Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Program dobrowolnych odejść - zgłoszenie programu, jak stosować
Aktualizacja: 18.01.2018
Programy dobrowolnych odejść (PDO) głównie są związane z restrukturyzacją zatrudnienia. Stosowane są jako alternatywa dla zwolnień grupowych. Jak zgłosić i stosować program? Czy odejścia w ramach programu są zwolnieniami grupowymi? »
Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika
Aktualizacja: 08.12.2016
Z uwagi na nieprecyzyjne przepisy pracodawcy niejednokrotnie obawiają się korzystać z możliwości rozwiązywania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika. Dodatkowo, jeżeli rozwiązanie umowy o pracę dotyczy większej grupy osób, pracodawcy obawiają się rygorów związanych z trybem zwolnień grupowych. Skorzystanie z możliwości rozstania się z pracownikiem z przyczyn leżących po stronie pracodawcy nie musi być jednak skomplikowane. »
Minimalne wynagrodzenie 2016 r. - wpływ na świadczenia pracownicze
Aktualizacja: 04.12.2015
Wynagrodzenie minimalne w 2016 r. wyniesie 1850 zł. Podwyżka płacy minimalnej spowoduje wzrost m.in. należności pracowniczych, które są od niej uzależnione, np. dodatku za pracę w porze nocnej, odprawy z tytułu zwolnień grupowych, odszkodowania za mobbing czy wynagrodzenia dla praktykanta. Ponadto minimalna wysokość wynagrodzenia ma wpływ na podstawę wymiaru składek w 2016 r. »
Aktualizacja: 05.10.2015
Outplacement jest to pomoc zwalnianym pracownikom w znalezieniu nowej pracy, oferowana przez przedsiębiorstwo zmuszone do redukcji zatrudnienia. Outplacement może być indywidualny (prowadzony dla konkretnej, wybranej osoby) bądź grupowy (dla określonych grup zawodowych zwalnianych w firmie). »
Program dobrowolnych odejść – skutki dla pracowników i pracodawców
Aktualizacja: 30.09.2013
Pracodawcy coraz częściej korzystają z tzw. programu dobrowolnych odejść. Czym jest ten program i jaki ma wpływ na sytuacje pracowników? Czy redukuje negatywny wpływ zwolnień na funkcjonowanie firmy? »
Aktualizacja: 19.04.2013
Program Dobrowolnych Odejść nie jest traktowany jak zwolnienie grupowe, gdy rozwiązanie umowy następuje z inicjatywy pracownika. Przy spełnieniu określonych warunków może jednak mieć taki charakter. »
Aktualizacja: 30.08.2012
W dobie kryzysu wiele firm staje przed problemem zwalniania swoich pracowników. W związku z tym na coraz szerszą skalę stosowane są tzw. zwolnienia monitorowane (outplacement), przewidujące program pomocy w poszukiwaniu nowej pracy. »
2012 – niełatwy dla przedsiębiorców
Aktualizacja: 23.01.2012
Od dłuższego czasu fora internetowe aż huczą od prognoz gospodarczych na 2012 rok. Większość z nich nie napawa optymizmem – przedsiębiorcy i pracownicy obawiają się tego, co przyniesie rok. »
Świadectwo pracy - nowelizacja rozporządzenia
Aktualizacja: 22.09.2011
Ministerstwo Pracy Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Zmiana przepisów ma na celu ujednolicenie zasad wydawania świadectwa pracy. »
Aktualizacja: 16.08.2011
Będziemy wypłacać kilku pracownikom odprawy pieniężne w związku z likwidacją jednego z działów w naszej firmie (podlegamy ustawie o zwolnieniach grupowych). Niektórzy z zatrudnionych na 2 miesiące przed rozwiązaniem umowy wystąpili z wnioskiem o obniżenie etatu, na co zgodziliśmy się. Zmiana etatu spowodowała jednoczesne obniżenie przysługującego im wynagrodzenia. Pracownicy otrzymywali wynagrodzenia w stałej stawce oraz procentowe premie miesięczne i kwartalne obliczane od płacy zasadniczej. Od jakiej podstawy powinniśmy obliczyć przysługujące im odprawy? »
Uprawnienia kontrolne związku zawodowego
Aktualizacja: 09.08.2011
Związek zawodowy dysponuje wieloma uprawnieniami kontrolnymi. Należy do nich m.in. branie udziału w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy na podstawie obowiązujących przepisów prawa pracy. »
Kiedy zwolnienia grupowe, a kiedy indywidualne
Aktualizacja: 26.07.2011
Zatrudniamy 120 pracowników. Z przyczyn ekonomicznych musimy zwolnić 11 z nich. Czy w takiej sytuacji powinniśmy stosować ustawę o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (w ustawie jest napisane, że musi być 10%, a ze 120 pracowników 10% to 12 osób). Czy w takiej sytuacji będziemy musieli wypłacić odprawy, jeśli tak, to w jakiej wysokości. Czy w ramach stosowania tej ustawy będziemy mogli zwolnić pracowników, którzy mają umowy na czas określony (3 miesiące)? »
Czy niewypłacone wynagrodzenie chorobowe należy wykazać w świadectwie pracy
Aktualizacja: 20.06.2011
Firma zamierza zwolnić wszystkich pracowników. Pracownicy są zatrudnieni na podstawie umów terminowych. Dodatkowo, od kwietnia nie wypłaca wynagrodzeń ze względu na brak środków finansowych. Obecnie przygotowuje świadectwa pracy. W jaki sposób powinniśmy wypełnić odpowiednie punkty świadectwa pracy, jeżeli pracownicy przebywali na zwolnieniach chorobowych w kwietniu i w maju, i za czas niezdolności do pracy w tych miesiącach nie otrzymali wynagrodzenia chorobowego? Czy są to wciąż okresy nieskładkowe? »
Zmniejszenie środków na Fundusz Pracy zwiększy bezrobocie
Aktualizacja: 25.05.2011
W 2011 r. urzędy pracy mają o 70 proc. mniej środków na walkę z bezrobociem niż w 2010 r. Drastyczne zmniejszanie przez Ministerstwo Finansów środków na Fundusz Pracy doprowadzi do wzrostu bezrobocia. »
Czy na zwolnieniu lekarskim można dorabiać u pracodawcy?
Aktualizacja: 02.09.2011
Zwolnienie lekarskie pracownika, szczególnie przedłużające się, jest dla pracodawcy dużym problemem. Z jednej strony, zadania tego pracownika muszą zostać wykonane, z drugiej strony niecelowe jest zatrudnianie innej osoby na zastępstwo, np. na dwa czy trzy miesiące. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?