Składki ZUS od świadczeń przyznanych z ZFŚS
16 gru 2015
Świadczenia finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs), np. dopłaty do wypoczynku, zapomogi bez względu na ich wartość czy rodzaj są wyłączone z podstawy wymiaru składek ZUS. W przypadku tego rodzaju świadczeń istotne znaczenie ma źródło ich finansowania a także okoliczności, w jakich są one wypłacane.
Fundusz socjalny 2015/2016
27 lis 2015
Z końcem roku 2015 pracodawca musi dokonać ostatecznej korekty środków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Na początku 2016 r. ma obowiązek zdecydować o ewentualnej rezygnacji z działalności socjalnej.
Likwidacja Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
18 lis 2015
Pracodawca ma prawo zrezygnować przy spełnieniu pewnych warunków z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), co bezpośrednio wynika z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Co dzieje się z niewykorzystanymi środkami ZFŚS po likwidacji funduszu?
Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.
15 paź 2015
Od 1 stycznia 2016 r. otrzymywane przez pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) związane z pobytem dzieci w przedszkolach będą zwolnione z podatku dochodowego, bez względu na jego wysokość. Jakie inne zmiany w zwolnieniach z podatku dochodowego od osób fizycznych czekają nas w 2016 r.?
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a podatek dochodowy
09 paź 2015
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) to fundusz celowy obejmujący środki przeznaczone na finansowanie działalności socjalnej przedsiębiorstwa, gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Jakie świadczenia z ZFŚS podlegają opodatkowaniu?
Co powinno znaleźć się w regulaminie ZFŚS?
07 paź 2015
Pracodawcy zobowiązani do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (bądź tworzący go mimo braku obowiązku) powinni opracować i wprowadzić regulamin ZFŚS.Jakie regulacje powinien zawierać regulamin ZFŚS?
Wysokość odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
30 wrz 2015
Odpis na zakładkowy fundusz świadczeń socjalnych stanowi kwota odprowadzana za każdego pracownika na wyodrębniony rachunek zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jaka jest wysokość odpisu podstawowego?
Zapomogi dla pracowników z ZFŚS
16 wrz 2015
Pracownik znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej może uzyskać doraźną bezzwrotną pomoc finansową. Zapomogi udzielane są przez zakład pracy i w dużej mierze pochodzą ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy zapomoga sfinansowana ze środków ZFŚS zwolniona jest z opodatkowania?
Rozliczenie dopłaty do letniego obozu dziecka
13 sie 2015
W firmie nie działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracownica otrzymała dofinansowanie do obozu dla swojego syna. Obóz wykupiono w firmie usług turystycznych. Czy takie dofinansowanie jest zwolnione z podatku PIT oraz składek ZUS?
Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 1 czerwca 2015 r.
13 maja 2015
Pierwsza rata odpisu na ZFŚS powinna zostać uiszczona do 31 maja. W 2015 r. ostatni termin wpłaty przypada na niedzielę, dlatego ulega przesunięciu do 1 czerwca. Jak prawidłowo przekazać pierwszą ratę odpisu na ZFŚS?
Ochrona finansów ZFŚS przed pracodawcą
04 gru 2014
Pracodawca po dokonaniu odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, mimo iż w praktyce nie traci własności środków przelanych na indywidualne konto ZFŚS (najczęściej odrębne subkonto pracodawcy), to traci prawo do swobodnego dysponowania tymi środkami. Utrata swobodnej kontroli nad tymi środkami uzasadnia prawo pracodawcy do uwzględnienia wysokości odpisu podstawowego w kosztach.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - obowiązki pracodawcy na przełomie roku
25 lis 2014
Obowiązki pracodawcy na przełomie roku dotyczą m.in. Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dokonuje się w tym czasie korekty odpisów na zfśs oraz podejmuje się decyzję o dalszym tworzeniu funduszu bądź rezygnacji z niego.
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka
26 sie 2014
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, czyli tzw. becikowe wynosi 1000 zł. Aby je dostać należy spełnić trzy warunki – spełniać kryterium dochodowe, złożyć wniosek w terminie przez upoważnioną do tego osobę i dopełnić formalności.
Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 31 maja 2014 r.
29 maja 2014
31 maja 2014 r. to ostateczny termin na przekazanie odpisu na ZFŚS. Pracodawcy, którzy obowiązkowo utworzyli w tym roku Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych przekazują co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego ustalonego na cały rok. W jakim terminie i w jakiej wysokości odpis na ZFŚŚ przekazują pracodawcy, którzy utworzyli fundusz dobrowolnie?
Karty żywieniowe dla pracowników a składki ZUS
11 kwi 2014
Zastanawiamy się w firmie nad dofinansowaniem pracownikom posiłków, gdyż w badaniach opinii wskazali taki bonus jako element motywacyjny.
Jak przyznawać świadczenia z zfśs, by były wyłączone z podstawy wymiaru składek
20 mar 2014
Finansowanie z zfśs dodatkowych świadczeń może zapewnić pracodawcy spore
oszczędności. Wartość prawidłowo przyznanych świadczeń z funduszu jest
bowiem wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i
zdrowotne. Szczegółowe regulacje dotyczące tego wyłączenia, a także
stanowisko ZUS w tym zakresie powodują jednak liczne kontrowersje.
Orzeczenia sądów nie są również jednomyślne w tej kwestii.
Świąteczne dodatki do wynagrodzenia
06 gru 2013
Świąteczny dodatek to jeden ze składników wynagrodzenia, który może przyznać pracodawca. To czy otrzymamy taki dodatek zazwyczaj zależy od jego dobrej woli i dostępnych środków. Jakie możliwości premiowania ma pracodawca?
Odpis na ZFŚS w 2014 roku
22 lis 2013
Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych naliczany jest w stosunku do przeciętnej liczby osób zatrudnionych w danym zakładzie pracy i uzależniony jest od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. Ile będzie wynosić odpis na ZFŚS w 2014 roku?
Dofinansowanie z ZFŚS a zatrudnienie na część etatu
08 lis 2013
Świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są uzależnione od sytuacji materialnej pracownika ubiegającego się o nie. Czy na wysokość tychże świadczeń ma wpływ wymiar etatu pracownika?
Czy prawidłowe jest przyznanie świadczeń z zfśs na podstawie rozmowy z pracodawcą
31 paź 2013
Przepisy nie określają formy (ustna czy pisemna), w jakiej pracodawca
jest zobowiązany weryfikować sytuację rodzinną, materialną i życiową
pracowników ubiegających się o świadczenia z zfśs. Ustawodawca nie
przesądził też o najwłaściwszym kryterium do oceny tej sytuacji.
Pozostawił tę kwestię do dyspozycji pracodawcy i pracowników.
Kryteria decydujące o wysokości dofinansowania do „wczasów pod gruszą”
10 paź 2013
Czy komisja socjalna, przyznając środki z zakładowego funduszu świadczeń
socjalnych na „wczasy pod gruszą”, może brać pod uwagę to, że pracownik
jest zatrudniony na niepełny etat? Czy przez to może on otrzymać mniej,
czy jedynym kryterium powinna być sytuacja materialna? Czy zwrot za
„wczasy pod gruszą” można wypłacić naraz wszystkim pracownikom, czy
powinno się wypłacać każdemu osobno przed dwutygodniowym urlopem?
Odmowa wypłaty zapomogi z ZFŚS
27 lut 2013
Wypłata zapomogi z ZFŚS uzależniona jest od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zapomogę przedstawienia zaświadczenia o zarobkach z innego zakładu pracy. Czy w razie nieprzedłożenia wymaganych danych może odmówić przyznania świadczenia socjalnego?
Na co przeznaczyć środki z zfśs
05 lut 2013
Bardzo często pracodawcy utożsamiają działalność socjalną tylko z przyznawaniem pomocy dla pracowników. Natomiast definicja działalności socjalnej obejmuje wiele form aktywności, w tym organizowanie imprez integracyjnych.
Zimowisko dla dzieci - jak je dofinansować
29 sty 2013
Dofinansowanie do zimowisk dla dzieci z zfśs będzie możliwe, jeśli ten
rodzaj pomocy zostanie wymieniony w regulaminie funduszu. Wysokość
dofinansowania do zimowisk dla dzieci powinna być uzależniona od
kryterium socjalnego uwzględniającego sytuację pracownika. Oznacza to,
że wsparcie z funduszu (przyznawanie ulgowych usług i świadczeń) należy
uzależnić np. od wysokości dochodu przypadającego na członka rodziny, od
liczby dzieci czy choroby członka rodziny.
Z jakich środków można dofinansować zimowisko dla dzieci pracowników
28 sty 2013
Po raz pierwszy tworzymy zfśs. Wiemy, że niektórzy pracownicy będą się ubiegać o dofinansowanie do zimowisk dla dzieci. Jak przyznawać taką pomoc z funduszu?
Do kiedy małe firmy mogą zrezygnować z tworzenia ZFŚS i wypłacania świadczeń urlopowych
07 sty 2013
Jesteśmy pracodawcą spoza sfery budżetowej. W naszej firmie od 2009 r. tworzymy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (nie jesteśmy objęci układem zbiorowym pracy i nie jesteśmy zobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania). Na początku roku sprawdziliśmy stan zatrudnienia i okazało się, że na 1 stycznia 2013 r. zatrudniamy na pełny etat 10 pracowników. Czy w takiej sytuacji możemy zrezygnować z tworzenia funduszu oraz wypłacania świadczenia urlopowego na stałe? Czy musimy skonsultować się z pracownikami i uzyskać ich zgodę? Czy środki zgromadzone na funduszu możemy przeznaczyć na działalność naszej firmy?
Pożyczki z funduszu socjalnego
03 sty 2013
Pracodawca może przeznaczyć część środków zgromadzonych w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych na pożyczki związane z realizacją potrzeb mieszkaniowych pracowników. Zasady udzielania pomocy powinny być określone w regulaminie.
Informacja o rezygnacji z tworzenia ZFŚS
31 gru 2012
Pracodawcy, zatrudniający mniej niż 20 pracowników, decyzję w sprawie nieutworzenia funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego mogą podjąć i ogłosić jedynie do 31 stycznia danego roku. Decyzja taka jest wiążąca jedynie na dany rok kalendarzowy.
Jak prawidłowo skorygować odpis na zfśs za 2012 r.
19 gru 2012
Pracodawca, który w danym roku utworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, do 31 grudnia tego roku musi dokonać korekty odpisu na podstawie rzeczywistej przeciętnej liczby pracowników zatrudnionych na umowy o pracę. W liczbie zatrudnionych nie należy uwzględniać chałupników i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, bez względu na długość trwania tych umów.
Pożyczki z zfśs - jak je udzielać
13 gru 2012
Jedną z form prowadzonej działalności socjalnej jest
udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także
zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach
określonych umową. Z funduszu mogą być finansowane jedynie te rodzaje
działalności socjalnej, które są objęte ustawową definicją działalności
socjalnej. Pozwala to na udzielanie m.in. pomocy zwrotnej (pożyczki)
jedynie na cele mieszkaniowe osobom uprawnionym.
Wspólna działalność socjalna
27 lis 2012
Przepisy nie wymagają, aby wkład finansowy poszczególnych pracodawców we wspólną działalność socjalną był identyczny. Dlatego często jest ona realizowana przez pracodawców o różnym potencjale finansowym.
Jak udzielać pożyczek z zfśs
12 lis 2012
Środki zgromadzone w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczone m.in. na pożyczki udzielane pracownikom na cele mieszkaniowe. O tym, kto otrzyma taką pożyczkę, decydują kryteria socjalne.
Kiedy rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs na dziecko
18 paź 2012
Nasz pracownik jest po rozwodzie. Ma syna, na którego płaci alimenty. Pracownik nie mieszka z synem. Czy na dziecko tego pracownika przysługuje dofinansowanie z zfśs do kolonii, biletów do kina czy świadczenia w postaci wczasów pod gruszą? Dodam, że zgodnie z obowiązującym u nas regulaminem zfśs, dochód na członka rodziny jest ustalany na podstawie sytuacji materialnej pracowników i może być obniżany o kwotę płaconych alimentów.
Zwrot świadczeń z funduszu socjalnego
15 paź 2012
Pracodawca, dzieląc środki zgromadzone w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, musi uwzględnić kryterium socjalne. W przypadku ich niewłaściwego rozdysponowania związek zawodowy może żądać zwrotu nieprawidłowo wypłaconych pieniędzy.
Czy można zmniejszyć II ratę odpisu na ZFŚS, jeżeli stan zatrudnienia uległ obniżeniu
27 wrz 2012
Od 2012 r. tworzymy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Średnioroczny stan zatrudnienia wyliczony przed dokonaniem spłaty pierwszej raty odpisu na fundusz wynosił 32 osoby (wszystkie zatrudnione na pełny etat). Od maja stan zatrudnienia ulegał zmianom – w czerwcu zwolniliśmy 3 pracowników dyscyplinarnie, a w sierpniu 4 osobom zakończyły się terminowe umowy o pracę i wbrew wcześniejszym założeniom nie przedłużyliśmy z nimi współpracy. Ponadto w lipcu zatrudniliśmy jednego pracownika młodocianego (I rok nauki), a w sierpniu jedną osobę na 3/5 etatu i jedną na 1/2 etatu. Nie planujemy zmian w zatrudnieniu do końca roku. Czy w związku ze zmianą stanu zatrudnienia możemy obniżyć odpis na ZFŚS?
Fundusz szkoleniowy i zasady jego tworzenia
19 wrz 2012
Do 1 października br. trzeba przekazać II ratę odpisu na zfśs
14 wrz 2012
Jesteśmy biurem rachunkowym. Od czerwca br. prowadzimy sprawy księgowo-kadrowe firmy, która tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Średniomiesięczne zatrudnienie w tej firmie w 2012 r. zaplanowano na poziomie 25 etatów, tj. 20 pracowników zatrudnionych na pełny etat w normalnych warunkach, 2 pracowników zatrudnionych na 1/2 etatu w normalnych warunkach, 2 pracowników młodocianych (po jednym w każdym roku nauki) i 2 etaty dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach. Pierwsza rata została przekazana 31 maja br. Ile wyniesie i jak ustalić wysokość drugiej raty odpisu podstawowego na zfśs?
Jak przyznawać dofinansowanie do wypoczynku z zfśs byłym pracownikom i ich dzieciom
06 wrz 2012
Nasz były pracownik, który w 2011 r. rozwiązał stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę, wystąpił o dopłatę do wczasów dla niego oraz dziecka siostry, które przyjął na wychowanie. Przedstawił fakturę za wczasy o wartości 4700 zł, w której wyszczególniono koszt wypoczynku dziecka (w wieku 17 lat) w wysokości 1900 zł oraz byłego pracownika (emeryta) w wysokości 2800 zł. Tworzymy zfśs, a były pracownik nie korzystał jeszcze w tym roku ze świadczeń z funduszu. Czy ta osoba ma prawo do świadczeń z zfśs, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Czy osiągnięty przez nią przychód podlega opodatkowaniu?
Czy świadczenia z zfśs muszą być przyznawane z uwzględnieniem kryterium socjalnego
05 wrz 2012
Tworzymy zfśs. W ramach integracji chcemy wynająć salę kinową i zaprosić wszystkich pracowników na maraton filmowy. Czy ze środków funduszu możemy sfinansować bilety do kina dla wszystkich uprawnionych, bez stosowania kryterium socjalnego?
Komisja socjalna
04 wrz 2012
Przepisy ustawy o zfśs nie regulują zasad tworzenia i działania komisji socjalnych (nazywanych też służbą socjalną). Ich tworzenie, działanie i zakres uprawnień może wynikać jedynie z przepisów wewnątrzzakładowych i nie może naruszać postanowień ustawy.
Z jakich środków można sfinansować wyprawkę przedszkolną/szkolną dla dziecka pracownika
31 sie 2012
Pracodawcy często oferują pomoc pracownikom-rodzicom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej przy zakupie rzeczy niezbędnych w przedszkolu czy szkole. Takie wsparcie może przybierać zarówno formę pieniężną, jak i rzeczową. U pracodawców tworzących zfśs pomoc w tym zakresie pochodzi najczęściej ze środków funduszu, a u pozostałych zatrudniających może zostać sfinansowana ze środków obrotowych.
Przekształcenie zakładu pracy a ZFŚS
30 lip 2012
W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Zmianom podlega wtedy również zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w zakresie zarządzania środkami funduszu.
Jak przyznawać pomoc socjalną osobom niewymienionym w regulaminie zfśs
20 lip 2012
Zmarł jeden z naszych pracowników. Ponieważ nie miał żadnej rodziny, organizacją pochówku zajmuje się jego sąsiad. Osoba ta zwróciła się do nas z prośbą o udzielenie pomocy finansowej na ten cel. Czy taką pomoc możemy zrealizować ze środków zfśs?
Czy od kwoty dofinansowania wakacyjnego wypoczynku pracowników należy opłacać składki ZUS
27 cze 2012
Świadczenia wypłacane pracownikom jako dopłata do wypoczynku urlopowego pracowników mogą być finansowane ze środków zfśs lub ze środków obrotowych pracodawcy. Źródło finansowania, zasady przyznawania świadczeń, a także wielkość zatrudnienia u danego pracodawcy mają wpływ na konieczność opłacania składek ZUS od kwot wypłaconej pomocy.
Jak skutecznie zrezygnować z ZFŚS w trakcie roku
26 cze 2012
Dla niektórych pracodawców, zobowiązanych do tworzenia ZFŚS i znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej, koszty związane z funkcjonowaniem funduszu mogą okazać się zbyt dużym obciążeniem finansowym. Dlatego, poszukując oszczędności, pracodawcy mogą m.in. podjąć decyzję o rezygnacji z funduszu nawet w trakcie roku.
Zasady wypłaty świadczenia urlopowego
08 cze 2012
Świadczenie urlopowe jest wypłacane raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Świadczenie należy się z mocy prawa i nie jest uzależnione np. od stażu pracy.
Czy na wniosek pracownika można przesunąć termin spłaty pożyczki z zfśs
28 maja 2012
Czy w regulaminie zfśs możemy umieścić zapis, że z powodu trudnej sytuacji życiowej osoba uprawniona może zwrócić się z prośbą do dyrektora jednostki o przesunięcie terminu spłaty pożyczki na cele mieszkaniowe, np. o 1 miesiąc?
Pomoc na cele mieszkaniowe z zfśs
23 maja 2012
Pracodawca może przyznać bezzwrotną pomoc finansową pracownikom mającym problemy mieszkaniowe. Tego rodzaju świadczenia mogą być wypłacane z przeznaczeniem na konkretny cel, np. spłatę kredytu mieszkaniowego.
Przekazanie odpisów na konto zfśs
04 maja 2012
Do 31 maja 2012 r. pracodawca musi obliczyć i przekazać na specjalne konto pierwszą ratę odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Opóźnienie w jej przekazaniu naraża pracodawcę na karę grzywny w wysokości do 5000 zł.
Na co można przeznaczyć środki zfśs
04 kwi 2012
Pracodawcy, planując wydatki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, popełniają wiele błędów, m.in. finansując z funduszu świadczenia, które nie mieszczą się w pojęciu działalności socjalnej. Takie wydatkowanie środków może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości do 5000 zł.