REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wychowawczy nie obniża wymiaru urlopu wypoczynkowego

Damian Skowron
Pomniejszenie urlopu wypoczynkowego. /Fot. Fotolia
Pomniejszenie urlopu wypoczynkowego. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przebywanie na urlopie wychowawczym powodowało proporcjonalne obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego. Obniżenie wymiaru następowało z każdym pełnym miesiącem. Obecnie po nowelizacji Kodeksu pracy urlop wychowawczy nie obniża wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Prawo do urlopu

Prawo do nieprzerwanego odpoczynku od pracy jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Szczegółowe zapisy odnoszące się do prawa do urlopu wypoczynkowego zostały uregulowane w kodeksie pracy oraz w rozporządzeniach. Zgodnie z art. 152 kodeksu pracy każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z art. 154 § 1 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopowych w zależności od stażu pracy. Art. 161 kodeksu pracy stanowi, iż wymiar urlopu wypoczynkowego powinien być wykorzystywany w danym roku kalendarzowym, za który przysługuje.

Niemniej niewykorzystanie go w pełnym wymiarze nie oznacza, że przepada. Jako urlop zaległy powinien być wykorzystany przez pracownika do 30 września następnego roku (art. 168 kodeksu pracy).

Redakcja poleca produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Niezależnie od tego należy pamiętać, że roszczenie o urlop wypoczynkowy ulega również przedawnieniu po upływie 3 lat od daty wymagalności (art. 291 kodeksu pracy). W orzecznictwie Sądu Najwyższego datę wymagalności oznacza się jako koniec roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje (por. uchwała Sądu Najwyższego z 20 lutego 1980 roku o sygn. V PZP 6/79) lub też do końca okresu, w którym urlop zaległy powinien być wykorzystany (odpowiednio wyrok Sądu Najwyższego z 11 kwietnia 2001 roku o sygn. I PKN 367/00).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego

Urlop proporcjonalny

Przepisy prawa pracy przewidują, że przysługujący pracownikowi w danym roku kalendarzowym urlop powinien być przez niego wykorzystany w pełnym wymiarze. Zgodnie z art. 152 § 2 kodeksu pracy pracownik nie może się zrzec przysługującego mu urlopu.

Wyjątki od tej zasady określa ustawa. Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 1552 kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu w sytuacji, gdy pracownik jest nieobecny w pracy, a przyczyną nieobecności jest urlop bezpłatny, urlop wychowawczy, tymczasowe aresztowanie, odbywanie kary pozbawienia wolności lub nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy.

Wymiar urlopu wypoczynkowego nie ulega obniżeniu w odniesieniu do już wykorzystanych dni urlopowych.

Obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego następuje w sytuacji, gdy nieobecność w pracy z wyżej wskazanych przyczyn trwa co najmniej jeden miesiąc. Obniżenie wymiaru następuje z upływem każdego pełnego miesiąca kalendarzowego. Upływ każdego pełnego miesiąca kalendarzowego powoduje obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego o 1/12.

Forum Kadry - Urlopy

Pracownica, której w pełnym wymiarze przysługuje 20 dni urlopowych, była na urlopie wychowawczym przez trzy pełne miesiące od 1 stycznia do 31 marca 2012 roku. W takiej sytuacji wymiar przysługującego jej urlopu wypoczynkowego obniża się o 3/12. Oznacza to, że wymiar urlopu przysługującego pracownicy ulegnie obniżeniu o 5 dni urlopowych.

Sumowanie dni niepełnych części miesięcy

Szczegółowe zasady obniżana wymiaru urlopu wypoczynkowego określają przepisy rozporządzenia z 8 stycznia 1997 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Zgodnie z § 2 rozporządzenia jeżeli okresy nieobecności, o których wspomina art. 1552 § 1 kodeksu pracy (urlop bezpłatny, urlop wychowawczy, tymczasowe aresztowanie, odbywanie kary pozbawienia wolności lub nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy) obejmują części miesięcy kalendarzowych, przy proporcjonalnym obniżeniu urlopu wypoczynkowego za miesiąc uważa się łącznie 30 dni.

Urlop macierzyński i ojcowski od 2013 roku

Innymi słowy przy obniżaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego bierze się pod uwagę również zsumowaną liczbę dni nieobecności, które nie wypełniły miesiąca kalendarzowego. Warto wskazać, iż mogą być zsumowane dni nieobecności z różnych przyczyn.

Pracownik w 2012 roku przebywał 15 dni na urlopie bezpłatnym oraz 15 dni na urlopie wychowawczym. Suma dni nieobecności wyniosła 30 dni, stąd też wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego dotychczas obniżano o 1/12. Aktualnie przy obniżaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego nie bierze się pod uwagę urlopu wychowawczego.

Zobacz serwis: Urlopy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA