Ruchomy czas pracy
REKLAMA
REKLAMA
Projekt zmiany Kodeksu pracy przewiduje uelastycznienie czasu pracy. Jedną z propozycji jest wprowadzenie tzw. ruchomego czasu pracy, czyli instytucji, która obecnie w Kodeksie pracy nie jest uregulowana.
REKLAMA
W nowym systemie przewidywane są dwa warianty. Po pierwsze, możliwe jest wyznaczenie przez pracodawcę pracownikowi różnych godzin rozpoczynania pracy w poszczególne dni pracy, także w ten sposób, iż w kolejnym dniu pracownik rozpoczynałby pracę o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim. W drugim zaś wariancie pracodawca ustaliłby przedział czasowy, w jakim pracownicy mieliby stawić się w miejscu pracy, by przepracować liczbę godzin, wynikającą z obowiązującego ich systemu i rozkładu czasu pracy.
Należy jednak pamiętać, iż omawiany rozkład pracy w obu przypadkach nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, co zapewnia art. 132 i 133 Kodeksu pracy.
W związku z powyższymi zmianami konieczne jest nowe określenie doby pracowniczej. W przypadku ruchomego czasu pracy ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowiłoby pracy w godzinach nadliczbowych.
Zobacz również: Wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach 2013 r.
Projekt został bardzo pozytywnie oceniony przez PKPP Lewiatan. Jak podkreśla organizacja, obecnie dobę definiuje się jako 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
REKLAMA
Wystarczy, że w kolejnym dniu pracownik rozpocznie pracę o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim, to w rozumieniu tego przepisu wykonuje pracę jeszcze w poprzedniej dobie pracowniczej. Zatem uznaje się, że jest to praca wykonywana ponad dobową normę czasu pracy i jest traktowana jako nadgodzina.
- W efekcie pracodawcy ponoszą duże koszty i nie chcą zgadzać się na ustalenie ruchomego czasu pracy, na czym z kolei bardzo zależy pracownikom, którzy dzięki temu mogą łączyć obowiązki zawodowe z życiem prywatnym, rodzinnym. Stąd w pełni zasadne jest zlikwidowanie pojęcia doby pracowniczej, która rodzi wiele problemów w praktyce i skutkuje nieuzasadnionym wzrostem obciążeń finansowych pracodawców - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, z-ca dyrektora departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje, by taka organizacja czasu pracy (w obu odmianach) mogła być stosowana także na pisemny wniosek zainteresowanego pracownika zarówno wówczas, gdy w zakładzie pracy w ogóle nie przyjęto ruchomego czasu pracy w trybie opisanym powyżej, jak również, gdy przyjęto ruchomy czas pracy, ale pracownik jest zainteresowany innym rozkładem czasu pracy niż wynikający z przyjętych ustaleń na szczeblu zakładowym.
Zobacz również: Przegląd najważniejszych zmian w prawie pracy w 2012 r.
A oto brzmienie nowego przepisu wprowadzającego tzw. ruchomy czas pracy:
„Art.. § 1. Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy.
§ 2. Rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.
§ 3. Wykonywanie pracy zgodnie z rozkładami czasu pracy, o których mowa w § 1 i 2, nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133.
§ 4. W rozkładach czasu pracy, o których mowa w § 1 i 2, ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.”
Ustawa o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych – projekt z dnia 4 lutego 2013 r.
Etap legislacyjny:
Sejm
Polecamy serwis: Czas pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat