REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy pracodawca spóźnia się z wypłatą pensji

Damian Skowron
Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia.
Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w ustalonym terminie, nie później niż do 10 dnia następnego miesiąca. Jakie prawa ma pracownik w odniesieniu do pracodawcy, który spóźnia się z wypłatą pensji?

Wynagrodzenie pracownika

Autopromocja

Przepisy kodeksu pracy zawierają regulacje dotyczące wynagrodzenia pracownika oraz jego ochrony. Generalną zasadą jest wypłacanie wynagrodzenia za pracę wykonaną (art. 80 kodeksu pracy). Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Obowiązuje zasada, iż wynagrodzenie jest wypłacane „z dołu” (art. 85 kodeksu pracy), niemniej nie ma przeciwwskazań, by pracodawca i pracownik umówili się, że wynagrodzenie będzie wypłacane „z góry” (wyrok Sądu Najwyższego z 4 sierpnia 1999 roku o sygn. I PKN 191/99).

Terminowe wypłacanie wynagrodzenia

Terminowe wypłacanie wynagrodzenia jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, co też zostało wskazane w art. 94 pkt. 5 kodeksu pracy. W takiej sytuacji powstaje pytanie co też może zrobić pracownik w przypadku, gdy jego pracodawca dopuszcza się zwłoki w wypłacie wynagrodzenia?

Zobacz serwis: Wynagrodzenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z podstawowych obowiązku pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia.

Grzywna dla pracodawcy

Przede wszystkim zaniedbanie podstawowego obowiązku przez pracodawcę, jakim jest terminowe wypłacenie wynagrodzenia stanowi wykroczenie. Zgodnie z art. 282 § 1 pkt. 1 jeżeli pracodawca nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje potrąceń, podlega karze grzywny od 1 do 30 tys. złotych.

Grzywna w takiej sytuacji nakładana jest przez sąd, zaś postępowanie jest prowadzone z wniosku inspektora pracy. Dla pracownika ma to o tyle istotne znaczenie, że w przypadku opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia powinien on zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy, która winna wszcząć postępowanie kontrolne (zgodnie z przepisami ustawy z 13 kwietnia 2007 roku o Państwowej Inspekcji Pracy).

Nieterminowe wypłacenie wynagrodzenia jest wykroczeniem, za które pracodawca może być ukarany karą grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. zł. Kara może zostać nałożona zarówno na samego pracodawcę (jako podmiot), jak też na kierownika jednostki zatrudniającej pracownika. Pracownik, który nie otrzymał w terminie wynagrodzenia powinien zawiadomić o tym Państwową Inspekcję Pracy, która powinna wszcząć postępowanie kontrolne.

Rozwiązanie umowy i odszkodowanie

Jako, że wypłata wynagrodzenia stanowi podstawowy obowiązek pracodawcy, jego naruszenie uprawnia również pracownika do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, w trybie art. 55 § 11 kodeksu pracy. Nieterminowe wypłacenie wynagrodzenia stanowi bowiem ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy, niezależnie od tego, czy przyczyną takiej sytuacji jest niezawiniony przez pracodawcę brak środków finansowych na wypłaty (wyrok Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 2000 roku o sygn. I PKN 516/99).

Co istotne, w takiej sytuacji pracownik będzie mógł dochodzić odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku umowy na czas nieokreślony będzie to wynagrodzenie za taki okres wypowiedzenia, który obowiązywałby w danym momencie pracownika. Przy umowie na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy odszkodowanie przysługuje w wysokości półmiesięcznego wynagrodzenia.

Żądanie odszkodowania bynajmniej też nie oznacza, że pracownik nie może domagać się wypłaty zaległego wynagrodzenia.

Pracodawca zalegał pracownikowi (zatrudnionemu na umowie na czas nieokreślony) z wypłatą wynagrodzenia w wysokości 3 tys. zł za okres dwóch miesięcy. Pracownik rozwiązał umowę z pracodawcą bez wypowiedzenie w trybie art. 55 § 11kodeksu pracy i wniósł pozew do sądu. Zakładając, że w tym czasie obowiązywałby go 3-miesięczny okres wypowiedzenia, pracownik może zażądać wypłaty od pracodawcy zaległego wynagrodzenia za dwa miesiące (6 tys. zł) oraz odszkodowania w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia (9 tys. zł).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA