REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie spóźniaj się do pracy!

Spóźnienie w pracy. /Fot. Fotolia
Spóźnienie w pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego nie powinniśmy się spóźniać? Jak zorganizować sobie czas aby uniknąć spóźnień?

Jesteś umówiony na spotkanie ze znajomym. Masz jeszcze kilka rzeczy do zrobienia, jednak jesteś przekonany, że ze wszystkim zdążysz. Czas płynie, pora wychodzić, ale nie możesz znaleźć potrzebnych dokumentów, a kluczyki od samochodu nie leżą tam, gdzie powinny. Gdy wreszcie zmierzasz na spotkanie, zatrzymuje cię uliczny korek, chwytasz więc za telefon, przepraszasz i obiecujesz być za 5 minut. W rezultacie spóźniasz się 20. Twój przyjaciel się nie gniewa, jednak ty czujesz się niezręcznie. Brzmi znajomo? Czy często zdarza ci się spóźniać?

Autopromocja

Uważaj, następnym razem twoje spóźnienie może mieć poważniejsze konsekwencje, na przykład wtedy, gdy przyjedziesz później do pracy, nie zdążysz na rozmowę kwalifikacyjną lub egzamin. W jaki sposób poradzić sobie z organizacją własnego życia, by wszędzie docierać na czas? Oto kilka prostych sposobów.

Organizacja czasu

Czas płynie szybko, zwłaszcza kiedy musisz wyjść na uczelnię, do pracy, masz umówioną wizytę u lekarza lub spotkanie. Rozplanuj sobie wszystkie czynności, zastanów się też, jak długo będziesz je wykonywał. Część rzeczy przygotuj wcześniej, jak posiłek lub ubrania, które zamierzasz założyć. Zawczasu spakuj też torbę lub plecak. Nastaw budzik albo poproś kogoś, by obudził cię o wyznaczonej porze. Wstań szybko, ogranicz czynności tylko do niezbędnych. Unikaj nieistotnych drobiazgów, zawsze możesz zająć się nimi po powrocie. Kontroluj godzinę, możesz nawet przestawić zegarek o 5 minut do przodu, działa to mobilizująco. Zawsze wychodź odrobinę prędzej niż to konieczne. Różnych sytuacji losowych nie przewidzisz i nie unikniesz, warto mieć zatem więcej czasu w zapasie. Zaplanuj sobie trasę tak, by dostać się na miejsce jak najszybciej. Jeśli podróżujesz komunikacją miejską – sprawdź, o której dokładnie przyjeżdża twój autobus.

Organizacja przestrzeni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedmioty bywają „złośliwe” i często zmieniają swoje położenie. Szczególnie wtedy, kiedy są potrzebne, a ty się spieszysz. Warto zatem tak zorganizować przestrzeń wokół siebie, by nic się nie gubiło i zawsze leżało tam, gdzie powinno. Znajdź w domu takie miejsce, w którym będziesz trzymał dokumenty, kluczyki od samochodu, portfel i telefon. Może to być półka, szafka, pudełko na biurku, jego górna szuflada – zależy to już od ciebie. Zawsze odkładaj rzeczy w to miejsce, dzięki czemu szybko przyzwyczaisz się, że są właśnie tam i nie będziesz tracić czasu na ich szukanie. Podobnie postępuj z przedmiotami potrzebnymi podczas wyjazdu lub spotkania. Mowa tu o torbie, plecaku, dokumentach, książkach bądź o czymś, o co prosiła osoba, z którą właśnie zamierzasz się spotkać. Im również wyznacz miejsce, najlepiej znajdujące się blisko drzwi wyjściowych. Wychodząc z domu, spojrzysz na nie i na pewno niczego nie zapomnisz. Jeśli masz do zabrania coś niestandardowego – zrób spis i połóż go na widoku. Kiedy już to zapakujesz – koniecznie odhacz z listy.

Świadomość sytuacji

Pamiętaj, że spóźnianie się jest źle traktowane i rzutuje negatywnie na twój wizerunek. Oznacza brak szacunku dla drugiej osoby, nieliczenie się z jej czasem czy lekceważenie jej. Spóźniając się, marnujesz także swój czas i tracisz w oczach innych. Konsekwencje takiego notorycznego postępowania mogą być różne. Twój znajomy może być niezadowolony lub zirytowany, możesz nie zdać ważnego egzaminu, a nawet stracić pracę. Bądź świadomy każdej sytuacji i naucz się kalkulować, ile czasu wymaga od ciebie wykonanie poszczególnych czynności. Korzystaj z pomocy – zapisuj daty ważnych spotkań w kalendarzu, ustawiaj alarmy w telefonie, które będą przypominać ci o nich albo oznajmiać, że pora wychodzić z domu. Sprawdzaj rozkłady jazdy, a jeśli jesteś kierowcą – słuchaj wiadomości drogowych.

Czasami mimo misternie przygotowanego planu, nie sposób uniknąć opóźnienia. Kiedy wiesz już, że nie dotrzesz na czas – zachowaj spokój i bezzwłocznie powiadom osobę, która na ciebie czeka. Powiedz szczerze, co jest powodem twojego spóźnienia, podaj też przybliżony czas przyjazdu, najlepiej dodaj do niego kilka minut więcej. Po przybyciu na miejsce od razu przeproś czekającego, patrząc mu prosto w oczy. Punktualności można się nauczyć, dlatego próbuj, ćwicz i nie poddawaj się, gdyż będąc punktualnym, możesz zdobyć uznanie innych ludzi. Zyskasz ich zaufanie, będą wiedzieli, że można na tobie polegać. Nawet jeśli czasem zdarzy ci się dotrzeć później, będą mieli pewność, że skoro obiecałeś być za 5 minut, to za tyle dokładnie się pojawisz.

Autor: Ewelina Kaczanowska, www.treco.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przygotuj się na ograniczenia w handlu w Wielką Sobotę. Sklepy będą pracować krócej!

    Wielkanoc tuż, tuż, więc nic dziwnego, że sklepy są oblężone. W Wielki Piątek wiele z nich przedłużyło godziny handlu. Warto zrobić wcześniej zakupy, bowiem w sobotę handel będzie ograniczony. W jakich godzinach sklepy będą handlować w Wielką Sobotę?

    ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    REKLAMA

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    REKLAMA

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    REKLAMA