REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Możliwość zwolnień niektórych pracowników a wiek emerytalny

Paulina Soliwoda
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana terminów osiągania wieku uprawniającego do zakończenia aktywności zawodowej niesie za sobą również potrzebę dostosowania przepisów z ustaw pragmatycznych określających możliwość rozwiązania stosunku pracy z osobami wykonującymi zawody i prace wymagające szczególnych umiejętności.

Ustawodawca jednym aktem – ustawą z dnia 23 listopada 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego – dostosował przepisy z 20 innych aktów normatywnych. Zniesiona została możliwość zwolnienia pracownika, który ukończył 65 lat.

Autopromocja

Konstytucyjny zakaz dyskryminacji

Zgodnie z Konstytucją nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z żadnej przyczyny. Zakaz ten znajduje także odzwierciedlenie w prawie pracy. Kodeks pracy stanowi, iż jakakolwiek dyskryminacja, w szczególności ze względu na wiek i płeć, jest niedopuszczalna. Równe traktowanie oznacza takie same możliwości w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, awansowania oraz dostępu do szkoleń w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych. Dodatkowo z orzecznictwa sądowego wynika również, że osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Mianowany nauczyciel akademicki

Od początku 2013 roku obowiązuje zmieniony art. 127 ust. 2 ustawy z dn. 27 lipca 2005 – Prawo o szkolnictwie wyższym. W świetle nowych regulacji stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego wygasać będzie dopiero z ukończeniem 67. roku życia, pod warunkiem, że taka osoba nabyła już prawo do emerytury. Jeżeli nawet z ukończeniem tego wieku nie będzie ona uprawniona do otrzymywania świadczenia z ZUS, to wygaśnięcie stosunku pracy nastąpi z rokiem akademickim, w którym faktycznie je otrzyma. Co za tym idzie, nauczyciel przechodzący na emeryturę z powodu ukończenia 67 lat nie może zostać ponownie mianowany. Stosunek pracy profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego w uczelni publicznej będzie wygasać z końcem roku akademickiego, w którym ukończy on 70 lat.

Zmiana sytuacji docentów

Podwyższenie wieku emerytalnego nie pozostało także bez echa dla art. 22 ust. 1 ustawy z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw. W świetle nowych przepisów praca na stanowisku docenta będzie możliwa nie dłużej niż do końca roku akademickiego, w którym dana osoba ukończy 67. rok życia. Warunkiem niezbędnym jest jednak także nabycie prawa do emerytury. W przypadku jego braku, wygaśnięcie stosunku pracy nastąpi z końcem roku akademickiego, w którym prawo do takiego świadczenia zostało nabyte. Ustawodawca, wprowadzając takie zmiany, zwracał uwagę na konieczność poprawy niekorzystnej struktury demograficznej oraz potrzebę tworzenia miejsc pracy dla młodych naukowców, którzy korzystając z nowych uregulowań zyskają możliwość uproszczenia ścieżki awansu naukowego oraz akademickiego.

Wydłużony czas pracy

Zmiana wieku emerytalnego spowoduje także brak możliwości rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym w szkole na podstawie mianowania tylko z powodu ukończenia 65. roku życia. Taka sama sytuacja spotka urzędników państwowych i inspektorów kontroli skarbowej. Powodem do rozwiązania stosunku pracy z taką osobą może być utrata fizycznej lub psychicznej zdolności do pracy na zajmowanym stanowisku, co musi być potwierdzone przez komisję lekarską. Minister sprawiedliwości utraci także możliwość do odwołania komornika z zajmowanego stanowiska z powodu ukończenia 65 lat. Tak samo prezes Urzędu Patentowego nie będzie mógł rozwiązać stosunku pracy z ekspertem, którego powołał. Ochronie podlegają też kuratorzy zawodowi, zachowujący pracę mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Dyrektor Urzędu Morskiego również nie skreśli z listy pilota po ukończeniu przez niego 65. roku życia. Analogiczna jest sytuacja inspektorów zatrudnionych w Państwowej Inspekcji Pracy. Powodem rozwiązania stosunku pracy nie może być już osiągnięcie 65. roku życia przez urzędnika służby cywilnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kiedy utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia?

Sędziowie

Zgodnie z nowelizacją art. 100 par. 4a i 4b ustawy z dn. 23 listopada 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych, sędzia w stanie spoczynku otrzymuje jednorazową odprawę z chwilą osiągnięcia 67 roku życia. Analogicznie jest w przypadku sędziego, który powrócił na stanowisko poprzednio zajmowane bądź stanowisko równorzędne poprzednio zajmowanemu w trybie art. 74 § 1a.

Kierownik apteki

Od 1. stycznia 2013 r. pełnienie stanowiska kierownika apteki nie jest ograniczone wiekiem, co wynika z nowelizacji ustawy z 6. września 2001 – Prawo farmaceutyczne. Do końca grudnia 2012 osoba nadzorująca pracę apteki nie mogła przekroczyć 65. roku życia, choć miała możliwość przedłużenia tego okresu o kolejne pięć lat, natomiast w świetle nowych przepisów powyższe ograniczenie jest bezprzedmiotowe.

Kontroler ruchu lotniczego

Od początku 2013 roku został uchylony art. 101 ust. 3 ustawy z 3. lipca 2002 – Prawo lotnicze. Z prawa unijnego nie wynika górna granica wieku dla osób wykonujących czynności lotnicze na podstawie posiadanej licencji. Europejskie orzeczenie lekarskie klasy 3 dla kontrolerów ruchu lotniczego zostało określone przez Europejską Organizację do spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej. Zgodnie z nim taka osoba musi mieć przeprowadzone badania elektrokardiografii wysiłkowej lub inne odpowiednie badania kardiologiczne w wieku 65 lat, a następne co 4 lata.

Opiekunowie

Zmiany były konieczne również w ustawie z 12. marca 2004 r. o pomocy społecznej. Nowelizacja dotyczy art. 41 ust. 4 i 5, zgodnie z którym osoba, która musiała zrezygnować z zatrudnienia na rzecz konieczności sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad trwale lub ciężko chorym członkiem rodziny oraz niezamieszkującymi z matką, ojcem lub rodzeństwem będzie miała opłacaną składkę na ubezpieczenie rentowe i emerytalne nie dłużej, niż do czasu osiągnięcia łącznego stażu ubezpieczeniowego wynoszącego 25 lat. Z takiego rozwiązania nie będą mogły jednak skorzystać osoby, które w dniu złożenia wniosku będą miały ukończony 50. rok życia, ale bez co najmniej 10 lat podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23. listopada 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego (Dz. U. z 2012 r., poz. 1544),

Konstytucja RP – art. 32 ust.2,

Ustawa z dn. 26. czerwca 1974 – Kodeks pracy (Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA