REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozew o wynagrodzenie za nadgodziny

Damian Skowron
Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. /Fot. Fotolia
Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Pracownik może przed sądem pracy może dochodzić wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Jak udowodnić zasadność roszczenia przed sądem? W jaki sposób udowodnić nadgodziny?

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Praca w godzinach nadliczbowych stanowi jeden z obowiązków pracownika. Jest ona wykonywana na polecenie pracodawcy i jest dopuszczalna w razie „szczególnych potrzeb pracodawcy”. Przy tym nieuzasadniona okolicznościami faktycznymi odmowa pracy w godzinach nadliczbowych może spotkać się z negatywnymi konsekwencjami dla pracownika w postaci kary porządkowej (upomnienie lub nagana) lub nawet wypowiedzenia umowy o pracę.

W sytuacji pracy ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy przysługuje mu wynagrodzenie zasadnicze oraz określony w art. 1511 kodeksu pracy dodatek w wysokości 100% lub 50% wynagrodzenia. Dodatek w wysokości 100% zwykłego wynagrodzenia przysługuje za pracę świadczoną w godzinach nadliczbowych w porze nocnej; w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy oraz w dniu wolnym dla pracownika udzielonym mu w zamian za pracę w niedzielę lub święto. Ponadto pełna wysokość dodatku przysługuje w przypadku przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy. Dodatek w wysokości 50% będzie przysługiwał w pozostałych przypadkach.

Zobacz serwis: Wynagrodzenia

WAŻNE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje zwykłe wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 50% lub 100%.

Roszczenie pracownika

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami

Pracownik świadczący pracę w godzinach nadliczbowych nabywa roszczenie o wypłatę wynagrodzenia oraz dodatku. Jeżeli jednak pracodawca nie będzie skory zapłacić, roszczenie to może być dochodzone przed sądem pracy.

WAŻNE

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Roszczenie o wynagrodzenie oraz dodatek ulega przedawnieniu po upływie 3 lat od daty wymagalności. Roszczenie to staje się wymagalne z datą, w której powinno być wypłacone, czyli przeważnie z datą wypłaty za dany miesiąc pracy, w którym wystąpiły godziny nadliczbowe.

Gdy nadgodzin nie ma w ewidencji czasu pracy

Jednym z najpoważniejszych problemów może być jednak udowodnienie zasadności roszczenia. W takiej bowiem sytuacji to na pracowniku będzie spoczywał ciężar dowodu, co oznacza, że to pracownik będzie zmuszony wykazać godziny pracy.

Jak tego dokonać, biorąc pod uwagę że to pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy, a najczęściej też nie ewidencjonuje godzin nadliczbowych?
W takiej sytuacji pracownik będzie mógł posłużyć wszelkimi dostępnymi źródłami dowodowymi. Nie ma bowiem żadnych przeciwwskazań, by dowodząc zasadność swojego roszczenia pracownik posłużył się zeznaniami świadków.

PRZYKŁAD

W pozwie pracownik dochodzący wynagrodzenia za nadgodziny powołał na świadków byłych pracowników, którzy będą mogli zeznać że pracował w godzinach nadliczbowych.

Co prawda takie dowody zawsze mają mniejszą wartość dowodową, niż ewidencja czasu pracy, jednak jako takie powinny być ocenione przez sąd, który może przyjąć za wiarygodne i uznać zasadność roszczenia pracownika (por. wyrok Sądu Najwyższego z 7 czerwca 2011 roku o sygn. II PK 317/10).

Ponadto pracownik może korzystać z szerokiej gamy tzw. domniemań faktycznych. Przykładowo przedstawiając w sądzie wydruk maila służbowego wysłanego z poczty służbowej przez pracownika po godzinach pracy może rodzić domniemanie, iż świadczył on pracę w godzinach ponadliczbowych.

WAŻNE

Dochodząc roszczeń o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych na pracowniku spoczywa ciężar dowodu. Musi on zatem wykazać, że pracował w godzinach nadliczbowych w wymiarze, który uzasadnia wysokość żądanej kwoty. Niemniej jednak, w określonych okolicznościach ciężar dowodu będzie przerzucony na pracodawcę.

Przerzucenie ciężaru dowodowego

Ponadto z pomocą pracownikowi przychodzi również bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego, który w określonych sytuacjach przerzuca ciężar dowodu na pracodawcę. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 14 maja 1999 roku (sygn. I PKN 62/99) ciężar dowodu może zostać przerzucony na pracodawcę, jeżeli nie wywiązał się on z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy.

WAŻNE

Jeżeli pracodawca nie prowadził ewidencji czasu pracy to sąd może przerzucić nań ciężar dowodu. Oznacza to, że to pracodawca będzie musiał wykazać, że roszczenie pracownika nie jest zasadne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

    Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

    Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

    Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

    RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

    W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

    Praca zdalna znacząco zmniejsza ślad węglowy, ale tylko w określonych warunkach

    Pracownicy zdalni mogą zostawiać aż o 54 proc. mniejszy ślad węglowy niż osoby pracujące stacjonarnie, jednak tylko przy spełnieniu pewnych warunków - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Kluczowe są ich prywatne wybory dotyczące stylu życia i organizacja pracy.

    REKLAMA

    Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

    Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

    Odjechane wyjazdy integracyjne – klucz do zgranego i efektywnego zespołu

    W obliczu narastających wyzwań konkurencyjnych i szybkiego tempa zmian nowoczesne przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, jak ważne jest budowanie zespołów pracowników, które są w stanie skutecznie współpracować i dążyć do osiągnięcia wspólnych celów. Wyjazdy integracyjne stanowią jedną z nieocenionych metod kształtowania więzi między pracownikami. Ich organizacja weszła na inny poziom, gdzie ważne są kreatywne pomysły zabaw i sposoby na budowanie więzi w zespole. 

    Workation czyli pracowakacje. Sposób na przedłużenie wakacji?

    Jesień, nawet jeśli przysłowiowo złota, jest początkiem mało przyjaznej części roku. Krótkie dni, brak słońca, deszcz, chłód... Dla wielu osób jest to trudny okres, w czasie którego zmagają się z brakiem energii do pracy. Na szczęście mogą to zmienić, decydując się na pracowakacje. 

    Przemoc w miejscu pracy. Jak się przed nią bronić

    Przemoc w miejscu pracy to poważny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to zachowanie nieakceptowalne, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Dlatego też istnieje konieczność wprowadzenia odpowiednich środków ochrony mających na celu zapobieganie przemocy w miejscu pracy oraz reagowanie na nią w przypadku jej wystąpienia. 

    REKLAMA

    Przemoc seksualna w miejscu pracy

    Przemoc seksualna w miejscu pracy to poważne naruszenie praw pracowniczych oraz zagrożenie ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Jest to problem o rosnącym znaczeniu, który wymaga szczególnej uwagi ze strony pracodawców i społeczeństwa. 

    Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

    Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

    REKLAMA