REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Program Dobrowolnych Odejść. /Fot. Fotolia
Program Dobrowolnych Odejść. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Program Dobrowolnych Odejść nie jest traktowany jak zwolnienie grupowe, gdy rozwiązanie umowy następuje z inicjatywy pracownika. Przy spełnieniu określonych warunków może jednak mieć taki charakter.

Programy Dobrowolnych Odejść (PDO) stanowią alternatywę dla zwolnień grupowych. Prawo jednak ich nie reguluje. Czy są zgodne z przepisami prawa? Czy pracodawca prawidłowo rozwiązuje stosunki pracy na ich podstawie?

REKLAMA

Autopromocja

Zwolnienie grupowe

O zwolnieniach grupowych traktuje ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ustawa o zwolnieniach grupowych). Zgodnie z art. 1 ustawy zwolnieniem grupowym jest rozwiązanie przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

 1. 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
 2. 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
 3. 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Obejmuje to także pracowników, z którymi w ramach grupowego zwolnienia rozwiązuje się stosunki pracy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli dotyczy to co najmniej 5 pracowników.

Zobacz także: Zatrudnianie i zwalnianie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsultacje i zgłoszenia

W świetle art. 2 ustawy o zwolnieniach grupowych pracodawca obowiązany jest skonsultować zamiar przeprowadzenia grupowego zwolnienia z działającymi u niego zakładowymi organizacjami związkowymi.

Jeśli u pracodawcy, który chce wprowadzić PDO, działa zakładowa organizacja związkowa, należy skonsultować z nią program w celu zawarcia porozumienia. Jednak niedopełnienie tego warunku nie pociąga za sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Rozwiązanie stosunku pracy następuje na mocy porozumienia stron, co nie daje podstaw do wniesienia odwołania. Wydaje się, że pracodawcy nie mają obowiązku zgłaszania do urzędu pracy zamiaru redukcji zatrudnienia. W przypadku PDO pracownicy sami decydują się na rozwiązanie umowy, nie są więc zwalniane.

Zobacz: Zwolnienia grupowe a zwolnienia indywidualne

PDO jako zwolnienia grupowe

PDO mogą być traktowane jak zwolnienia grupowe, jeśli:

 • stanowią część procesu restrukturyzacji zakładu pracy,
 • zostały wprowadzone z przyczyn leżących po stronie pracodawcy,
 • rozwiązanie stosunków pracy następuje z inicjatywy pracodawcy,
 • nie zostały skierowane do grupy pracowników niepodlegających bezwzględnej, szczególnej ochronie stosunku pracy (art. 5 ust. 5 ustawy o zwolnieniach grupowych).

Zobacz: Kryteria doboru pracowników do zwolnienia grupowego

Aby PDO podlegał regulacjom ustawy o zwolnieniach grupowych, muszą zostać spełnione dwa warunki:

 • inicjatywa rozwiązania umowy po stronie pracodawcy oraz
 • przyczyny dotyczące pracodawcy.

W takim wypadku na pracodawcy będzie ciążył obowiązek wypłaty odprawy pieniężnej. Co więcej, jeśli w okresie 1 roku od rozwiązania umowy, zostałyby w tej samej grupie zawodowej przeprowadzone rekrutacje, pracodawca byłby zobowiązany do ponownego zatrudnienia pracownika.

Warto wspomnieć, że osoba, której stosunek pracy został rozwiązany, może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne.

Zobacz: Czy wypłacać odprawę emerytalną przy zwolnieniu grupowym?

Niepodleganie ustawie

PDO nie podlegają ustawie o zwolnieniach grupowych, jeżeli:

 • skierowane są do zatrudnionych podlegających szczególnej ochronie stosunku pracy (gdyby nie wyrazili zgody, stosunek pracy nie będzie mógł być rozwiązany w ramach zbiorowych redukcji),
 • inicjatywa rozwiązania umowy leży po stronie pracownika,
 • odejście z pracy nie zostało spowodowane przyczynami dotyczącymi pracodawcy.

Redukcja zatrudnienia nie podlega ustawie także wówczas, gdy rozwiązanie umowy nastąpiło z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, ale z wyłącznej inicjatywy pracownika. Ustawa wymaga, aby przyczyny i inicjatywa dotyczyły pracodawcy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 Nr 90, poz. 844 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r. 15% drugiego świadczenia (po zmarłym małżonku albo własnego)

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA