REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie spóźniaj się do pracy!

Spóźnienie w pracy. /Fot. Fotolia
Spóźnienie w pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego nie powinniśmy się spóźniać? Jak zorganizować sobie czas aby uniknąć spóźnień?

Jesteś umówiony na spotkanie ze znajomym. Masz jeszcze kilka rzeczy do zrobienia, jednak jesteś przekonany, że ze wszystkim zdążysz. Czas płynie, pora wychodzić, ale nie możesz znaleźć potrzebnych dokumentów, a kluczyki od samochodu nie leżą tam, gdzie powinny. Gdy wreszcie zmierzasz na spotkanie, zatrzymuje cię uliczny korek, chwytasz więc za telefon, przepraszasz i obiecujesz być za 5 minut. W rezultacie spóźniasz się 20. Twój przyjaciel się nie gniewa, jednak ty czujesz się niezręcznie. Brzmi znajomo? Czy często zdarza ci się spóźniać?

REKLAMA

Autopromocja

Uważaj, następnym razem twoje spóźnienie może mieć poważniejsze konsekwencje, na przykład wtedy, gdy przyjedziesz później do pracy, nie zdążysz na rozmowę kwalifikacyjną lub egzamin. W jaki sposób poradzić sobie z organizacją własnego życia, by wszędzie docierać na czas? Oto kilka prostych sposobów.

Organizacja czasu

Czas płynie szybko, zwłaszcza kiedy musisz wyjść na uczelnię, do pracy, masz umówioną wizytę u lekarza lub spotkanie. Rozplanuj sobie wszystkie czynności, zastanów się też, jak długo będziesz je wykonywał. Część rzeczy przygotuj wcześniej, jak posiłek lub ubrania, które zamierzasz założyć. Zawczasu spakuj też torbę lub plecak. Nastaw budzik albo poproś kogoś, by obudził cię o wyznaczonej porze. Wstań szybko, ogranicz czynności tylko do niezbędnych. Unikaj nieistotnych drobiazgów, zawsze możesz zająć się nimi po powrocie. Kontroluj godzinę, możesz nawet przestawić zegarek o 5 minut do przodu, działa to mobilizująco. Zawsze wychodź odrobinę prędzej niż to konieczne. Różnych sytuacji losowych nie przewidzisz i nie unikniesz, warto mieć zatem więcej czasu w zapasie. Zaplanuj sobie trasę tak, by dostać się na miejsce jak najszybciej. Jeśli podróżujesz komunikacją miejską – sprawdź, o której dokładnie przyjeżdża twój autobus.

Organizacja przestrzeni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedmioty bywają „złośliwe” i często zmieniają swoje położenie. Szczególnie wtedy, kiedy są potrzebne, a ty się spieszysz. Warto zatem tak zorganizować przestrzeń wokół siebie, by nic się nie gubiło i zawsze leżało tam, gdzie powinno. Znajdź w domu takie miejsce, w którym będziesz trzymał dokumenty, kluczyki od samochodu, portfel i telefon. Może to być półka, szafka, pudełko na biurku, jego górna szuflada – zależy to już od ciebie. Zawsze odkładaj rzeczy w to miejsce, dzięki czemu szybko przyzwyczaisz się, że są właśnie tam i nie będziesz tracić czasu na ich szukanie. Podobnie postępuj z przedmiotami potrzebnymi podczas wyjazdu lub spotkania. Mowa tu o torbie, plecaku, dokumentach, książkach bądź o czymś, o co prosiła osoba, z którą właśnie zamierzasz się spotkać. Im również wyznacz miejsce, najlepiej znajdujące się blisko drzwi wyjściowych. Wychodząc z domu, spojrzysz na nie i na pewno niczego nie zapomnisz. Jeśli masz do zabrania coś niestandardowego – zrób spis i połóż go na widoku. Kiedy już to zapakujesz – koniecznie odhacz z listy.

Świadomość sytuacji

Pamiętaj, że spóźnianie się jest źle traktowane i rzutuje negatywnie na twój wizerunek. Oznacza brak szacunku dla drugiej osoby, nieliczenie się z jej czasem czy lekceważenie jej. Spóźniając się, marnujesz także swój czas i tracisz w oczach innych. Konsekwencje takiego notorycznego postępowania mogą być różne. Twój znajomy może być niezadowolony lub zirytowany, możesz nie zdać ważnego egzaminu, a nawet stracić pracę. Bądź świadomy każdej sytuacji i naucz się kalkulować, ile czasu wymaga od ciebie wykonanie poszczególnych czynności. Korzystaj z pomocy – zapisuj daty ważnych spotkań w kalendarzu, ustawiaj alarmy w telefonie, które będą przypominać ci o nich albo oznajmiać, że pora wychodzić z domu. Sprawdzaj rozkłady jazdy, a jeśli jesteś kierowcą – słuchaj wiadomości drogowych.

Czasami mimo misternie przygotowanego planu, nie sposób uniknąć opóźnienia. Kiedy wiesz już, że nie dotrzesz na czas – zachowaj spokój i bezzwłocznie powiadom osobę, która na ciebie czeka. Powiedz szczerze, co jest powodem twojego spóźnienia, podaj też przybliżony czas przyjazdu, najlepiej dodaj do niego kilka minut więcej. Po przybyciu na miejsce od razu przeproś czekającego, patrząc mu prosto w oczy. Punktualności można się nauczyć, dlatego próbuj, ćwicz i nie poddawaj się, gdyż będąc punktualnym, możesz zdobyć uznanie innych ludzi. Zyskasz ich zaufanie, będą wiedzieli, że można na tobie polegać. Nawet jeśli czasem zdarzy ci się dotrzeć później, będą mieli pewność, że skoro obiecałeś być za 5 minut, to za tyle dokładnie się pojawisz.

Autor: Ewelina Kaczanowska, www.treco.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA