| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Ruchomy czas pracy

Ruchomy czas pracy

Ruchomy czas pracy pozwoliłby pracownikowi na rozpoczęcie pracy o wybranej przez siebie godzinie. Zmianami w Kodeksie pracy zajmuje się obecnie Sejm.

Projekt zmiany Kodeksu pracy przewiduje uelastycznienie czasu pracy. Jedną z propozycji jest wprowadzenie tzw. ruchomego czasu pracy, czyli instytucji, która obecnie w Kodeksie pracy nie jest uregulowana.

W nowym systemie przewidywane są dwa warianty. Po pierwsze, możliwe jest wyznaczenie przez pracodawcę pracownikowi różnych godzin rozpoczynania pracy w poszczególne dni pracy, także w ten sposób, iż w kolejnym dniu pracownik rozpoczynałby pracę o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim. W drugim zaś wariancie pracodawca ustaliłby przedział czasowy, w jakim pracownicy mieliby stawić się w miejscu pracy, by przepracować liczbę godzin, wynikającą z obowiązującego ich systemu i rozkładu czasu pracy.

Należy jednak pamiętać, iż omawiany rozkład pracy w obu przypadkach nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, co zapewnia art. 132 i 133 Kodeksu pracy.
W związku z powyższymi zmianami konieczne jest nowe określenie doby pracowniczej. W przypadku ruchomego czasu pracy ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowiłoby pracy w godzinach nadliczbowych.

Zobacz również: Wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach 2013 r.

Projekt został bardzo pozytywnie oceniony przez PKPP Lewiatan. Jak podkreśla organizacja, obecnie dobę definiuje się jako 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Wystarczy, że w kolejnym dniu pracownik rozpocznie pracę o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim, to w rozumieniu tego przepisu wykonuje pracę jeszcze w poprzedniej dobie pracowniczej. Zatem uznaje się, że jest to praca wykonywana ponad dobową normę czasu pracy i jest traktowana jako nadgodzina.

- W efekcie pracodawcy ponoszą duże koszty i nie chcą zgadzać się na ustalenie ruchomego czasu pracy, na czym z kolei bardzo zależy pracownikom, którzy dzięki temu mogą łączyć obowiązki zawodowe z życiem prywatnym, rodzinnym. Stąd w pełni zasadne jest zlikwidowanie pojęcia doby pracowniczej, która rodzi wiele problemów w praktyce i skutkuje nieuzasadnionym wzrostem obciążeń finansowych pracodawców - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, z-ca dyrektora departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje, by taka organizacja czasu pracy (w obu odmianach) mogła być stosowana także na pisemny wniosek zainteresowanego pracownika  zarówno wówczas, gdy w zakładzie pracy w ogóle nie przyjęto ruchomego czasu pracy w trybie opisanym powyżej, jak również, gdy przyjęto ruchomy czas pracy, ale pracownik jest zainteresowany innym rozkładem czasu pracy niż wynikający z przyjętych ustaleń na szczeblu zakładowym. 

Zobacz również: Przegląd najważniejszych zmian w prawie pracy w 2012 r.

A oto brzmienie nowego przepisu wprowadzającego tzw. ruchomy czas pracy:

„Art.. § 1. Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy.
§ 2. Rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

§ 3. Wykonywanie pracy zgodnie z rozkładami czasu pracy, o których mowa w § 1 i 2, nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133.

§ 4. W rozkładach czasu pracy, o których mowa w § 1 i 2, ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.”

Ustawa o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych – projekt z dnia 4 lutego 2013 r.

Etap legislacyjny:

Sejm

Polecamy serwis: Czas pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »