reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wychowawczy nie obniża wymiaru urlopu wypoczynkowego

Urlop wychowawczy nie obniża wymiaru urlopu wypoczynkowego

Przebywanie na urlopie wychowawczym powodowało proporcjonalne obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego. Obniżenie wymiaru następowało z każdym pełnym miesiącem. Obecnie po nowelizacji Kodeksu pracy urlop wychowawczy nie obniża wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Prawo do urlopu

Prawo do nieprzerwanego odpoczynku od pracy jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Szczegółowe zapisy odnoszące się do prawa do urlopu wypoczynkowego zostały uregulowane w kodeksie pracy oraz w rozporządzeniach. Zgodnie z art. 152 kodeksu pracy każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.

Zgodnie z art. 154 § 1 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopowych w zależności od stażu pracy. Art. 161 kodeksu pracy stanowi, iż wymiar urlopu wypoczynkowego powinien być wykorzystywany w danym roku kalendarzowym, za który przysługuje.

Niemniej niewykorzystanie go w pełnym wymiarze nie oznacza, że przepada. Jako urlop zaległy powinien być wykorzystany przez pracownika do 30 września następnego roku (art. 168 kodeksu pracy).

Redakcja poleca produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Niezależnie od tego należy pamiętać, że roszczenie o urlop wypoczynkowy ulega również przedawnieniu po upływie 3 lat od daty wymagalności (art. 291 kodeksu pracy). W orzecznictwie Sądu Najwyższego datę wymagalności oznacza się jako koniec roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje (por. uchwała Sądu Najwyższego z 20 lutego 1980 roku o sygn. V PZP 6/79) lub też do końca okresu, w którym urlop zaległy powinien być wykorzystany (odpowiednio wyrok Sądu Najwyższego z 11 kwietnia 2001 roku o sygn. I PKN 367/00).

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego

Urlop proporcjonalny

Przepisy prawa pracy przewidują, że przysługujący pracownikowi w danym roku kalendarzowym urlop powinien być przez niego wykorzystany w pełnym wymiarze. Zgodnie z art. 152 § 2 kodeksu pracy pracownik nie może się zrzec przysługującego mu urlopu.

Wyjątki od tej zasady określa ustawa. Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 1552 kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu w sytuacji, gdy pracownik jest nieobecny w pracy, a przyczyną nieobecności jest urlop bezpłatny, urlop wychowawczy, tymczasowe aresztowanie, odbywanie kary pozbawienia wolności lub nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy.

Wymiar urlopu wypoczynkowego nie ulega obniżeniu w odniesieniu do już wykorzystanych dni urlopowych.

Obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego następuje w sytuacji, gdy nieobecność w pracy z wyżej wskazanych przyczyn trwa co najmniej jeden miesiąc. Obniżenie wymiaru następuje z upływem każdego pełnego miesiąca kalendarzowego. Upływ każdego pełnego miesiąca kalendarzowego powoduje obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego o 1/12.

Forum Kadry - Urlopy

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama