REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest przejście zakładu pracy?

Damian Skowron
Przejęcie zakładu pracy. /fot. Fotolia
Przejęcie zakładu pracy. /fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż przedsiębiorstwa z punktu widzenia pracowników wiąże się z tzw. przejściem zakładu pracy. Nabywca przedsiębiorstwa z mocy prawa staje się wobec nich nowym pracodawcą. Pracownicy zbywcy z mocy prawa stają się pracownikami nabywcy przedsiębiorstwa.

Przejście zakładu pracy

REKLAMA

Autopromocja

Pojęcie przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę zostało uregulowane w art. 231 kodeksu pracy. Polega ono na zmianie podmiotu właścicielskiego/władającego danym zakładem pracy lub też jego wyodrębnioną i zorganizowaną częścią.

Co do zasady z przejściem zakładu pracy będziemy mieli do czynienia przeważnie w sytuacjach sprzedaży przedsiębiorstwa, które stanowi pewien zorganizowany zbiór składników materialnych, jak i niematerialnych oraz jako takie może stanowić przedmiot obrotu (por. art. 551 i 552 kodeksu cywilnego). W sytuacji, gdy w ramach tej zorganizowanej zbiorowości zatrudniani są także pracownicy, takie przedsiębiorstwo będzie zakładem pracy.

Zgodnie z art. 231 § 1 kodeksu pracy w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. W praktyce oznacza to, że nabywca staje się pracodawcą dla pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie zbywcy.

Czy to jest przejście zakładu pracy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę konsekwencje zarówno dla nowego i starego pracodawcy, jak również dla pracowników, istotne jest by prawidłowo ocenić czy w danej sytuacji w rzeczywistości dochodzi do przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę. Nie wszystkie bowiem przypadki wydają się oczywiste na pierwszy rzut oka.

PRZYKŁAD NR 1: Przedsiębiorca A kupuje od przedsiębiorcy B, zatrudniającego 100 pracowników, maszyny oraz niezbędne do ich obsługi oprogramowanie. Przedmiotem kupna nie jest jednak budynek fabryki, w którym przedsiębiorca B prowadził swoją działalność i w którym zatrudniał swoich pracowników.

PRZYKŁAD NR 2: Przedsiębiorca A oddaje w dzierżawę przedsiębiorcy B swoje przedsiębiorstwo na okres 3 miesięcy.

PRZYKŁAD NR 3: Samorząd gminy A likwiduje stanowiącą jej własność szkołę podstawową, przekazując wykonywane przez nią zadania publiczne z zakresu edukacji podmiotowi prowadzącemu prywatną szkołą podstawową.

Zobacz: Jak przeprowadzić zmianę regulaminu pracy?

Kiedy nastąpi przejście zakładu pracy?

REKLAMA

Odpowiedź na powyższe pytania jest niezmiernie istotna nie tylko dla pracowników lecz także dla pracodawców. Ustalenie, że w danej sytuacji nie dochodzi do przejścia zakładu pracy dla wielu może oznacza utratę pracy. Celem pracodawcy wyzbywającego się maszyn niezbędnych do prowadzenia swojej działalności (jak w przykładzie nr 1) może być bowiem np. likwidacja działalności i zwolnienie wszystkich (lub znacznej części) zatrudnionych osób. W takiej sytuacji przejście zakładu pracy może mieć zbawienne skutki dla pracownika, jako że jego pracodawcą z mocy prawa staje się nabywca.

Z tego punktu widzenia istotne jest zatem ustalenie na jakich warunkach i kiedy dochodzi do przejścia zakładu pracy. Te zaś można znaleźć w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Określenie, że w danej sytuacji dochodzi przejścia zakładu pracy zależy m.in. od jego charakteru. W sytuacji przedsiębiorstwa istotne jest bowiem przede wszystkim zbycie składników majątkowych, które służą do prowadzenia działalności. Powyższa sytuacja nie ma jednak zastosowania do instytucji wykonującej cele społeczne (np. szkoła podstawowa), gdzie istotny jest przede wszystkim transfer zadań (por. wyrok Sądu Najwyższego z 19 kwietnia 2010 roku o sygn. II PK 298/09).

Stąd też w przypadku szkoły podstawowej istotne jest nawet nie tyle przejęcie budynku szkoły, jako majątkowego składnika zakładu pracy, co zadań publicznych z zakresu edukacji. Jeżeli samorząd gminny likwiduje należącą do niego szkołę i przekazuje zadania prywatnemu podmiotowi, w danych okolicznościach faktycznych, może dojść do przejścia zakładu pracy i prywatny podmiot z mocy prawa stanie się pracodawcą dla pracowników zatrudnionych w likwidowanej szkole (przykład nr 3).

W odniesieniu do pracodawców o charakterze gospodarczym istotne jest przejęcie tych składników majątkowych, które są wystarczające do dalszego prowadzenia działalności.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 20 października 2009 roku (sygn. I PK 96/09) „ocena, że doszło do przejścia części zakładu pracy na nowego pracodawcę (art. 23[1] kodeksu pracy.), zależy od ustalenia, czy przejął on w faktyczne władanie zadania lub część zadań, stanowiących placówkę zatrudnienia, a więc w zakresie pozwalającym na wykonywanie obowiązków pracowniczych.” W sytuacji, w której pracodawca sprzedaje składniki majątkowe niezbędne i zarazem wystarczające do dalszego wykonywania działalności (maszyny i oprogramowanie – przykład nr 1), nawet wobec nieobjęcia sprzedażą budynku, w którym praca była fizycznie świadczona (budynku fabryki), będziemy mieli do czynienia z przejściem zakładu pracy.

Zobacz serwis: Czas pracy

Przejście niezależne od rodzaju czynności prawnej

Przejście zakładu pracy samo w sobie nie jest przy tym zależne od tego jakiego rodzaju czynności prawnej są tego podstawą. Stąd też z przejściem zakładu pracy będziemy mieli do czynienia nie tylko przy sprzedaży, lecz również także przy innych czynnościach prawnych, które powodują zmianę podmiotu władającego zakładem pracy lub jego częścią. Nie ulega zatem wątpliwości, że przejście zakładu pracy nastąpi również w przypadku wydzierżawienia przedsiębiorstwa będącego placówką zatrudnienia (przykład nr 2) – por. wyrok Sądu Najwyższego z 18 lutego 2010 roku o sygn. III UK 75/09.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

REKLAMA

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

REKLAMA