reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - zmiany w 2017 r.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - zmiany w 2017 r.

Od 2017 r. zmienią się zasady tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, w myśl których pracodawca, który zatrudnia mniej niż 50 pracowników nie będzie miał obowiązku tworzenia ZFŚŚ.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to specjalny fundusz, który przeznaczony jest m.in. na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych (ośrodki wczasowe, kolonijne, żłobki, przedszkola), finansowanie działalności socjalnej (działalności kulturalno-oświatowej, sportowej, udzielania wsparcia finansowego w przypadku trudnej sytuacji, pożyczki na cele mieszkaniowe).

Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS?

Według obowiązujących przepisów, Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych mają obowiązek tworzyć pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Stan pracowników ustala się na 1 stycznia danego roku.

Pracodawcy, którzy prowadzą działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych mają obowiązek tworzyć Fundusz, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Pracodawcy, którzy według stanu na dzień 1 stycznia zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą:

1) tworzyć fundusz;

2) mogą wypłacać świadczenie urlopowe;

3) mogą zrezygnować z tworzenia funduszu i z wypłaty świadczenia urlopowego.

Zmiany od 2017 r.

Niedługo ma się to zmienić. Resort rozwoju opublikował projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw, który ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej tzw. 100 zmian dla firm.

W wyniku zmian pracodawca, który zatrudnia powyżej 50 pracowników według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, będzie miał obowiązek tworzenia ZFŚS. Natomiast pracodawca, który zatrudnia mniej niż 50 pracowników nie będzie miał obowiązku tworzenia ZFŚŚ. Będzie mógł to zrobić fakultatywnie.

W przypadku przedsiębiorców, którzy będą zatrudniać od 20 do 50 pracowników, u którego działa zakładowa organizacja związkowa będą mogli wystąpić z wnioskiem o utworzenie ZFŚS. 

Odpis na ZFŚS w 2017 r.

Propozycją Ministerstwa Finansów w ustawie budżetowej na 2017 r. podstawą odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych ma być kwota na dotychczasowym poziomie, tj. 2917,14 zł.

Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych.

W przypadku pracowników młodocianych wysokość odpisu na ZFŚS jest uzależnione od roku nauki:

- 5 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w I roku nauki,

- 6 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w II roku nauki,

- 7 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w III roku nauki.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,

- Projekt z dnia 1 lipca 2016 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Impel

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama