze 15 dni (13 + 2). Natomiast w odwrotnej sytuacji (jeśli pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy w trakcie roku kalendarzowego zmniejszono wymiar czasu pracy) przy obliczaniu wymiaru urlopu należy stosować powyżej opisaną zasadę i również oddzielnie ustalać wymiar urlopu dla okresu zatrudnienia w wyższym, a następnie oddzielnie dla okresu zatrudnienia w niższym wymiarze czasu pracy.
Godziny nadliczbowe niepełnoetatowca
Według PIP, jeżeli dochodzi do zmiany etatu w trakcie roku kalendarzowego, należy dwukrotnie zaokrąglić urlop oddzielnie dla każdego z wymiarów.
Pracownik uprawniony do 26 dni urlopu wypoczynkowego był zatrudniony od 1 stycznia do końca maja 2010 r. na 6/8 etatu. Następnie od 1 czerwca do 31 grudnia pracował na 1/2 etatu. Zgodnie ze stanowiskiem PIP urlop tego pracownika za 2010 r. należy wyliczyć następująco:
- Za okres od stycznia do maja: 6/8 etatu x 26 dni = 19,5 dnia = 20 dni.
20 dni x 5/12 = 8,33, po zaokrągleniu 9 dni.
- Za okres od 1 czerwca do 31 grudnia: 1/2 etatu x 26 dni = 13 dni.
13 dni x 7/12 = 7,58, po zaokrągleniu 8 dni urlopu wypoczynkowego.
A zatem za 2010 r. pracownikowi przysługuje 17 dni (9 + 8) urlopu wypoczynkowego.
Jak w czasie urlopów wypoczynkowych zastępować pracowników
Sposób udzielania urlopu wypoczynkowego
Sposób udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikom zatrudnionym zarówno na pełny, jak i na część etatu wynika z art. 1542 k.p. Zgodnie z tym przepisem urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy czym 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
Sylwia G. została zatrudniona na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2011 r. na 1/8 etatu i ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Pracuje od poniedziałku do piątku po 1 godzinie dziennie, a sobota i niedziela są dla niej dniami wolnymi.
Urlop Sylwii G. w 2011 r. wynosi 4 dni (1/8 etatu x 26 dni = 3,25 po zaokrągleniu 4 dni urlopu), co stanowi 32 godziny urlopu (4 dni x 8 godzin = 32 godziny). A zatem dla pracownicy pracującej na ww. warunkach każdy dzień urlopu (pracuje 1 godzinę dziennie) spowoduje odpisanie z puli urlopowej 1 godziny urlopu. Jeżeli przykładowo ta pracownica złoży wniosek urlopowy na poniedziałek, wtorek i środę, to pracodawca zdejmuje jej z puli urlopu 3 godziny. A zatem pracownikowi zostanie jeszcze do wykorzystania 29 godzin urlopu wypoczynkowego.
Po wyliczeniu urlopu pracownika niepełnoetatowego może się okazać, że będzie on nieobecny w pracy przez większą liczbę dni niż ta wynikająca z art. 154 k.p. Może się to wydawać niesprawiedliwe w stosunku do pracowników pracujących na pełny etat, którzy mają np. 26 dni urlopu. Jednak sposób wyliczenia urlopu dla osób pracujących na niepełny etat (przeliczanie na godziny i udzielanie urlopu w dni, które są dla pracownika dniami pracy) wynika wprost z Kodeksu pracy. Warto zaznaczyć, że taki sposób obliczania urlopu dla pracownika niepełnoetatowego potwierdza również Państwowa Inspekcja Pracy.
Urlop szkoleniowy a inne urlopy pracownicze
Podstawa prawna:
- art. 154 § 2, art. 1542 § 1 i 2, art. 1551 Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat