reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Odpis na ZFŚS w 2020 r. - nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni

Odpis na ZFŚS w 2020 r. - nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni

W 2020 roku wzrośnie odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli do kwoty 3028,21 zł. Wzrośnie także odpis na ZFŚS pracowników niepedagogicznych. Ile zatem będzie wynosić odpis na ZFŚS w 2020 roku?

W 2020 roku ma wzrosnąć odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli. Odmrożona będzie też stawka dla pracowników niepedagogicznych.

W projekcie tzw. ustawy okołobudżetowej przewidziano podwyżkę podstawy naliczania odpisu na fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli.

„Proponuje się dalsze zwiększenie kwoty bazowej stanowiącej podstawę odpisu analogicznie jak w przypadku pozostałych grup zawodowych, tj. na poziomie kwoty bazowej obowiązującej w dniu 1 stycznia 2018 r.” – czytamy w uzasadnieniu.

Podstawą będzie więc kwota 2 752,92 zł. W ubiegłym roku odpis był dokonywany w oparciu o kwotę bazową z 1 stycznia 2013 r., czyli 2717,59 zł.

Polecamy: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Zgodnie z Kartą nauczyciela odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli dokonuje się, przyjmując do wyliczeń 110 proc. kwoty bazowej - w 2020 r. będzie to więc 3028,21 zł (wzrost z 2 989,35 zł w 2019 r.).

Wzrośnie także odpis na ZFŚS pracowników niepedagogicznych. Podstawą naliczania będzie w 2020 r. wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2018 r. w wysokości 4 134,02 zł (w 2019 r. podstawą było przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej za II półrocze 2013 r.).

To oznacza, że odpis, wynoszący 37,5 proc. tego wynagrodzenia wyniesie w tym roku 1550 zł i będzie o jedną piątą wyższy od tego obowiązującego w ubiegłym roku.

„Pracodawcy mogą również dokonać zmian w regulaminie w taki sposób, aby jeszcze bardziej wesprzeć osoby w najtrudniejszej sytuacji w ramach środków naliczonych w 2020 r. na fundusz” – wskazuje rząd, przypominając, że zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa w regulaminie pracodawca.

Z ZFŚS finansowane jest np. świadczenie urlopowe.

Projekt ustawy okołobudżetowej na 2020 r. jest w trakcie prac sejmowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama