REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie spóźniaj się do pracy!

Spóźnienie w pracy. /Fot. Fotolia
Spóźnienie w pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego nie powinniśmy się spóźniać? Jak zorganizować sobie czas aby uniknąć spóźnień?

Jesteś umówiony na spotkanie ze znajomym. Masz jeszcze kilka rzeczy do zrobienia, jednak jesteś przekonany, że ze wszystkim zdążysz. Czas płynie, pora wychodzić, ale nie możesz znaleźć potrzebnych dokumentów, a kluczyki od samochodu nie leżą tam, gdzie powinny. Gdy wreszcie zmierzasz na spotkanie, zatrzymuje cię uliczny korek, chwytasz więc za telefon, przepraszasz i obiecujesz być za 5 minut. W rezultacie spóźniasz się 20. Twój przyjaciel się nie gniewa, jednak ty czujesz się niezręcznie. Brzmi znajomo? Czy często zdarza ci się spóźniać?

REKLAMA

Autopromocja

Uważaj, następnym razem twoje spóźnienie może mieć poważniejsze konsekwencje, na przykład wtedy, gdy przyjedziesz później do pracy, nie zdążysz na rozmowę kwalifikacyjną lub egzamin. W jaki sposób poradzić sobie z organizacją własnego życia, by wszędzie docierać na czas? Oto kilka prostych sposobów.

Organizacja czasu

Czas płynie szybko, zwłaszcza kiedy musisz wyjść na uczelnię, do pracy, masz umówioną wizytę u lekarza lub spotkanie. Rozplanuj sobie wszystkie czynności, zastanów się też, jak długo będziesz je wykonywał. Część rzeczy przygotuj wcześniej, jak posiłek lub ubrania, które zamierzasz założyć. Zawczasu spakuj też torbę lub plecak. Nastaw budzik albo poproś kogoś, by obudził cię o wyznaczonej porze. Wstań szybko, ogranicz czynności tylko do niezbędnych. Unikaj nieistotnych drobiazgów, zawsze możesz zająć się nimi po powrocie. Kontroluj godzinę, możesz nawet przestawić zegarek o 5 minut do przodu, działa to mobilizująco. Zawsze wychodź odrobinę prędzej niż to konieczne. Różnych sytuacji losowych nie przewidzisz i nie unikniesz, warto mieć zatem więcej czasu w zapasie. Zaplanuj sobie trasę tak, by dostać się na miejsce jak najszybciej. Jeśli podróżujesz komunikacją miejską – sprawdź, o której dokładnie przyjeżdża twój autobus.

Organizacja przestrzeni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedmioty bywają „złośliwe” i często zmieniają swoje położenie. Szczególnie wtedy, kiedy są potrzebne, a ty się spieszysz. Warto zatem tak zorganizować przestrzeń wokół siebie, by nic się nie gubiło i zawsze leżało tam, gdzie powinno. Znajdź w domu takie miejsce, w którym będziesz trzymał dokumenty, kluczyki od samochodu, portfel i telefon. Może to być półka, szafka, pudełko na biurku, jego górna szuflada – zależy to już od ciebie. Zawsze odkładaj rzeczy w to miejsce, dzięki czemu szybko przyzwyczaisz się, że są właśnie tam i nie będziesz tracić czasu na ich szukanie. Podobnie postępuj z przedmiotami potrzebnymi podczas wyjazdu lub spotkania. Mowa tu o torbie, plecaku, dokumentach, książkach bądź o czymś, o co prosiła osoba, z którą właśnie zamierzasz się spotkać. Im również wyznacz miejsce, najlepiej znajdujące się blisko drzwi wyjściowych. Wychodząc z domu, spojrzysz na nie i na pewno niczego nie zapomnisz. Jeśli masz do zabrania coś niestandardowego – zrób spis i połóż go na widoku. Kiedy już to zapakujesz – koniecznie odhacz z listy.

Świadomość sytuacji

Pamiętaj, że spóźnianie się jest źle traktowane i rzutuje negatywnie na twój wizerunek. Oznacza brak szacunku dla drugiej osoby, nieliczenie się z jej czasem czy lekceważenie jej. Spóźniając się, marnujesz także swój czas i tracisz w oczach innych. Konsekwencje takiego notorycznego postępowania mogą być różne. Twój znajomy może być niezadowolony lub zirytowany, możesz nie zdać ważnego egzaminu, a nawet stracić pracę. Bądź świadomy każdej sytuacji i naucz się kalkulować, ile czasu wymaga od ciebie wykonanie poszczególnych czynności. Korzystaj z pomocy – zapisuj daty ważnych spotkań w kalendarzu, ustawiaj alarmy w telefonie, które będą przypominać ci o nich albo oznajmiać, że pora wychodzić z domu. Sprawdzaj rozkłady jazdy, a jeśli jesteś kierowcą – słuchaj wiadomości drogowych.

Czasami mimo misternie przygotowanego planu, nie sposób uniknąć opóźnienia. Kiedy wiesz już, że nie dotrzesz na czas – zachowaj spokój i bezzwłocznie powiadom osobę, która na ciebie czeka. Powiedz szczerze, co jest powodem twojego spóźnienia, podaj też przybliżony czas przyjazdu, najlepiej dodaj do niego kilka minut więcej. Po przybyciu na miejsce od razu przeproś czekającego, patrząc mu prosto w oczy. Punktualności można się nauczyć, dlatego próbuj, ćwicz i nie poddawaj się, gdyż będąc punktualnym, możesz zdobyć uznanie innych ludzi. Zyskasz ich zaufanie, będą wiedzieli, że można na tobie polegać. Nawet jeśli czasem zdarzy ci się dotrzeć później, będą mieli pewność, że skoro obiecałeś być za 5 minut, to za tyle dokładnie się pojawisz.

Autor: Ewelina Kaczanowska, www.treco.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA