Kodeks pracy 2013 - zmiany
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana Kodeksu pracy
REKLAMA
Z Kodeksu pracy wykreślony został art. 209, który nakładał obowiązek informowania Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Celem zmiany Kodeksu pracy jest uproszczenie procedur związanych z zakładaniem działalności gospodarczej.
Przed zmianą przepisów pracodawca, który rozpoczynał działalność gospodarczą był obowiązany, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, zawiadomić na piśmie właściwego państwowego inspektora pracy oraz właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Obowiązek ten istniał również w przypadku zmiany miejsca, rodzaju lub zakresu prowadzonej działalności.
Zobacz: Kodeks pracy
Co więcej okręgowy inspektor pracy lub właściwy inspektor sanitarny mogli zobowiązać pracodawcę do okresowej aktualizacji wskazanych informacji, w przypadku, gdy prowadzona działalność mogła powodować szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników.
W związku z uchyleniem art. 209 Kodeksu pracy uchylony został również art. 283 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy. Stanowił on bowiem, że przedsiębiorca, który nie zawiadomił PIP i PIS o założeniu działalności gospodarczej popełniał wykroczenie, które było zagrożone karą od 1000 zł do 30000 zł.
Od 17 stycznia 2013 roku zakładając własną firmę nie trzeba spełniać wymienionych powyżej obowiązków. Przepis, który je regulował został usunięty z Kodeksu pracy.
Dane, które do tej pory przedstawiali przedsiębiorcy trafią do Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej za pośrednictwem prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny rejestru podmiotów oraz prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kont płatników.
Zobacz: Kalkulatory
Inne zmiany w prawie pracy
REKLAMA
Ustawa nowelizująca Kodeks pracy wprowadziła również inne zmiany do prawa pracy. Jedną z nich jest skrócenie terminu na wydanie przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzenia o nadaniu numeru NIP dla podmiotu innego niż osoba fizyczna, który rozpoczyna prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Termin ten został skrócony z 14 do 3 dni. Krótszy termin wynika ze znowelizowanej ustawy o z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2012 r. poz. 1314).
Kolejną zmianą jest zapewnienie Państwowej Inspekcji Sanitarnej dostępu do danych, które zostały zgromadzone w krajowym rejestrze REGON oraz dostępu do informacji zgromadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na kontach płatników składek. Wynika to ze znowelizowanej ustawy o z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263 oraz z 2012 r. poz. 460 i 892)
Zobacz: Wskaźniki i stawki
Co więcej zgodnie ze znowelizowaną ustawą o z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2012 r. poz. 591), urzędy statystyczne udostępniają Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej z urzędu, kwartalnie, zgromadzone w rejestrze podmiotów informacje o podmiotach deklarujących zatrudnienie pracowników wraz z nadanym im numerem identyfikacyjnym i zakodowanym opisem informacji objętych rejestrem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat