reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > ZFŚS - poświadczenie dochodu emeryta

ZFŚS - poświadczenie dochodu emeryta

ZFŚS - jak poświadczyć dochód emeryta? Czy wystarczy decyzja ZUS o wysokości emerytury? Czy wymaga się również oświadczenia? Zasady korzystania ze świadczeń socjalnych pracodawca zamieszcza w regulaminie ZFŚS.

Jak emeryci uprawnieni do korzystania z zfśs powinni poświadczać swój dochód?

PROBLEM

W naszym zakładzie funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Do korzystania z funduszu uprawnieni są emeryci - byli pracownicy. W jaki sposób emeryci poświadczają swoje dochody do obliczania odpisu na zfśs? Czy może być to decyzja ZUS o wysokości emerytury? - pyta Czytelniczka z Katowic.

Polecamy: Serwis Prawno-Pracowniczy – prenumerata.

RADA

Potwierdzenie sytuacji socjalnej osób korzystających z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym również emerytów, następuje w formie oświadczenia. Dokumentem poświadczającym może być decyzja ZUS zawierająca informację o wysokości świadczenia emerytalnego.

UZASADNIENIE

Do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uprawnieni są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z tego funduszu (art. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; dalej: ustawa o zfśs).

Regulamin zfśs

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z zfśs uzależnia się od sytuacji:

  • życiowej,
  • rodzinnej,
  • materialnej,

osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zfśs oraz zasady przeznaczania tych środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie uzgadnianym ze związkami zawodowymi (art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o zfśs).

Udostępnianie danych przez osobę uprawnioną do korzystania z zfśs

Udostępnienie pracodawcy danych osobowych osoby uprawnionej do korzystania z zfśs, w celu przyznania ulgowej usługi i świadczenia oraz dopłat i ustalenia ich wysokości, następuje w formie oświadczenia.

Pracodawca może żądać udokumentowania danych osobowych w zakresie niezbędnym do ich potwierdzenia. Potwierdzenie może odbywać się w szczególności na podstawie oświadczeń i zaświadczeń o sytuacji życiowej (w tym zdrowotnej), rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z zfśs (art. 8 ust. 1 i 1a ustawy o zfśs).

Podstawowym źródłem informacji o sytuacji materialnej osoby uprawnionej do korzystania z zfśs powinno być zatem oświadczenie tej osoby. Dotyczy to również emerytów i rencistów uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych.

Pracodawca może żądać udokumentowania tych informacji tylko w celu ich potwierdzenia. Dokumentem takim może być decyzja ZUS zawierająca informację o wysokości świadczenia emerytalnego lub rentowego. Należy uznać, że żądanie potwierdzenia prawdziwości informacji wskazanych w oświadczeniu powinno następować wyjątkowo w uzasadnionych przypadkach.

Podstawa prawna:

Dariusz Dwojewski

specjalista z zakresu prawa pracy

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia

ZFŚS - poświadczenie dochodu emeryta
ZFŚS - poświadczenie dochodu emeryta

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama