| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Przejście zakładu pracy a urlop wychowawczy - porada

Przejście zakładu pracy a urlop wychowawczy - porada

Kodeks pracy przewiduje sytuację, w której jeden pracodawca przejmuje zakład pracy innego pracodawcy, wstępując jednocześnie w prawa i obowiązki wobec przejętych pracowników. Co w sytuacji, kiedy jakiś przejmowany pracownik przebywa na urlopie wychowawczym? Kto jest zobowiązany dopuścić go do pracy – stary czy nowy pracodawca?

Jeżeli u pracodawcy przejmowanego i pracodawcy przejmującego nie działają zakładowe organizacje związkowe, informują oni na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania; przekazanie informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.

Przeczytaj także: Czy skonfliktowany pracownik zostanie przywrócony do pracy?

Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.

Pracodawca, który przejmuje pracowników, staje się chwilą przejęcia stroną we wszystkich stosunkach pracy z przejmowanymi pracownikami. Nie ma przy tym znaczenia, czy tacy pracownicy są aktualnie obecni w pracy, czy też może korzystają z przewidzianych przez Kodeks pracy uprawnień, takich jak urlop wychowawczy. Nieobecność pracownika nie ma znaczenia dla przejęcia zakładu wraz z pracownikami, wobec czego obowiązek dopuszczenia do pracy pracownika powracającego z urlopu wychowawczego będzie ciążył na nowym pracodawcy.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Wejście przez nowy zakład pracy w prawa i obowiązki objęte stosunkiem pracy z pracownikami przejmowanego zakładu pracy następuje z mocy prawa i jest niezależne od tego, jak ta kwestia uregulowana została między stronami umowy cywilnoprawnej stanowiącej podstawę przejęcia. To oznacza, że umawiający się pracodawcy nie mogą zmienić tej zasady poprzez zawartą ze sobą umowę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »