| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Praca u innego pracodawcy podczas urlopu bezpłatnego

Praca u innego pracodawcy podczas urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny może być udzielony przez pracodawcę tylko na pisemny wniosek pracownika. Nie wlicza się go do czasu pracy. Istnieje jednak możliwość udzielenia urlopu w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy i ten czas pracy wlicza się do okresu pracy u pracodawcy dotychczasowego.

Udzielenie urlopu

Urlop bezpłatny to dobre rozwiązanie dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą przez określony czas wypełniać obowiązków pracowniczych, a chętnie po upływie tego czasu wrócą do pracy. Art. 174 Kodeksu pracy zezwala na udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego tylko na jego pisemny wniosek. Pismo powinno zawierać okres, na jaki ma być udzielony urlop. Nie trzeba go uzasadniać. Zgodnie z ustawą pracodawca może, ale nie ma obowiązku udzielenia urlopu. W czasie urlopu stosunek pracy nie ustaje, lecz zostaje zawieszony. 

Zobacz: Dwie formy urlopu bezpłatnego

Warto w tym miejscu przytoczyć wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 sierpnia 2004 r. (III PK 42/04). Sąd stwierdził, że wniosek pracownika o urlop bezpłatny (art. 174 § 1 Kodeksu pracy) oraz jego udzielenie przez pracodawcę są oświadczeniami woli, których wykładni należy dokonywać na podstawie art. 65 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy. Reasumując, oświadczenia woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których zostały złożone, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. Sąd Najwyższy wypracował także pogląd, że nie dochodzi do zawarcia umowy o urlop bezpłatny, jeżeli zgodnym zamiarem stron jest dalsze wykonywanie przez pracownika na rzecz pracodawcy tej samej pracy, lecz w ograniczonym zakresie.

Inicjatywa pracodawcy

Do umowy nie dochodzi także wówczas, gdy pracodawca udziela urlopu z własnej inicjatywy. Nie wolno wysyłać pracownika na przymusowy urlop bezpłatny. Takie działanie jest niezgodne z przepisami prawa i nieskuteczne. Pomimo niezgodności tej praktyki z prawem, pracodawcy często bez zgody pracowników udzielają urlopów bezpłatnych na czas przestojów w celu zaoszczędzenia środków pieniężnych.

Zobacz także: Czas pracy

Odwołanie z urlopu

Kodeks nie ogranicza okresu, na jaki może zostać udzielony urlop bezpłatny. Przewiduje jednak możliwość odwołania z urlopu. Gdyby urlop bezpłatny miał trwać dłużej niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

Praca u innego pracodawcy

Art. 1741 Kodeksu pracy wprowadza możliwość udzielenia za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. To rozwiązanie dla pracodawców, którzy chcą poprawić swoją sytuację finansową. Jeśli zapewni się pracownikom inną pracę na czas urlopu bezpłatnego, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zgodzą się na takie warunki. Za pracę w drugim zakładzie pracy zatrudniony otrzymuje wynagrodzenie, a czas wykonywania pracy wlicza się do okresu pracy u dotychczasowego pracodawcy.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Praca u innego pracodawcy podczas urlopu bezpłatnego. /Fot. Fotolia
Praca u innego pracodawcy podczas urlopu bezpłatnego. /Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Foreign Personnel Service

Agencja rekrutacji i zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »