REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń - rozliczenie pracownika na urlopie wychowawczym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marzena Ochocka

REKLAMA

Zdarza się, że płatnik rozlicza w ZUS osobę łączącą pracę na etacie z dodatkową działalnością zarobkową. Rozliczenia takie sprawiają trudność, gdy pracownik przechodzi na urlop wychowawczy.

Kiedy pracownik przechodzi na urlop wychowawczy, jednocześnie kontynuując dodatkową działalność zarobkową, dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Złożenie poprawnych dokumentów rozliczeniowych za takie osoby, jak również skorygowanie złożonych wcześniej raportów stwarza pracodawcom wiele problemów.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu oraz rentowym, jeśli nie posiadają innych tytułów skutkujących obowiązkiem ubezpieczeń społecznych (art. 9 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Ponadto pracownik taki podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu – jednak z tym samym zastrzeżeniem nieposiadania innego tytułu do ubezpieczeń (art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Inaczej jednak rzecz się ma w sytuacji wystąpienia zbiegu tytułów do ubezpieczeń u pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie są należne.

Rozliczenie osoby na urlopie wychowawczym

W celu rozliczenia pracownika, który oprócz przebywania na urlopie wychowawczym ma inny tytuł do objęcia ubezpieczeniami, płatnik powinien przesłać do ZUS 2 raporty ZUS RSA:

  • z kodem tytułu ubezpieczenia 0110 XX (pracownik) i z kodem świadczenia/przerwy 121 (urlop wychowawczy udzielony na podstawie art. 186 § 1 k.p.) lub 122 (urlop wychowawczy udzielony na podstawie art. 186 § 2 k.p.), z wykazanym okresem przebywania na urlopie wychowawczym;
  • z kodem tytułu ubezpieczenia 1211 XX (osoba przebywająca na urlopie wychowawczym) i z kodem świadczenia/przerwy 350 (inne świadczenia/przerwy), z wykazanym okresem, w którym osoba ubezpieczona posiadała inny tytuł do ubezpieczeń.

Raport ZUS RSA z kodem świadczenia/przerwy 350 jest informacją, że pracownik nie podlega ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym we wskazanym w tym raporcie okresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE

Składając dokumenty rozliczeniowe za pracownika, który oświadczył, że posiada inny tytuł do ubezpieczeń, płatnik nie sporządza raportów rozliczeniowych ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 1211 XX.


Przykład

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym od 1 czerwca 2011 r. poinformowała pracodawcę, że od początku urlopu wychowawczego podlega obowiązkowym ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. W tym przypadku za czerwiec 2011 r. płatnik składa 2 raporty o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek:

1. ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 0110 XX i z kodem świadczenia/przerwy 121 (lub 122), z wykazanym okresem od 1 do 30 czerwca 2011 r.,

2. ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 1211 XX i z kodem świadczenia/przerwy 350 z wykazanym okresem od 1 do 30 czerwca 2011 r.

Zbieg tytułów przez część miesiąca

W przypadku gdy zbieg tytułów do ubezpieczeń obejmuje tylko cześć miesiąca, konieczne jest ustalenie prawidłowej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Obowiązuje tutaj zasada proporcjonalnego zmniejszenia podstawy wymiaru składek za okres podlegania ubezpieczeniom z innego tytułu. Kwotę minimalnego wynagrodzenia (podstawa wymiaru składek dla osób przebywających na urlopie wychowawczym) dzieli się przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca i mnoży przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Z kolei składka zdrowotna jest niepodzielna i nie podlega proporcjonalnemu zmniejszeniu.

Przykład

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym od 1 czerwca 2011 r. poinformowała pracodawcę, że w okresie od 15 czerwca 2011 r. do 20 czerwca 2011 r. podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umowy-zlecenia.

W tym przypadku za czerwiec 2011 r. płatnik składa następujące dokumenty rozliczeniowe:

1. ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 1211 XX z proporcjonalnie przeliczoną podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za 24 dni podlegania ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym (1386 zł : 30 dni x 24 dni = 1108,80 zł) oraz pełną podstawą składki na ubezpieczenie zdrowotne (520 zł);

2. ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 0110 XX i z kodem świadczenia/przerwy 121 (lub 122), z wykazanym okresem od 1 do 30 czerwca 2011 r.,

3. ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 1211 XX i z kodem świadczenia/przerwy 350, z wykazanym okresem od 15 do 20 czerwca 2011 r.


Korekta złożonych raportów

Często zdarza się, że pracownicy nie wypełniają zgodnie z prawdą oświadczenia do celów ustalenia obowiązków ubezpieczeń społecznych. Dla pracodawcy łączy się to z koniecznością późniejszego korygowania dokumentów rozliczeniowych złożonych często za kilka lat przebywania pracownika na urlopie wychowawczym.

W przypadku gdy zostały już złożone raporty ZUS RCA z rozliczonymi składkami na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, zdrowotne, płatnik powinien:

  • złożyć zerowe raporty ZUS RCA z takim kodem tytułu ubezpieczenia, jaki był wykazany w poprzednich kompletach rozliczeniowych, np. 1211 XX, 1210 XX,
  • sporządzić brakujące raporty ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia, np. 1211 XX, 1210 XX i z kodem świadczenia/przerwy 350.

Bardzo często się zdarza, że dokumenty za osoby przebywające na urlopie wychowawczym lub zasiłku macierzyńskim i podlegające w tym okresie ubezpieczeniom z innego tytułu są korygowane przez ZUS z urzędu. W takim przypadku płatnik zostanie jedynie zawiadomiony o sporządzonej korekcie i jest wtedy zobowiązany do naniesienia zmian w swojej bazie dokumentów rozliczeniowych. Jest to niezbędne, aby nie powielać nieprawidłowości w kolejnych kompletach dokumentów rozliczeniowych składnych za skorygowany już okres.

Podstawa prawna:

  • art. 9 ust. 6, art. 36 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • załącznik nr 18 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (DzU nr 186, poz. 1444 ze zm.).
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA