Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - zmiany w 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to specjalny fundusz, który przeznaczony jest m.in. na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych (ośrodki wczasowe, kolonijne, żłobki, przedszkola), finansowanie działalności socjalnej (działalności kulturalno-oświatowej, sportowej, udzielania wsparcia finansowego w przypadku trudnej sytuacji, pożyczki na cele mieszkaniowe).
REKLAMA
Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS?
Według obowiązujących przepisów, Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych mają obowiązek tworzyć pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Stan pracowników ustala się na 1 stycznia danego roku.
Pracodawcy, którzy prowadzą działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych mają obowiązek tworzyć Fundusz, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.
Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami
Pracodawcy, którzy według stanu na dzień 1 stycznia zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą:
1) tworzyć fundusz;
2) mogą wypłacać świadczenie urlopowe;
3) mogą zrezygnować z tworzenia funduszu i z wypłaty świadczenia urlopowego.
Zmiany od 2017 r.
Niedługo ma się to zmienić. Resort rozwoju opublikował projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw, który ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej tzw. 100 zmian dla firm.
W wyniku zmian pracodawca, który zatrudnia powyżej 50 pracowników według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, będzie miał obowiązek tworzenia ZFŚS. Natomiast pracodawca, który zatrudnia mniej niż 50 pracowników nie będzie miał obowiązku tworzenia ZFŚŚ. Będzie mógł to zrobić fakultatywnie.
W przypadku przedsiębiorców, którzy będą zatrudniać od 20 do 50 pracowników, u którego działa zakładowa organizacja związkowa będą mogli wystąpić z wnioskiem o utworzenie ZFŚS.
Odpis na ZFŚS w 2017 r.
Propozycją Ministerstwa Finansów w ustawie budżetowej na 2017 r. podstawą odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych ma być kwota na dotychczasowym poziomie, tj. 2917,14 zł.
Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych.
W przypadku pracowników młodocianych wysokość odpisu na ZFŚS jest uzależnione od roku nauki:
- 5 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w I roku nauki,
- 6 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w II roku nauki,
- 7 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w III roku nauki.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,
- Projekt z dnia 1 lipca 2016 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat