Indywidualny rozkład czasu pracy nie może naruszać doby pracowniczej
15 lis 2011
Wprowadzając indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie Kodeksu pracy, należy pamiętać, że nie wolno tak go ustalić, aby naruszał dobę pracowniczą. Aby naruszenie doby pracowniczej było „legalne”, trzeba się posiłkować innymi przepisami szczególnymi, np. tzw. ustawami antykryzysową lub powodziową.
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w urzędach
15 lis 2011
Znowelizowana ustawa o służbie cywilnej zawiera uregulowania umożliwiające zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w służbie cywilnej, urzędach państwowych, jak również jednostkach samorządowych.
Pracownikowi powołanemu nie można obniżyć wynagrodzenia
15 lis 2011
Nie można obniżyć wynagrodzenia pracownikowi zatrudnionemu na podstawie powołania wręczając mu wypowiedzenie zmieniające. Należy go odwołać i powołać ponownie z nową, niższą pensją - tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego.
Jak należy wypłacać wynagrodzenie pracownikom
15 lis 2011
Wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej wprost do rąk pracownika. Przepisy dopuszczają również inne formy spełnienia tego świadczenia, np. przelewem bankowym.
Udostępnienie danych osobowych pracownika tymczasowego przez agencję pracy tymczasowej
10 lis 2011
Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. Jeden z naszych klientów – pracodawca użytkownik twierdzi, że pracownik tymczasowy ukradł mu rzeczy, jakie otrzymał do wykonywania pracy. Dostaliśmy od pracodawcy użytkownika pismo, w którym opisał całą sprawę i poprosił, aby przekazać mu dane tego pracownika (adres zamieszkania), ponieważ chce go pozwać za kradzież. Czy w takiej sytuacji możemy udostępnić takie dane pracodawcy użytkownikowi?
Żądanie natychmiastowej wypłaty premii
10 lis 2011
Problem dotyczy sytuacji, w której pracodawca zobowiązał się w umowie o pracę, że wypłaci zatrudnionemu premię w wysokości 20 proc. wynagrodzenia, pod warunkiem że osiągnie on określone procentowo wyniki finansowe lub zmniejszy wydatki pracodawcy. Pracownik wymagane wyniki osiągnął w 3 pierwszych miesiącach 2011 r. Gdy otrzymał raport z działu księgowości, który potwierdzał te wyniki, poprosił pracodawcę o wypłatę premii za te 3 miesiące. Czy w takiej sytuacji premia może być wypłacona w bliżej nieokreślonym terminie, czy też pracownik może żądać od pracodawcy natychmiastowej jej wypłaty?
Prawo autorskie - ochrona autorskich praw majątkowych do utworów pracownika
10 lis 2011
Wykonywanie obowiązków pracowniczych często jest związane z
działalnością twórczą pracowników. Jej efektem końcowym jest powstanie
utworu pracowniczego o indywidualnym charakterze.
Ustawa deregulacyjna - ZUS RMUA raz na rok czy nadal co miesiąc?
09 lis 2011
Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, czyli tzw. ustawa deregulacyjna bis, zmienia zasady przekazywania ubezpieczonym raportu ZUS RMUA.
Kwalifikacja wypadku pracownika podczas pełnienia dyżuru
09 lis 2011
Pracownik powinien zgłosić pracodawcy każdy wypadek, jakiemu uległ podczas pełnienia dyżuru. Pracodawca ma obowiązek przyjąć zgłoszenie i powołać zespół powypadkowy.
Mało Polaków wyjeżdża do pracy w Niemczech
09 lis 2011
1 maja 2011 roku został otwarty niemiecki rynek pracy. Według prognoz przedstawianych przez minister pracy Jolantę Fedak, do naszych zachodnich sąsiadów w ciągu czterech lat miało wyjechać nawet 400 tysięcy polskich pracowników. Jednak z danych niemieckiego Centralnego Rejestru Obcokrajowców (AZR) wynika, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy do pracy w Niemczech wyjechało jedynie 22 tysiące Polaków.
Wynagrodzenie dla pracownika za wykorzystanie jego wizerunku
09 lis 2011
Zleciliśmy firmie zewnętrznej zaprojektowanie dla naszej firmy nowej strony internetowej. Wykonawca użył do tego celu wyłącznie zdjęć niektórych naszych pracowników, na co wyrazili oni pisemną zgodę. Za wykorzystanie wizerunku pracowników zapłacimy im dodatkowe wynagrodzenie. Kiedy taki przychód będzie przychodem ze stosunku pracy? Jaki skutek podatkowy powoduje zawarcie z pracownikami umów o pozowanie?
Zwrot pracownikowi pieniędzy za okulary a składki ZUS
09 lis 2011
Jeden z naszych pracowników w trakcie badań profilaktycznych otrzymał od okulisty zalecenie korzystania z okularów podczas pracy przy komputerze. Czy kwota zwrotu pieniędzy za zakup okularów lub szkieł kontaktowych o takich samych właściwościach będzie zwolniona ze składek ZUS?
Czy oferowany przez pracodawcę rabat na zakupy jest przychodem ze stosunku pracy
08 lis 2011
Pracownikom zatrudnionym w naszej firmie (jesteśmy hurtownią sprzętu agd) przyznajemy stały rabat na zakupy dokonane w naszej hurtowni. Czy taki rabat jest przychodem pracowników?
Udzielenie przerwanego urlopu wypoczynkowego, z którego pracownica korzystała bezpośrednio po urlopie macierzyńskim
08 lis 2011
Pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym udzielonym jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W czasie tego urlopu zachorowała. Czy musimy udzielić jej niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia lekarskiego?
Praca u dwóch pracodawców - obowiązek wykonania wstępnych badań lekarskich
08 lis 2011
Zatrudniam księgową na 1/5 etatu. Wiem, że na pozostałą część etatu jest zatrudniona w innej firmie również na stanowisku księgowej. Czy muszę taką pracownicę kierować na wstępne badania lekarskie, jeżeli badania zostały już wykonane w innej firmie?
W jaki sposób skutecznie wdrożyć dress code w firmie?
07 lis 2011
Od kilku miesięcy jestem menedżerem w nowej firmie i od początku próbuję wprowadzić dress code, bo do tej pory nikt nie zwracał uwagi na wygląd personelu. Udało mi się przekonać zarząd, natomiast sami pracownicy niechętnie stosują się do zmian. W jaki sposób wprowadzić dress code i jak nakłonić kadrę do przestrzegania nowych zasad?
Pracodawca nie odprowadza VAT za świadczenia socjalne kupione z funduszy zfśs
07 lis 2011
Pracodawca, który za pieniądze z funduszu socjalnego kupuje i przekazuje pracownikom karnety na basen i siłownię albo bilety do kina czy teatru, nie płaci z tego tytułu VAT do urzędu skarbowego - poinformowała Izba Skarbowa w Łodzi.
Klauzula zezwalająca na rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony
07 lis 2011
Chcemy zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony na okres 2 lat. W umowie tej mamy zamiar zawrzeć klauzulę przewidującą możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, ale dopiero w drugim roku zatrudnienia. Czy możemy zapisać w umowie, że możliwość wypowiedzenia umowy o pracę może nastąpić po upływie roku od daty jej zawarcia?
Jak liczyć termin wydania świadectwa pracy?
04 lis 2011
Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony 22 sierpnia br. Ustaliliśmy w niej termin rozpoczęcia pracy na 1 września br. Od kiedy, zgodnie z nowymi przepisami, powinniśmy liczyć w takim przypadku termin 24 miesięcy, jaki mamy na wydanie pracownikowi świadectwa pracy? Dodam, że jest to pierwsza umowa o pracę zawarta z tym pracownikiem przez naszą firmę.
Co grozi pracodawcy za niewykonanie ugody sądowej
04 lis 2011
Ugoda sądowa podobnie jak wyrok po nadaniu jej klauzuli wykonalności jest tytułem uprawniającym pracownika do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego i przymusowego odzyskania od pracodawcy należności pieniężnej bądź wykonania przez niego innego świadczenia.
Jak określić wynagrodzenie w systemie akordowym?
04 lis 2011
Chciałbym ustalić zatrudnianym przeze mnie pracownikom wynagrodzenie w systemie akordowym. Czy do tak wynagradzanych pracowników stosuje się przepisy o minimalnym wynagrodzeniu, a może ich wynagrodzenie zależy od wyrobienia normy? Czy takich pracowników obowiązuje 8-godzinny dzień pracy czy może ich czas pracy zależy również od wyrobienia normy?
Uprawnienia pracownika w razie podjęcia studiów podyplomowych za zgodą pracodawcy
03 lis 2011
Pracownik za zgodą pracodawcy podjął studia podyplomowe. Czy pracodawca musi w takiej sytuacji udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego, a jeśli tak, to w jakim wymiarze? Czy pracodawca może przyznać pracownikowi zwrot części poniesionych kosztów pod warunkiem pisemnego zrzeczenia się prawa do urlopu szkoleniowego?
Po czym poznać mobbing?
02 lis 2011
Mobbing to działania polegające na nękaniu lub zastraszaniu pracownika, mające na celu m.in. jego poniżenie lub ośmieszenie, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej.
Czy pracodawca może zobowiązać pracownika do odpracowania szkolenia?
02 lis 2011
Wysyłamy pracownika na szkolenie, które będzie trwało rok. Chcemy zobowiązać go, aby po zakończeniu tego szkolenia przepracował u nas 2 lata. Czy możemy wprowadzić taki warunek do umowy szkoleniowej, jeżeli szkolenie jest w całości finansowane ze środków pochodzących z Unii Europejskiej i nie ponosimy jego kosztów?
Obowiązek wydania świadectwa pracy przez nowego pracodawcę
31 paź 2011
W następstwie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy na pracodawcy
spoczywa obowiązek wydania świadectwa pracy. W razie przejścia zakładu pracy za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy wobec pracowników odpowiada nowy pracodawca.
Dodatek za pracę podczas zmiany czasu z letniego na zimowy
31 paź 2011
Pracownicy mojego zakładu pracy, w którym obowiązuje 12-miesięczny okres rozliczeniowy, w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy w październiku zostali w pracy o godzinę dłużej. Mam wobec tego pytanie, czy oprócz dodatku za pracę w porze nocnej pracownikom tym będzie również przysługiwało dodatkowe 100% wynagrodzenie za każdą godzinę nadliczbową przepracowaną w niedzielę?
Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownika, który porzucił pracę
31 paź 2011
Pracownik przepracował u nas pierwsze 2 tygodnie września i porzucił pracę. Nie była to jego pierwsza praca. Czy w takim przypadku pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego i przysługuje mu za niego ekwiwalent?
Składki na FP i FGŚP za pracownicę, która skończyła 55 lat
28 paź 2011
Nasza pracownica 13 czerwca 2011 r. ukończyła 55 lat. Od którego miesiąca należy zaprzestać opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? O możliwości zwolnienia ze składek na FP i FGŚP za tę pracownicę dowiedzieliśmy się dopiero w sierpniu 2011 r. Do tego czasu potrącaliśmy pracownicy składki na te fundusze. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji?
Sposobem na zwiększenie wydajności pracowników są lepsze warunki pracy
28 paź 2011
Lepsze warunki pracy zwiększają wydajność pracowników, a to przekłada się na pozycję konkurencyjną przedsiębiorstw - zgodzili się uczestnicy zorganizowanej w Warszawie konferencji "Warunki pracy a efektywność i konkurencyjność".
Składniki wynagrodzenia przysługujące do określonego terminu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego
28 paź 2011
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek chorobowy. Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego stosuje się również przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłku opiekuńczego, macierzyńskiego, wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.
Uwzględnianie premii uznaniowej w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego
27 paź 2011
Zatrudniam pracowników, którzy np. przez 12 miesięcy otrzymywali premię uznaniową, a obecnie od 3 miesięcy jej nie dostają. Są i tacy, którzy co miesiąc regularnie otrzymują tę premię. Jak w takim przypadku należy postąpić, aby prawidłowo naliczać wynagrodzenie za urlop? Czy premię uznaniową należy uwzględniać do podstawy wynagrodzenia za urlop czy też nie?
Podróże służbowe w kraju i za granicą - nowe rozporządzenie
27 paź 2011
W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad nowym rozporządzeniem w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.
Sklep internetowy a zakaz pracy w handlu w święta
27 paź 2011
Czy sklep internetowy powinien mieć zablokowaną możliwość dokonywania zakupów w święta wolne od pracy w związku z zakazem pracy w placówkach handlowych w dni świąteczne?
Aktywizacja zawodowa i społeczna osób starszych
27 paź 2011
Polska jest na przedostatnim miejscu w UE pod względem stopy zatrudnienia osób starszych. Zdaniem ekspertów potrzebne są przełamywanie stereotypów, np. poprzez pokazywanie dobrych wzorców, ale też podniesienie wieku emerytalnego i likwidacja ochrony pracowników w wieku przedemerytalnym.
Szkolenia i doradztwo na trudne czasy
26 paź 2011
Większość firm obawia się, że kryzys finansowy przeistoczy się w kryzys gospodarczy. Plany rządowe, które zakładały, że w tym roku uda się obniżyć bezrobocie do niespełna 11 proc. w obecnej sytuacji wydają się nierealne, pokazują to chociażby ostatnie dane GUS o bezrobociu. Firmy – obawiając się kryzysu nie chcą zatrudniać a nawet planują zwolnienia.
Treść regulaminu zfron
26 paź 2011
Przedsiębiorcy posiadający status zakładu pracy chronionej (ZPChr) są zobowiązani do prowadzenia zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron).
Wymiar czasu pracy w systemie weekendowym
26 paź 2011
Czy pracownik zatrudniony w weekendowym systemie czasu pracy na cały etat pracujący po 12 godzin we wszystkie dopuszczalne dni – piątki, soboty, niedziele i święta będzie wypracowywał obowiązujący go wymiar czasu pracy, czy też może na skutek takiej organizacji czasu pracy dojść do pracy w nadgodzinach?
Pracownica na zasiłku chorobowym i macierzyńskim - rozliczanie składki na ubezpieczenie na życie
24 paź 2011
Pracownicy naszej firmy są objęci ubezpieczeniem grupowym. Składki na to ubezpieczenie finansuje firma jako pracodawca. Jedna z naszych pracownic od 12 września br. przebywała na zasiłku chorobowym. 20 września urodziła dziecko i przeszła na urlop i zasiłek macierzyński. Podczas choroby i pobierania zasiłków jest za nią opłacana składka grupowego ubezpieczenia na życie wynosząca 65 zł miesięcznie. Jak prawidłowo rozliczyć tę składkę w dokumentacji ZUS za okres choroby i urlopu macierzyńskiego? Jak postąpić, gdy po urlopie macierzyńskim pracownica złoży wniosek o urlop wychowawczy i również w tym okresie będzie objęta ubezpieczeniem grupowym, a pracodawca będzie kontynuował opłacanie za nią składki?
Funkcjonalność systemów HCM. Zastosowanie i zalety rozwiązań informatycznych wspomagających zarządzanie ludźmi w firmie
24 paź 2011
Standard to inaczej zbiór kryteriów, które w powszechny sposób określają wymagania i cechy, które charakteryzują daną dziedzinę życia. W wielu publikacjach i wystąpieniach podnoszony był również temat standardu w zakresie HCM (Zarządzanie Kapitałem Ludzkim). Czy doczekaliśmy się takiego standardu i czy jest on powszechnie stosowany wśród systemów informatycznych, które określają się mianem systemów HCM?
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
24 paź 2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. program Płatnik, kontrolę ubezpieczonych w zakresie wykorzystywania zwolnień lekarskich prowadzoną przez płatnika składek, zasady wypłaty świadczeń chorobowych oraz zasady dokonywania potrąceń z zasiłku chorobowego z tytułu nieterminowego dostarczenia zaświadczenia lekarskiego do płatnika.
Regulamin wynagradzania - najczęściej spotykane błędy
24 paź 2011
Regulamin wynagradzania zawiera przepisy określające zasady wypłacania wynagrodzenia. Najczęstsze błędy występujące w regulaminach dotyczą niejasno sformułowanych przepisów ustalających stawki wynagrodzeń.
Zmiana czasu z letniego na zimowy - rozliczanie czasu pracy
24 paź 2011
W jaki sposób wpływa na rozliczanie czasu pracy zmiana czasu z letniego na zimowy?
Czy uczelnia opłaca składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracowników?
21 paź 2011
Jesteśmy prywatną uczelnią wyższą. Oprócz działalności dydaktycznej i naukowej prowadzimy również działalność gospodarczą. Czy powinniśmy opłacać za pracowników uczelni składkę na FGŚP? Czy ma tu znaczenie, przy którym rodzaju działalności zatrudniony jest pracownik (pracownicy naukowi oraz pozostali pracownicy)?
Motywowanie w zgodzie z profilem potrzeb zawodowych pracownika
21 paź 2011
Wysoce umotywowani pracownicy to marzenie każdego pracodawcy i menedżera. W wysokim stopniu umotywowania poszukuje się przepisu na spełnienie, częstokroć wyśrubowanych, kryteriów produktywności i efektywności funkcjonowania personelu. Rozwijane są przy tym dziesiątki różnych koncepcji i technik motywowania, których zadaniem ma być zapewnianie organizacji zmotywowanej kadry. Wiele z tych koncepcji i technik nie uwzględnia jednak w wystarczającym stopniu indywidualności ludzi, stąd efekty ich stosowania są w praktyce często nie w pełni satysfakcjonujące. W jaki więc sposób uwzględnić przy motywowaniu pracownika jego indywidualność i, w konsekwencji, podnieść poziom jego umotywowania do realizacji organizacyjnych celów?
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony
21 paź 2011
Zasadą jest brak możliwości wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na
czas określony przed upływem czasu, na jaki została zawarta. Jednak od każdej zasady są odstępstwa.
Czy pracownik powinien odpracować prywatne wyjścia w godzinach pracy?
21 paź 2011
Nasz pracownik w zeszłym tygodniu wyszedł kilka razy w środku dnia pracy na sąsiednią ulicę załatwić prywatne sprawy bankowe. Czy pracownik musi odpracować takie wyjście prywatne i czy może to zrobić po godzinach pracy albo w dzień wolny? Czy za taką pracę nie będzie mu przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie jak za pracę w godzinach nadliczbowych?
Emerytura dla pracownika zatrudnionego w warunkach szczególnych
20 paź 2011
Obecnie mam 55 lat. Ukończyłem technikum chemiczne i po szkole od 26 października 1976 r. służyłem w wojsku. Służbę zakończyłem 22 października 1978 r. Pracę rozpocząłem 15 listopada 1978 r. i do dzisiaj pracuję w jednym zakładzie pracy. Do 31 grudnia 1998 r. pracowałem w warunkach szkodliwych. Czy będę mógł przejść na emeryturę, gdy ukończę 60 lat?
Więcej pracowników uprawnionych do zwolnień od pracy - nowelizacja rozporządzenia
20 paź 2011
Pracodawca musi zwolnić od pracy pracownika-członka ochotniczej drużyny ratowniczej działającej w brzegowej stacji ratowniczej Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
Umowa zlecenia na rzecz pracodawcy - obliczanie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego
20 paź 2011
Zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę od stycznia 2010 r. Dodatkowo zawarliśmy z nim umowę zlecenia na wykonanie projektu na okres od stycznia do grudnia 2011 r. Z umowy o pracę pracownik miesięcznie otrzymuje 2850 zł, natomiast z umowy zlecenia 1300 zł. Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 2 tygodni w sierpniu br. Wcześniej chorował również przez 2 tygodnie (14 dni) w marcu. Jak obliczyć świadczenie dla tego pracownika? Czy wynagrodzenie z obydwu umów należy za marzec uzupełnić?
ZUS ZLA - nowy wzór zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy
20 paź 2011
Zmieni się wzór zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy - ZUS ZLA. Z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) wynika, że aby otrzymać zaświadczenie lekarskie nie trzeba będzie podawać NIP, wystarczy tylko PESEL.