REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy trzeba wypłacić odprawę z tytułu zwolnienia grupowego?

Agnieszka Anusewicz
Adwokat, senior managing associate w zespole prawa HR, Deloitte Legal
Maciej Mioduszewski
Radca prawny, senior associate w zespole prawa HR, Deloitte Legal
odprawa pieniężna zwolnienie grupowe jak liczyć wysokość 2025 kiedy
Kiedy należy się odprawa pieniężna? Zwolnienie grupowe i jak liczyć wysokość odprawy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy przysługuje odprawa z tytułu zwolnienia grupowego? Jak liczy się odprawę? Od czego zależy jej wysokość? W jakim terminie pracodawca powinien ją wypłacić pracownikowi?
rozwiń >

Odprawa dla pracownika

Odprawa jest świadczeniem pieniężnym, które ma rekompensować pracownikowi utratę stanowiska z przyczyn niezależnych od niego. Pracownik nie może zrzec się prawa do odprawy, przysługuje mu niezależnie od innych świadczeń związanych z rozwiązaniem stosunku pracy. Zagadnienie odprawy pieniężnej zostało uregulowane przede wszystkim w art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U.2024.61 t.j.; „Ustawa”).

REKLAMA

Autopromocja
  1. Kiedy wypłaca się doprawę?

Prawo do odprawy przysługuje każdemu pracownikowi zwalnianemu z przyczyn go niedotyczących. Nie ma znaczenia czy pracownik zostaje zwolniony w ramach zwolnień grupowych czy indywidualnych w rozumieniu Ustawy ani czy zwolnienie nastąpiło na podstawie wypowiedzenia czy porozumienia stron. Przepisów Ustawy nie stosuje się jednak do pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania (zostali wyłączeni na mocy art. 11 Ustawy) – im odprawa nie będzie przysługiwała. Przykładowo są to m.in. urzędnicy służby cywilnej, asesorzy prokuratury czy nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania.

2. Jak prawidłowo ustalić wysokość odprawy?

Wysokość odprawy jest uzależniona od długości okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy:

  • zatrudnienie trwa krócej niż 2 lata – wysokość odprawy odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu;
  • zatrudnienie trwa od 2 do 8 lat – pracownik otrzyma odprawę w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia;
  • zatrudnienie trwa dłużej niż 8 lat – pracownik może liczyć na trzymiesięczne wynagrodzenie w ramach odprawy.

Długość okresu zatrudnienia oblicza się od dnia nawiązania stosunku pracy do daty jego rozwiązania z upływem terminu wypowiedzenia (tzn., że wliczamy okres wypowiedzenia). Do otrzymania odprawy w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia nie ma znaczenia, czy pracownik był zatrudniony miesiąc czy 23 miesiące – w obu przypadkach przysługuje jednomiesięczna odprawa, mimo różnej długości zatrudnienia.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w tym samym czasie u dwóch lub więcej pracodawców, do okresu zatrudnienia, od którego zależy wysokość odprawy, wlicza się tylko okres zatrudnienia u tego pracodawcy, który zamierza rozwiązać z pracownikiem stosunek pracy z przyczyn go niedotyczących. Sumowaniu nie podlegają jednak wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy – odprawa należy się tylko za okres ostatniego nieprzerwanego zatrudnienia. Jednocześnie dolicza się okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeśli zmiana pracodawcy nastąpiła w ramach przejścia zakładu pracy oraz gdy nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego pracodawcę, np. w ramach przekształceń własnościowych.
Dodatkowo, do stażu nie wlicza się m.in. urlopu bezpłatnego czy zatrudnienia w ramach umów cywilnoprawnych. Zalicza się za to okres urlopu macierzyńskiego i wychowawczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Jakie składniki wynagrodzenia uwzględnia się przy ustalaniu podstawy odprawy pieniężnej?

Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Odprawa powinna odpowiadać wynagrodzeniu zwykle otrzymywanemu przez pracownika w danym miesiącu i nie odbiegać od niego ani na jego korzyść, ani też na niekorzyść. Przy obliczaniu wysokości odprawy bierze się pod uwagę składniki wynagrodzenia o charakterze stałym i periodycznym. Pracownikowi należy się odprawa w wysokości wynagrodzenia brutto (podlega zwolnieniu ze składek ZUS).

Obliczając wysokość odprawy należy opierać się na Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop („Rozporządzenie”). 

Na podstawie §6 Rozporządzenia wyłączeniu z odprawy podlegają między innymi składniki takie jak: 

  • jednorazowe lub nieperiodyczne wypłaty związane ze spełnieniem określonego zadania lub określonym osiągnięciem,
  • wynagrodzenie za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
  • nagrody jubileuszowe,
  • wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy,
  • nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne, należności przysługujące z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
  • odprawy emerytalne lub rentowe albo inne odprawy pieniężne,
  • wynagrodzenie i odszkodowanie przysługujące w razie rozwiązania stosunku pracy.

4. Limit wysokości odprawy pieniężnej

Wysokość odprawy nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy (od stycznia 2025 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 4666 zł brutto). W praktyce zdarza się, że limit nie jest stosowany i odprawa może być wyższa, zwłaszcza wśród członków wysokiej kadry menedżerskiej (m.in. dyrektorów, kierowników). Strony stosunku pracy mogą uzgodnić w umowie, ugodzie albo w sposób blankietowy niestosowanie ww. limitu.

Dopuszczalne jest również przyznanie pracownikowi w umowie o pracę odprawy na wypadek rozwiązania stosunku pracy, do której nabywa on prawo niezależnie od odprawy ustawowej. Podobnie można przyznać dodatkową odprawę w samym wypowiedzeniu lub porozumieniu o rozwiązaniu umowy.

5. Sposób i termin wypłaty odprawy pieniężnej

REKLAMA

Pracownik nabywa prawo do odprawy pieniężnej z upływem ostatniego dnia trwania stosunku pracy. W praktyce oznacza to, że pracodawca powinien wypłacić odprawę najpóźniej w ostatnim dniu zatrudnienia. Przyjmuje się za niedopuszczalne przesunięcie tego terminu. W razie braku zapłaty pracownikowi przysługują odsetki za czas opóźnienia wypłaty odprawy od dnia następnego po dniu ustania stosunku pracy.

Odprawa jest świadczeniem pieniężnym o charakterze jednorazowym, dlatego pracodawca nie może wypłacać jej w ratach. Ustawa nie reguluje miejsca i sposobu wypłaty, więc zastosowanie znajdą ogólne zasady z Kodeksu pracy. Najczęściej pracownik otrzyma z tytułu odprawy przelew na rachunek bankowy, na który było wypłacane wynagrodzenie za pracę.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA