REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest ukryta komunikacja?

Subskrybuj nas na Youtube
Ukryta komunikacja. /Fot. Fotolia
Ukryta komunikacja. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z barier utrudniających efektywną komunikację są tzw. komunikaty ukryte. Na czym polega "komunikacja ukryta"?

Zacznijmy od przykładu:

REKLAMA

Autopromocja

Agata i Piotr zaplanowali wspólny wyjazd do Krakowa. Agata jedzie służbowo - ma poprowadzić szkolenie. Piotr jedzie tam prywatnie. Po zajęciach, które poprowadzi Agata, planują zwiedzanie miasta, spędzenie czasu razem.

Kilka dni przed wyjazdem Piotr zaczyna mieć problemy zdrowotne. Agata niepokoi się o zdrowie Piotra, sprawa nie jest błaha. Z drugiej strony bardzo się nastawiła na wspólny wyjazd. Chce wiedzieć, czy w tej sytuacji Piotr z nią pojedzie. Wysyła do niego SMS-a: jak się mają Twoje problemy zdrowotne do naszego wyjazdu?

Zobacz: Przekaz bez zakłóceń

Dla Agaty oczywiste jest, że w tym pytaniu zawarte jest drugie, dużo istotniejsze: czy jedziesz ze mną do Krakowa?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wieczorem przychodzi odpowiedź od Piotra: nie nadaję się w zasadzie teraz na takie wyjazdy.

Co z tej odpowiedzi rozumie Agata? Że Piotr z nią nie jedzie. Skoro ona zapytała w swoim mniemaniu, „czy jedziesz ze mną do Krakowa?”, to odpowiedź według niej brzmi: nie, nie jadę.

Wysyła do Piotra kolejną wiadomość: odwołaj w takim razie rezerwację w hotelu, numer telefonu jest na stronie internetowej.

Agata próbuje sobie poradzić z poczuciem zawodu, jakiego doznała. Trudno jest jej jednak złościć się na niego, bo powodem odwołania wyjazdu jest stan zdrowia Piotra. Myśli: no tak, Piotr ma poważne problemy, bez sensu, żeby jechał w tak daleką podróż bez potrzeby, do tego ja będę zajęta prawie cały dzień. Nie mogę być taką egoistką. To dużo lepsze rozwiązanie w tej sytuacji, żebym pojechała sama.

Zobacz również: Komunikacja wewnętrzna w firmie

Kiedy Agata już sama sobie "wytłumaczyła", że tak jest lepiej, otrzymuje wiadomość od Piotra: a czy ja napisałem, że nie jadę?

Kiedy podaję ten przykład na warsztatach, słyszę od kobiet: tak, tak właśnie napisał! Przecież Agata zapytała o wspólny wyjazd! Mężczyźni reagują podobnie jak Piotr: przecież on odpowiedział tylko na pytanie, które było w SMS-ie: że jego stan zdrowia nie pozwala teraz na podobne wyjazdy. Ale to nie jest równoznaczne z tym, że nie jedzie z Agatą do Krakowa.

Jeśli podejść do zagadnienia statystycznie, to mężczyźni raczej nie nadają komunikatów ukrytych. Nie rozumieją też, po co robią to kobiety. Dlaczego nie pytają wprost? Dlaczego nie mówią wyraźnie o tym, czego chcą? Skoro sami nie nadają takich komunikatów, to też nie doszukują się w każdym zdaniu ukrytego sensu, innego znaczenia. Czarne jest czarne, białe jest białe.

Kobiety przeciwnie: będąc autorkami takich komunikatów, doszukują się ukrytego sensu tam, gdzie czasem go nie ma. Wyciągają wnioski, które, jak w opisanym przykładzie, mogą być dla nich przykre, czy niekorzystne, kiedy w rzeczywistości druga strona nie miała zamiaru powiedzieć, ani zrobić nic, co by tego typu wnioskowanie uzasadniało.

Anegdotyczna jest historia o karnecie na siłownię kupionym żonie przez męża. Mąż będąc w centrum handlowym, zobaczył reklamę klubu fitness zachęcającą kobiety do uczestnictwa w zajęciach sportowych. Dodatkowo kusząca była promocyjna cena karnetu. Przypomniał sobie, jak niedawno żona narzekała, że nie ma czasu dla siebie, że chciałaby móc wyjść z domu, pobyć z ludźmi, spędzić choćby godzinę, czy dwie aktywnie i nie myśleć wtedy o domu, dzieciach i pracy. Nie zastanawiając się, kupił karnet i zadowolony pojechał do domu. Jakież było jego zdziwienie, kiedy żona na widok karnetu nie zareagowała radością, ale przygnębieniem i złością. Skoro kupił jej karnet na siłownię to znaczy, że uważa ją za grubą i nieatrakcyjną. A że nie chciał tego mówić wprost to w ten sposób dał jej do zrozumienia, że powinna się sobą zająć.

Zobacz serwis: Komunikacja

Ile nerwów i niepotrzebnych emocji kosztują takie interpretacje!

Do nieporozumień wynikających z używania komunikatów ukrytych dochodzi najczęściej, kiedy komunikacja ma miejsce między kobietą a mężczyzną, zarówno w relacjach prywatnych, jak i zawodowych. Jeśli rozmawiają ze sobą tylko kobiety, to najczęściej ukryte komunikaty są odczytywane przez odbiorczynię właściwie i komunikacja przebiega bez zakłóceń.

Warto jednak zwrócić uwagę na pozytywny aspekt interpretowania ukrytych komunikatów. Kobiety, z reguły bardziej nastawione na budowanie pozytywnych relacji w grupie, niż mężczyźni, szybciej potrafią rozpoznać sygnały świadczące o tym, że rozmówca czuje się niekomfortowo, że nie mówi tego, co rzeczywiście myśli. Trafniej interpretują mowę ciała, ton głosu. Wychwytują niespójności między komunikatami werbalnymi i niewerbalnymi. Dzięki temu też szybciej są w stanie podjąć kroki zaradcze i wyjaśnić sytuację.

Najlepszym rozwiązaniem jest zatem szukanie złotego środka:

- Dla kobiet jest to uczenie się wyrażania swoich próśb i zadawania pytań w formie komunikatów otwartych - w przykładzie opisanym wcześniej, gdyby Agata zapytała wprost Piotra: "czy w związku z wynikami badań rezygnujesz z naszego wyjazdu, czy mimo tych wyników jedziemy razem do Krakowa?" zapewne oszczędziłaby sobie zdenerwowania i poczucia zawodu, a Piotrowi zaskoczenia.

- Mężczyźni, świadomi, że kobiety w taki sposób formułują swoje komunikaty i chcący pracować nad budowaniem pozytywnej relacji z partnerką, mogą natomiast uczyć się zwracania większej uwagi na formę jej wypowiedzi - jeśli podejrzewam, że w pytaniu może być zawarte inne, mogę dopytać: pytasz mnie o to, czy w ogóle powinienem teraz gdziekolwiek wyjeżdżać, czy chcesz wiedzieć, czy pojadę z tobą do Krakowa?

Odkrywanie i deszyfrowanie komunikatów ukrytych jest jednym z pierwszych kroków na drodze do efektywnej komunikacji.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Autor: Teresa Piatczyc Jachimowska, www.treco.pl

Bibliografia: Oppermann, K., Weber, E., "Język kobiet język mężczyzn. Jak porozumiewać się w miejscu pracy", Gdańsk 2000.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA