| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Możliwość zwolnień niektórych pracowników a wiek emerytalny

Możliwość zwolnień niektórych pracowników a wiek emerytalny

Zmiana terminów osiągania wieku uprawniającego do zakończenia aktywności zawodowej niesie za sobą również potrzebę dostosowania przepisów z ustaw pragmatycznych określających możliwość rozwiązania stosunku pracy z osobami wykonującymi zawody i prace wymagające szczególnych umiejętności.

Ustawodawca jednym aktem – ustawą z dnia 23 listopada 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego – dostosował przepisy z 20 innych aktów normatywnych. Zniesiona została możliwość zwolnienia pracownika, który ukończył 65 lat.

Konstytucyjny zakaz dyskryminacji

Zgodnie z Konstytucją nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z żadnej przyczyny. Zakaz ten znajduje także odzwierciedlenie w prawie pracy. Kodeks pracy stanowi, iż jakakolwiek dyskryminacja, w szczególności ze względu na wiek i płeć, jest niedopuszczalna. Równe traktowanie oznacza takie same możliwości w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, awansowania oraz dostępu do szkoleń w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych. Dodatkowo z orzecznictwa sądowego wynika również, że osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Mianowany nauczyciel akademicki

Od początku 2013 roku obowiązuje zmieniony art. 127 ust. 2 ustawy z dn. 27 lipca 2005 – Prawo o szkolnictwie wyższym. W świetle nowych regulacji stosunek pracy mianowanego nauczyciela akademickiego wygasać będzie dopiero z ukończeniem 67. roku życia, pod warunkiem, że taka osoba nabyła już prawo do emerytury. Jeżeli nawet z ukończeniem tego wieku nie będzie ona uprawniona do otrzymywania świadczenia z ZUS, to wygaśnięcie stosunku pracy nastąpi z rokiem akademickim, w którym faktycznie je otrzyma. Co za tym idzie, nauczyciel przechodzący na emeryturę z powodu ukończenia 67 lat nie może zostać ponownie mianowany. Stosunek pracy profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego w uczelni publicznej będzie wygasać z końcem roku akademickiego, w którym ukończy on 70 lat.

Zmiana sytuacji docentów

Podwyższenie wieku emerytalnego nie pozostało także bez echa dla art. 22 ust. 1 ustawy z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw. W świetle nowych przepisów praca na stanowisku docenta będzie możliwa nie dłużej niż do końca roku akademickiego, w którym dana osoba ukończy 67. rok życia. Warunkiem niezbędnym jest jednak także nabycie prawa do emerytury. W przypadku jego braku, wygaśnięcie stosunku pracy nastąpi z końcem roku akademickiego, w którym prawo do takiego świadczenia zostało nabyte. Ustawodawca, wprowadzając takie zmiany, zwracał uwagę na konieczność poprawy niekorzystnej struktury demograficznej oraz potrzebę tworzenia miejsc pracy dla młodych naukowców, którzy korzystając z nowych uregulowań zyskają możliwość uproszczenia ścieżki awansu naukowego oraz akademickiego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

WNCL

Butikowa firma doradcza wyspecjalizowana w strategicznym zarządzaniu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »