REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca u innego pracodawcy podczas urlopu bezpłatnego

Praca u innego pracodawcy podczas urlopu bezpłatnego. /Fot. Fotolia
Praca u innego pracodawcy podczas urlopu bezpłatnego. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop bezpłatny może być udzielony przez pracodawcę tylko na pisemny wniosek pracownika. Nie wlicza się go do czasu pracy. Istnieje jednak możliwość udzielenia urlopu w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy i ten czas pracy wlicza się do okresu pracy u pracodawcy dotychczasowego.

Udzielenie urlopu

REKLAMA

Autopromocja

Urlop bezpłatny to dobre rozwiązanie dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą przez określony czas wypełniać obowiązków pracowniczych, a chętnie po upływie tego czasu wrócą do pracy. Art. 174 Kodeksu pracy zezwala na udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego tylko na jego pisemny wniosek. Pismo powinno zawierać okres, na jaki ma być udzielony urlop. Nie trzeba go uzasadniać. Zgodnie z ustawą pracodawca może, ale nie ma obowiązku udzielenia urlopu. W czasie urlopu stosunek pracy nie ustaje, lecz zostaje zawieszony. 

Zobacz: Dwie formy urlopu bezpłatnego

Warto w tym miejscu przytoczyć wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 sierpnia 2004 r. (III PK 42/04). Sąd stwierdził, że wniosek pracownika o urlop bezpłatny (art. 174 § 1 Kodeksu pracy) oraz jego udzielenie przez pracodawcę są oświadczeniami woli, których wykładni należy dokonywać na podstawie art. 65 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy. Reasumując, oświadczenia woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których zostały złożone, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. Sąd Najwyższy wypracował także pogląd, że nie dochodzi do zawarcia umowy o urlop bezpłatny, jeżeli zgodnym zamiarem stron jest dalsze wykonywanie przez pracownika na rzecz pracodawcy tej samej pracy, lecz w ograniczonym zakresie.

Inicjatywa pracodawcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do umowy nie dochodzi także wówczas, gdy pracodawca udziela urlopu z własnej inicjatywy. Nie wolno wysyłać pracownika na przymusowy urlop bezpłatny. Takie działanie jest niezgodne z przepisami prawa i nieskuteczne. Pomimo niezgodności tej praktyki z prawem, pracodawcy często bez zgody pracowników udzielają urlopów bezpłatnych na czas przestojów w celu zaoszczędzenia środków pieniężnych.

Zobacz także: Czas pracy

Odwołanie z urlopu

Kodeks nie ogranicza okresu, na jaki może zostać udzielony urlop bezpłatny. Przewiduje jednak możliwość odwołania z urlopu. Gdyby urlop bezpłatny miał trwać dłużej niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

Praca u innego pracodawcy

Art. 1741 Kodeksu pracy wprowadza możliwość udzielenia za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. To rozwiązanie dla pracodawców, którzy chcą poprawić swoją sytuację finansową. Jeśli zapewni się pracownikom inną pracę na czas urlopu bezpłatnego, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zgodzą się na takie warunki. Za pracę w drugim zakładzie pracy zatrudniony otrzymuje wynagrodzenie, a czas wykonywania pracy wlicza się do okresu pracy u dotychczasowego pracodawcy.

Zatrudnienie pracownika u innego pracodawcy może nastąpić na podstawie umowy o pracę na czas określony bądź na czas wykonania określonej pracy. Czas pracy określają pracodawcy w porozumieniu. Wydaje się, że urlop bezpłatny udzielony w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy może ulec skróceniu bądź przedłużeniu. Wymaga to porozumienia pracodawców w tej sprawie oraz pisemnej zgody pracownika.

Zobacz: Inna praca podczas urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego

Wliczanie do czasu pracy

Należy pamiętać, że czasu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 7 października 1998 r. (II UKN 334/98) okres urlopu bezpłatnego nie jest okresem zatrudnienia w rozumieniu art. 32 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin w związku z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw. Odmiennie od ogólnej reguły dotyczącej urlopów bezpłatnych okres pracy w innym zakładzie pracy wlicza się do czasu pracy u dotychczasowego pracodawcy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Urlop na pełnienie funkcji burmistrza

Inaczej jest w sytuacji udzielenia urlopu na pełnienie funkcji burmistrza czy jego zastępcy. Wypowiedział się w tej kwestii Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 stycznia 2005 r. (II UK 122/04). Urlop bezpłatny udzielony nauczycielowi przez szkołę na pełnienie z wyboru funkcji burmistrza lub jego zastępcy nie podlega na podstawie art. 1741 § 2 Kodeksu pracy wliczeniu do okresu pracy w szczególnym charakterze nauczyciela, warunkującego uprawnienie do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA