reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie pracownika - odwołanie do sądu

Zwolnienie pracownika - odwołanie do sądu

W razie rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę można odwołać się do sądu pracy. Uchybienie terminu nie zamyka pracownikowi drogi do sądu. Istnieje możliwość jego przywrócenia. Jak pracownik skutecznie może odwołać się do sądu pracy?

Wadliwe wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony może być nieuzasadnione albo może naruszać przepisy o wypowiadaniu tych umów. Pracownik ma prawo wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Sąd orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
Wadliwe wypowiedzenie umowy na czas określony i na czas wykonywania określonej pracy.

Jeżeli jednak wypowiedzenie naruszające przepisy o wypowiadaniu umów dotyczy umów na czas określony lub umów zawieranych na czas wykonywania określonej pracy, sąd orzeka jedynie o odszkodowaniu.

Wadliwe rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Jeśli pracodawca rozwiązał umowę łączącą go z pracownikiem bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów, sąd orzeka o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Pouczenie

Pracodawca ma obowiązek pouczenia o możliwości odwołania się do sądu pracy. Określa sąd i termin, w którym można złożyć odwołanie. Informacje te powinny być zamieszczone w dokumentach powiadamiających o wypowiedzeniu umowy bądź rozwiązaniu jej bez wypowiedzenia.

Zobacz: Zatrudnianie i zwalnianie

Przywrócenie terminu do odwołania

Zgodnie z art. 265 Kodeksu pracy jeżeli pracownik nie dokonał (bez swojej winy) w terminie określonych czynności, sąd pracy na jego wniosek postanowi o przywróceniu uchybionego terminu.

Do tych czynności należy:
- możliwość wystąpienia z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od otrzymania; w razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy;
- wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę;
- wniesienie żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę;
- wniesienie żądania nawiązania umowy o pracę do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy.

Termin

W przypadku dokumentów zawiadamiających o wypowiedzeniu umowy termin na wniesienie odwołania wynosi 7 dni od ich doręczenia, a dokumentów świadczących o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia- 14 dni od doręczenia lub od dnia wygaśnięcia umowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama